Değerli dostlarım, merhabalar. Korona virüsün dünya ekonomisini çok şiddetli bir şekilde vuracağını daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Bizim faturamız ise vitrindeki diğer ülkelerden daha ağır olacak demiştim. Korona virüsün Türkiye faturası başlıklı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi isterseniz gelin neden daha ağır bir fatura ile karşı karşıya kalacağımız konusunu biraz daha inceleyelim. Bakalım ne oldu şu ekonomik reform işimiz?

2018 yılının başıydı…

Türkiye’de yaşayan, aklını ve kalemini kiraya vermeyen ama bu ülkeyi de çok seven ekonomistlerin ağzında bir cümle kalıbı dolanıyor. Hangi ekonomist, nerede ne zaman konuşursa, bu sihirli cümle kalıbı ile sözünü noktalıyor: “ Türk ekonomisinin ciddi yapısal reformlara ihtiyacı var”.

Yani reçete aslında bu kadar basitti. Tek bir ekonomist bunu söylese bu kadar etkili olmazdı ama hepimiz hep bir ağızdan Türkiye’nin her yerinden olabildiğince bağırıyorduk : “ Güçlü ekonomi için, yapısal reformlar şart.” Peki, tüm bunlar olurken, ekonomi yönetimi ne diyordu? Duymuyor muydu biz ekonomistlerin sesini? Duyuyordu elbette. Duyduğunu ve bize katıldığını size birazdan kanıtlayacağım.

 Az biraz ekonomi ile uğraşan, okuyan herkes bu “ Yapısal Reform” kalıbına katılıyordu. Yapısal reform şarttı. Peki, bunu vatandaş bile bunu biliyorken, devlet bilmiyor muydu? Yahu bizim bildiğimizin iki katını biliyor devlet. Çünkü biz onların açıkladığı veriler ışığında yorum yapıyoruz. Bilmez olur mu? Bakın devletin bunu o dönem de bildiğini size en yetkili ağızdan kanıtlayayım…

2018’in Eylül ayıydı…

O dönem Yeni Ekonomi Programı'n (YEP) teması “ Dengelenme Süreciydi”. Enflasyon ile topyekûn mücadele dönemiydi. Fakat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak verdiği mesajlarda yine biz ekonomistlere bir göz kırpmayı ihmal etmiyordu: “…Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecektir.”

Aradan 7 ay geçti. Beklediğimiz bu yapısal reform işi hiç düşmedi ağızlardan. Henüz yapılmamıştı ama unutulmamıştı da. Giderek şablon ve içi boş olma yolunda aday olmuştu bizim reformlar.

2019 Nisan ayıydı…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından bir takım açıklamalarda bulunmuştu. Fakat bir cümle var ki, söylediklerimi tamamlar nitelikteydi: “ … Özellikle yapısal dönüşüm adımlarını hayata geçirdikçe çok daha hızlı yükseliş yakalayacağız.”

Bizim bahsettiğimiz reform işi henüz hayata geçirilmemişti ama unutulmamıştı da. Bu iyiye işaretti. Peki, hayata geçirilmediğini nereden mi çıkarttım? Bakan beyin açıklamasından. Ne diyor bakan bey? Yapısal dönüşüm adımlarını hayata geçirdikçe….

2019 Eylül ayıydı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP)  Ankara'da kamuoyu ile paylaştı. Planın temel adımlarını “ Değişim Başlıyor” olarak tanımlamıştı.

İşte beklediğimiz ana tema buydu. Değişim başlayacak, reformlar yapılacak ve ekonomimiz biraz daha iyi düzeylere gelecekti. Artık reformların yapılacağından emindik. Çünkü en yetkili ağızdan duymuştuk. Biraz nefes alacak, belki daha çok büyüyecektik. Belki de daha da zenginleşecektik…

Ama hayaller bir başka bahara kaldı.

Çünkü aradan 6 ay geçti. Bizim reformlar yapılmadı. Bekledik, olmadık.

Aradan 6 ay geçti. Korona illeti eninde sonunda bize de uğrayacaktı ve uğradı. Mart ayından itibaren diğer ülkelerde cirit atan bu korona illeti güzel ülkem Türkiye’ye de uğradı.

İşte dostlarım, Türkiye bu korona illetine böyle ters ayakta yakalandı. Bizim reformlar yapılsaydı ters ayakta yakalanır mıydık bilinmez ama hiç oldu bizim reform hayalleri…

Dostlarım, çıkmadık candan ümit kesilmez. Ama bizim reformların bu sene yapılabileceğinden pek bir ümitsizim. Çünkü bu korona illeti, kırılgan ekonomik yapımızı çok derinden sarstı. Bu sene de biz 2018 Eylül’e dönüp “ Dengelenme Süreci” yaşayacak gibi duruyoruz.

Korona illetinden ölmez, sağ kalırsak biz ekonomistler “ yapısal reform” işini hatırlatmaya devam edeceğiz. Kim bilir, belki 2021’de olur bizim yapısal reformlar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.