Siz yabancı iş adamı olsanız Türkiye’de yatırım yapar mısınız?

Yabancı iş adamları yatırım yapmak istemediği gibi yerli iş adamlarından da sermayesini yurt dışına taşıyanlar var.

Adalet ve hukukun üstünlüğü yerine, gücün üstünlüğü işler duruma gelmişse yabancı sermeye de gelmez, yerli sermaye de kaçar, yetişmiş beyin göçü de artar.

Yapılan yatırımın hukuksal güvencesi yok, adalet ve hukukun işleyişi tek kişinin yetkisine, onun iki dudağının arasından çıkacak birkaç sözcüğe bağlı.

İş Bankası 26 Ağustos 1926 yılında bir milyon lira sermaye ile kurulmuş bir bankadır.

Bankanın hisselerinin %40.12’lik oranı Türkiye İş Bankası Munzam Sandık Vakfına, %28.09’u Mustafa Kemal Atatürk’e ait ve %31.79’u da halka açık hisselerdir.

Atatürk’ün vasiyeti gereği hisseleri banka yönetim kurulunda CHP tarafından temsil ediliyor. Atatürk’ün hisselerinin gelirleri yine Atatürk’ün vasiyetine göre yarı yarıya Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na bırakılmıştır.

Türkiye İş Bankası bünyesinde Şişecam Holding, soda sanayi, krom, cam sanayi ve Paşabahçe gibi birçok ekonomik kuruluş bulunduran bir kurumdur.

Bu işletmeler Türkiye sanayisinde önemli ekonomik değerleri olan ve en çok kazanç getiren kuruluşlardandır.

Son günlerde Atatürk’ün bankadaki hisselerinin hazineye devredilmesi tekrar gündeme getirildi.

Belirli çevreler, özellikle iktidarı elinde bulunduran siyasi partililer ve yandaşı Bahçeli bu konuyu gündemde tutuyor.

 “Efendim siyasi partinin bankası mı olurmuş?”

 “CHP buradan kazanç elde ediyor” diye sözler konuşuluyor.

Şunun bilinmesi gerekir ki, burada Atatürk’ün vasiyetine ve mirasına karşı siyasi bir saldırı vardır. CHP buradan beş kuruşluk kazanç elde etmiyor. Yalınız banka yönetiminde Atatürk’ün hisselerinin temsilciliğini üstlenmiş durumdadır.

Bu hisseler CHP’nin değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün.

Hisselerin hazine devredilmesi isteğinin asıl amacı nedir?

Türkiye İş Bankası özerk bir bankadır.

Hisselerin hazineye devri ilk adımdır. Arkasından başka adımlar atılarak banka bütün bağlı sanayi kuruluşları ile “Varlık Fonuna” devredilecek. Devamında büyük olasılıkla bankanın özelleştirme adı altında satışına kadar gidilecek.

Böylece Şişecam Holding, soda sanayi, cam sanayi, krom sanayi gibi yüksek düzeyde gelir getiren kuruluşlar elden çıkarılacak. Tıpkı daha önce elden çıkarılan kuruluşlar gibi yine yandaşlardan veya uluslar arası tekellerden birileri büyük bir vurgun vurup zenginliğine zenginlik katacak. Üç beş kuruşunu da hazineye devredip kullanılacak.

Böylece Atatürk’ün izini silmek isteklerinden birisi daha yerine getirilmiş olacaklar.

Fakat gözden kaçırmaya çalışılan önemli bir durum daha var.

Atatürk’ün hisse gelirlerinden ekonomik olarak desteklenen Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumlarının durumları ne olacak?

Bu hisselerin hazineye devredilmesinden en fazla ekonomik zararı bu iki kurum görecek. Bu kurumlar tamamı ile kapatılmak mı isteniyor?

Hisse senetlerinin hazine devredilmesi aynı zamanda bu kurumlara karşı da saldırı değil mi?

Türk Dilinin ve Türk Tarihinin araştırılması istenmiyor mu?

Türk Dil Kurumu, dilimizin geliştirilmesine ve bu gün kullandığımız güzel Türkçemizin sadeleştirilmesine yaptığı katkı çok önemlidir ve bu azımsanacak bir durum da değildir.

Türk Tarih Kurumu önemlidir.

Türk Milletinin tarihine bu kurumun katkısı, on bin yıllık tarihimizin araştırılması,  bu tarihin ve ecdadımızın uygarlıklarının, geçmişinin yeni nesillere doğru şekilde tanıtılması,  milletimizin geleceği açısından önemli değil midir?

Bir ulusun dili ve tarihi yok edilir veya önemsizleştirilirse, o ulus, ulus olmaktan çıkar, aşirete dönüşür birkaç yıl sonra da varlığını kayıp eder.

Atatürk’ün İş Bankasındaki hisselerine dokunulmamalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.