Besmele, “Rahmân (esirgeyen) ve Rahîm (bağışlayan) Allah’ın adıyla başlıyorum” anlamındaki, “Bismillâhirrahmânirrahîm” cümlesidir. Dinimizde ilk inen  “Yaratan Rabb’inin adıyla oku” (Alak, 1) buyruğu nedeniyle Sevgili Peygamberimiz (sav) her işe besmele ile başlamıştır. Allah’ın (cc), Rahmân ve Rahîm sıfatlarının da zikredildiği “besmele”, Tevbe sûresi hariç her sûrenin başında ve Neml sûresinin 30. ayetinde zikredilmiştir. Kur’an’da toplam 114 defa tekrarlanmıştır.

Hattatlar hat sanatının her çeşidinde en güzel eserlerini besmele-i şerif yazarak vermişlerdir. Müfessirler eserlerini yazmaya Fatiha sûresinin başında yer alan besmelenin tefsiriyle başlamışlar, Hâcı Bektâş Velî gibi mutasavvıflar “Besmele Tefsiri” adıyla besmeleyi şerh ederek müstakil eserler yazmışlardır. Bu âyet, Müslümanların günlük hayatlarının bir parçası ve İslam’ın şiarlarından olmuştur. Müslümanlar bir yere girerken, bir yerden çıkarken, otururken, kalkarken, yatarken, yerken, içerken, okurken, yazarken, bir işe başlarken, araca binerken…hep Allah’ın (cc) adını anar yani besmele çekerler. Zira “Bismillâhirrahmânirrahîm” demek “ben yapacağım bu işe, eyleme, söze Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla ve onun izniyle başlıyorum” demektir.

Peygamber Efendimiz bir hadisinde "Kim yemeğin başında ‘bismillah (Allah’ın adıyla)’ demeyi unutursa, hatırladığında ‘bismillâhi fî evvelihî ve âhirihî’ (Yemeğin başında da sonunda da Allah’ın adıyla) desin” buyurmuştur. (Tirmizi, Et’ime, 47)

Haram bir iş yapmaya başlarken veya yaparken besmele çekilmez. Çünkü bu, Allah’ın âyetiyle ve Peygamberimizin sünnetiyle alay etme demek olur ki ayet veya hadisle/sünnetle alay etmek, onları hafife almak/küçümsemek kişinin küfrüne neden olur. Ayette “(Kesilirken ) üzerine Allah adı anılmayan (hayvan)lardan yemeyin. Çünkü bu şekilde davranış fasıklıktır.” (En’âm, 121) buyurulması nedeniyle ister kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir.

Peygamber Efendimiz (sav); “Besmeleyle başlamayan her iş bereketsiz ve güdüktür.” (Ebû Dâvûd, Edeb 18, nr. 4840) buyurarak Müslümanların her meşru işe besmele ile başlamalarını tavsiye etmiştir. Biz de inşallah Cuma günleri “Cuma Sohbeti” köşemizde güzel dinimize ait esasları içeren konulara değinmeye çalışacağımız ilk yazımıza “Bismillah” diyerek başladık. Rabbim hayırlara vesile kılsın. Mevlidin müellifi Süleyman Celebi ne güzel ifade etmiş;

Allah adın zikredelim evvelâ / Vâcib oldur cümle işte her kula,

Allah adın her kim ol evvel ana / Her işi âsân eder Allah ona,

Allah adı olsa her işin önü / Hergiz ebter olmaya ânın sonu,

Her nefeste Allah adın de müdâm / Allah adıyla olur her iş tamam.

Cumanız ve ömrünüz bereketli olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus Ert 3 hafta önce

Dilinize sağlık

Avatar
Yunus Ert 3 hafta önce

İlminize sağlık

Avatar
Eyup 3 hafta önce

Hocam çok istifade ettik,yazılarınızın devamını bekliyoruz,yüreğinize,kaleminize,ellerinize sağlık,çok teşekkür ederim