Balık çiftliklerine genel olarak yetiştirilen balık türleri, palamut, somon, çipura, levrek, mercan ve alabalık türleridir. Günümüzde yılda bütün Dünya’da 52 milyon ton balık çiftliklerde üretilmektedir.

Çiftlik balığı ton ve somon balıkları dışında, bir kilogram ağırlığa erişinceye kadar ortalama  iki kilogram yem tüketir. Ton ve somon balıkları ise bir kilogram ağırlığa erişinceye kadar  en az üç kilogram yem tüketirler.

Balık yeminin%45’ini balık unu, %10’u balık yağı, kalan kısmı da GDO’lu soya fasulyesi, mısır ve vitaminlerdir. Yem ham maddesinin %80’i ithal, %20’si yerlidir.

Çiftlik balıklarının kilogram maliyeti ortalama 3,50 Avroya mal olmaktadır.

Çiftlikler en az 100 dönümlük bir alana, 1500 metre açıklara, en az 30 metre derin ve akıntının bulunduğu yerlere kurulmaktadır. Firmalar hazineye dönüm başına yıllık 2000 TL kira bedeli ödemektedir.

Balık çiftliklerinin dokuz korkunç gerçeği

1-Çiftlik balıkları GDO’lu yemle beslenir.

GDO’lu yem tüketen balıkların insan sağlığı için ne kadar yararlı olabileceği herkesçe malumdur.

2-Besin değerleri güvenilir değil.

3-Balık çiftliklerinde balıklar birinden alınıp diğerine veriliyor.

Ton ve somon balıkları kendi kiloları başına en az üç kilogram yem tüketirler.

Balık çiftliklerinde balıklara verilen yemlerin yapımında ançüez ve ringa balıkları kullanılıyor. Bu nedenle iki tür balık sularda tükenme noktasına gelmiştir.  Balık yeminin %45’ini balık unu oluşturduğuna göre yem yapımında kullanılan balıkların miktarını siz tahmin ediniz. Elbette balık unu imalatında kullanılanların bir kısmı balık atıklarının kullanılması ile elde edilmektedir. Balık kafası, balık kılçığı gibi atıklardan.

Balık çiftliklerinde kullanılan yemden dolayı Dünya genelinde balina, yunus, fok balığı, ayı balığı, ton, levrek, somon balıkları ile albatros, penguen ve benzeri kuş cinsleri açlıkla karşı karşıyadır.

4-Balıklar acı ve stresi hisseder.

Balıkların dar bir alanda beslenmesi ve yaşamaya zorlanması onları strese girmesine neden olur.

5-Balıklar genelde iyi bir hastalık taşıyıcısıdır.

6-Balık çiftliklerinde toksin doludur.

Bu durum ekosisteme oldukça fazla zarar verir.

Örnek:

Deniz bitine karşı kullanılan ilaçlar aynı zamanda deniz hayvanlarını da öldürmektedir.

7-Çiftlik balıkları yaşamını kendi dışkıları içinde sürdürmektedir.

8-Balık çiftliklerinden kaçan balıklar doğal ekolojiyi tehdit ediyor.

9-Balık çiftliklerinin çevreye verdiği zarar dikkate alındığında,  kazanç değil, zarar verdiği ortaya çıkmaktadır.

BALIK UNU

Balık unu yakalanan balıklar eksi 45 derecede (-45 derecede) dondurulur ve eksi 20 derecede (-20 derecede) muhafaza ediliyor.

İyi muhafaza edilmiş balık unu hammaddesinin balık unu verimi %20’dir. Yani her 100 kilogramlık balık unu hammaddesinden 20 kilogram balık unu elde edilir.

Çiftlik balıkları yetişkin hale gelinceye kadar kendi ağırlığının yaklaşık iki katı yem tüketir. Buna göre bir kg. ağırlığında bir balık iki yılda iki kg. yem tükettiğine göre balık yemlerinin %45’i balık unudur. İki kg. balık yeminde dokuz yüz gram balık unu var demektir.

Balık çiftliklerinde kullanılan yem atıkları ve balıkların bıraktığı dışkı, denizin dibinde zamanla metrelerce kalınlığında bir tabaka oluşturur ve buda çevreye hoş olmayan bir koku yayar.

Bu durum da o bölgede deniz turizmini olumsuz etkilemektedir.

 (*) https:// www.google/ baliküretimçiftligi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.