Olağanüstü bir durum ortaya çıkmazsa, CHP’nin Mersin İl Kongresi 12 Ocak 2018  Cuma günü toplanacak.

 İl başkanlığı için şimdilik  iki aday görünüyor:

Adil Aktay ve Serhat Servet Dövenci.

Kongre toplanırken, ülkemiz ve ülkemizin bulunduğu coğrafyada durum genel olarak pek de iyiye doğru gitmeyen günlerden geçiyoruz.

İç politikada, demokrasinin, özgürlüklerin kısıtlandığı, siyasi iktidara muhalif olan herkesin susturulmak için bahaneler arandığı bir dönem yaşıyoruz..

2018 yılı bütçesinin emekçinin, dar gelirlinin, esnafın, emeklinin kısaca halkın çoğunluğunun bütçesi olmadığı açıktır. Bütçede halk yalınız vergi ödeyen görülüyor. Bütçe de toplanan vergiler de borç faizine, sermaye çevrelerine destek olarak kullanılıyor. Bütçe, parayı halktan vergi olarak alıp,  sermaye çevrelerine ve faize aktarıyor.

Maalesef ülkemizde demokrasinin  olmazsa olmazlarından olan “Güçler Ayrılığı İlkesi,” otoriter bir yönetimin yemel taşını oluşturan ve bütün yetkinin tek elde toplanması demek olan Güçler Birliği İlkesine” dönüştürüldü. Bu  ilke anayasa değişikliği ile 2019 yılından itibaren uygulanması gerekirken, şimdi fiilen uygulanır durumdadır. Nerede ise TBMM devre dışı bırakıldı.

Ekonomi,  daha önceleri az da olsa üretim ekonomisi iken, tam bir tüketim ekonomisine dönüştürüldü. Üretici örgütleri olan Et ve Balık Kurumu, Tariş, Köy Koop. Ant-Birlik, Çuko-Birlik, Fısko-Birlik, Marmara Birlik ve benzeri üretici birlikleri geçmişte kapatılınca üretici mağdur durumda kaldı.

Tekel kapatılarak dört yüz bin tütün üretici aile zor durumlarda kaldı. Son olarak da Türkiye Şeker Kurumu kapatılarak şeker pancarı üreticisinin ekmek kapısı yok edildi.

Taşeronluk çalışma sistemi getirilerek emek ve emekçilerin sömürü çarkı daha da hızlandırıldı.

“2017 yılında ihracatımız rekor kırdı”deniyor. Fakat ithalatın ne kadar olduğu söylenmiyor. Oysa ihracatın ithalatı karşılama oranı %59 ve aynı yıl dış ödemeler dengesi açığı 77,1 milyar dolar.

Tarım ve hayvancılık tam çökertildi.

Eğitim sistemi bilimsel ve laik olmaktan çıkarılıp dinsel bir eğitim sistemine dönüştürüldü.

Sayın İçşileri Bakanımız polise, ” uyuşturucu suçlularını yakaldığınız yerde ayağını kırın, suç benim” diyebiliyor.

Peki! Herkes birbirinin ayağını kolunu kırmaya kalkarsa, bu ülkede asayiş ne olur? Bakan böyle söylerse asayişi kim sağlayacak?

Vatandaş bilerek veya bilmeyerek, suç işlemiş olabilir. Bunu yakalayan polis ayağını kırıpda mı teslim edece adalete? Hayır, kolunu ayaklarını yakalayacak, gereken işlemleri yapıp  adalete sağlam olarak teslim edecektir. Oradan da bağımsız mahkemlerde yasalara göre yargılanıp, eğer suçlu ise yasanın verdiği cezasını çekecektir.

Asıl olan kol, bacak ve ayak kırmak değil, suçluyu yasalara göre yargılayıp, yasanın caydırıcılığını etkili kılmaktır.

Dış politikaya gelince, durum hiç de iç açıcı değildir.

Dış politikamız maalesef her alanda iflas etmiş durumdadır.

Suriye politikası iflas etti.

Yunanistan on sekiz ada ve adacığa el koyup asker yerleştirmiştir. İktidardan hiç ses yok. Ana muhalefet partisi genel başkanı olayı dile getirince Yunanistan Savunma Bakanı “gelin de alabilirseniz alın” diyecek kadar ileri gitti.

Türkiye’ye geldiğinde yoluna kırmızı hali serilen Barzani’nin bayrağı İstanbul ve Ankara’da asıldı.

Kısaca CHP İl Kongresi böyle bir ortamda yapılıyor. Bu kongreler CHP için iktidar olamaya hazırlıktır. Yönetime gelecek il başkanı ve yöneticiler, “Ben merkezli değil, biz merkezli; ben ne olacağım değil, ülkemizn ve halkın geleceği ne olacak” diye düşünmek zorundadır.

Yöneticilerin sağlam bir ideolojiye ve iyi birer birleştirici olmaları çok önemlidir. İl kurultay delegelerinin üzerinde baskı varsa, büyük olasılıkla ilçelerde gurup kararı alındığını düşünüyorum; bu baskılar kesinlikle kalkmalı ve delegeler kendi özgür iradesi ile oyunu kullanmalıdır.

Delege sistemi tamamen kaldırılmalı, aday sırlamaları parti üyelerinin seçim kurulları (hakim) denetiminde oy kullanacağı seçimle yapılmalıdır.

Parti içinde demokrasiye daha da işlerlik kazandırılmalıdır.

CHP, artık klasikleşmiş siyasi anlayıştan kurtulmalıdır. Bunun zamanı çoktan geldi ve geçiyor.

Ülkenin, Dünyanın koşulları geçmiş yıllardan çok farklı ve daha da olumsuz durumlarla karşı karşıyayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.