Mersin’ Üniversitesinin kuruluş yıllarında kente gelen hocaların hemen hepsi önce nasıl bir ev kiralanması gerektiği konusunda bilgi alır, sonra da kentin neresinde oturup sohbet edebileceğini düşünürdü. Kiralanacak evler “kuzey- güney cepheli’ olmalıydı tamam da, oturup dinlenecek, sohbet edebilecek bir yer bulmak o kadar kolay olmayabilirdi. Öğretim elemanları kısa zamanda Mersin’de bir İçel Sanat Kulübü olduğunu öğrenir, kulübe gidip gelmeye başlardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesinden Mersin’e geldiğimde (1994) benim de ilk keşfettiğim yerlerden biri oldu İçel Sanat Kulübü. Vakıflardan kiraladığı tarihi mekânlarında resim atölyelerinde sergileri açılır, sanatla ilgili konferanslar, sempozyumlar düzenlenir; sanatın her alanına kapıları açık tutulurdu. Çok geçmeden kulübün üyesi oldum. Henüz üyeliğim devam etmektedir.

İçel Sanat Kulübü bu özellikleriyle çölde bir vaha gibidir. Kent halkı günlük geçim telaşı içindeyken kulüp, halka ve sorumlulara bir kentin ancak sanatı önemserse kent kimliğine kavuşabileceğini söylemeye çalışmaktadır ısrarla. Bu amacını olabildiğince valilere, belediye başkanlarına ve başkaca yetkililere de anlatmaktadır. Üniversite mensupları ve özellikle de Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri kulübün doğal üyeleri sayılmaktadır.

İçel Sanat Kulübüne her partiden hemşerilerimiz, kulübün önceden belirlenmiş kurallarına uymak koşuluyla üye olabilmektedir. Dolayısıyla kulübün kendisi herhangi bir partinin yandaşı değildir. Kulüpte yalnızca sanatın ve edebiyatın çıkarları tartışılır. Yönetim kurulu önerileri kendi organlarında tartışıp görüştükten sonra bir karara bağlar.

Kulüpte olanakları ölçüsünde resim ve müzik kursları da düzenlenmektedir. Bu çalışmalar zaman içinde ya bir resim sergisi ya da bir konserle sonuçlanmaktadır. Bunların dışında çeşitli okulların resim çalışmaları ve kişisel çalışmalar da sergi salonlarında yer bulabilmektedir.

Sanat kulübünde ulusal bayramlar boş geçilmez. O günlerde ya bir sokak etkinliği ya bir konser veya bir sergi vardır. Kulübe üye olup etkinlikleri izleyenlerin kendileri de kısa zamanda bir öneriyle etkinliklere katkı vermeye çalışacaktır. Çünkü sanatın başarısı herkesi ortak duygularda buluşturabilmesindedir. Birbirinden hoşlanmayanları bir Karacaoğlan türküsü ya da başka sanat eserleri aynı duygularda buluşturabilir. Bu özelliğiyle sanat, kötü huylarımızı terk etmemize vesile olabilmektedir. İçel Sanat Kulübü, gittikçe daha çok betonlaşan Mersin’e ve Mersinlilere yeşil bir dal sunmak istemektedir.

İçel Sanat Kulübünün düzenli etkinliklerinden biri olan “Arkeoloji Günleri” bu yıl da Ekim ayı başlarında yapılacaktır. Program henüz ilan edilmemiş olmakla birlikte, etkinliğin İçel Sanat Kulübü mekânlarında yapılacağı sanılmaktadır. Bu etkinlik, kulüp aracılığıyla artık bir Mersin geleneği haline gelmiştir. İlgi duyanlar katılıp izleyebilir.

Demek istemem o ki, Mersin’de bir İçel Sanat Kulübü var ve tüm üniversite öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve Mersin halkının bir güzellikte buluşmak dileğiyle ilgisini beklemektedir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.