İnsana ancak kendi çalıştığının, karşılığı vardır.

Kur'an-ı Kerim

Çalışanlar kötülük etmeye vakit bulamazlar, çalışmayanlar ise kendilerini kötülüklerden kurtaramazlar.

Hz. Ali (r.a.)

Hiç kimse, kendi el emeğinden daha hayırlı bir şey yememiştir.

Hz. Muhammed (sav.)

Çalışırken, en çirkin insan bile güzeldir.

Hz. Muhammed (sav.)

Çalışmak, en hayırlı sermayedir.

Hz. Ömer (r.a.)

Ne kadar çok çalışırsan, o kadar mesut olursun.

Charles Dickens

Durmak ölüm, taklit uşaklıktır; çalışmak ve yetişmek ise hayat ve hürriyettir.

L. Y. Rauke

Çalışmak hayatın en önemli sarayıdır, insanlık mutluluğa ancak bununla ulaşabilecektir.

Lev Tolstoy

Çalışarak ün kazananların sayısı, doğuştan ünlü olanlardan daha fazladır.

M. T. Cicero

Bir doktor olarak; hadiseleri büyütmekten, tereddütten ve korkudan doğan ruhi dermansızlığa uğrayan insanların, çalışarak iyileştiklerini görmek saadetine eriştim.

Richard C. Cabot

Çalışma, namussuzluğa giden ilk yolu kapar; her türlü kabiliyetin gösterilebilmesi için geniş sahalar açar ve bütün sosyal ve dini görevlerin yerine getirilebilmesi için insana yeni bir kuvvet verir.

Samuel Smiles

Çalışmak istemeyenler için, Tanrı hiçbir yerde yardımcı olamaz.

Sophokles

Çalışmak bizi şu üç beladan kurtarır: Can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk

Voltaire

Çalışmak ve iyilik etmek, Tanrı'nın bize öyle bir ihsanıdır ki seven ve bedbaht olan kalplerde, aşkın yerini tutar.

Wolfgang Van Goethe

Geçen hafta bir taksiciyle muhabbet etme fırsatım oldu. Daha doğrusu taksici dertleşmeye yer arıyordu.  Şoför, sohbete memleket, meslek gibi klasik sorularla giriş yaptı ve çok hızlı bir şekilde muhabbeti ‘ne olacak bu memleketin hali’ne getirdi. Memlekete ne olduğunu sormadan, 2018 yılında emekli olduğunu ve yaklaşık 1200 lira maaş aldığını söyledi. Dediğine göre 800 lira ev kirası veriyordu ve kalan para ile faturalarını bile ödeyemediğinden dert yanıyordu. Vaziyet böyle olunca akşam altı – sabah altı bir tanıdığın taksisinde, 50 lira yevmiye ile işe başlamış.

Yaklaşık 15 dakikalık yolcuğun her iki bir dakikasında “anamızı ağlattılar” diyen şoför, inerken söylediğim ‘kolay gelsin’ e de elini kaldırarak son ‘anamızı ağlattılar’la güle güle dedi sanırım.

1200 lira ile kiracı değil, ev sahibi dahi olsa iki kişilik bir ailenin geçinmesi için çok zor ve bu rakam çok komik. Bu rakama çok şaşırmadım çünkü; geçen sene Bağ-Kur üzerinden emekli olan bir aile dostunun aldığı emekli maaşı 850 liraydı. Bu rakamlar çalışan ve sigorta primi yatıran insanları ciddi anlamda düşündürüyor. Yaklaşık 30 yıl sigorta primi yatır. Ölüme ramak kala emekli ol ve açlıkla sınan. Bu herkeste büyük bir umutsuzluğa, mutsuzluğa, akabinde emekli olup çalışmak zorunda kalmaya, genç işsizliğe sebep olmakta. Neticede yukarıda çalışmakla ilgili söylenen bütün güzel sözlerin, devletin insanlara sorgulatmasına sebep olmakta. 65 yaşına kadar çalış, yiyeceğinden kısıp sigorta primi yatır ardından ödül olarak verilen 850 lira ve ölen annenin ağlaması.

Girişte çalışma ile ilgili güzel sözler paylaştık, finali de yukarıdaki nasihatleri dinleyip yıllarca emeği ve namusuyla çalışmış, aksatmadan sigorta primi yatırmış, Türkiye’de emekli olanların söylediği çok çok acıklı güzel sözlerle kapayalım.

“Emekli maaşı gibiyim kimse benimle geçinemiyor.”

“Memur için bir intihardır maaşın düşer yarı yarıya, itibarın da ancak o kadardır, canın istemez çıkmayı dışarıya…”

“Aybaşında cüzdanlar dolar, emekliye kara bir düşünce sarar, çoğu zaman kasap bakkal havasını alır, emekli olunca dertler depreşir…”

“Baca kenarında kuşlar ötüşür, soğuk kış günleri eller büzüşür, insancıklar banka önünde bekleşir, emekli olunca dertler depreşir…”

“Amirlik müdürlük masada kalır, sanki felek muradın alır… Dik dursan da ruhun ufalır, kudretin kıymetin mazide kalır…”

“Baş üstüne deyip selam çakanlar, vereceğin emir için ağzına bakanlar, baykuş gibi olur ağaçkakanlar, üzülürsün sakın emekli olma…”

“Emeklilik sanki yarı ölümdür, kendi kendine bitmez zülümdür, çalış gitme son demine kadar, yıkılırsın sakın emekli olma…”

Emeklilik ile ilgili sözlerin kaynağı: www.pekguzelsozler.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.