Üniversite öğrencilerinin ne gibi sıkıntılar içerisinde eğitim ve öğretim gördüklerini bilmeyen yoktur. Gün geçtikçe de bu sıkıntılar artarak devam ediyor. Öğrencilerin en önemli sıkıntılarından birisi barınma, diğeri ise beslenmedir. Özellikle de dar gelirli ailelerin evlatları bu sıkıntıları daha da çok hissediyor.

                Bazı sosyal demokrat belediyeler, Mersin Büyükşehir Belediyesinin sabah çorba dağıtması nede olsa bir nebze sıkıntı çeken üniversite öğrencilerine destek oluyor.  Bunun ne anlama geldiğini ekonomik sıkıntı çeken öğrenciler daha iyi anlarlar.

                İstanbul Üniversitesinde bir öğün yemek üç buçuk lira iken, ikinci öğün yemeğin fiyatını on sekiz buçuk liraya çıkarılması ise öğrencilerin beslenmesine indirilmiş en önemli bir darbeydi Neyse ki, öğrencilerin gösterdiği tepki üzerine Üniversite yönetimi  sonradan bu kararlarından vazgeçti.

                Sıkıntılar içerisinde okumaya çalışan ve yetişen gençler okul hayatı bitince de iş bulma sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Aldığı kredilerin geri ödenmesi ise işsiz olanlar için başka bir sorun.

                Medyaya yansıdığına göre bazı belediyelerin tarikat ve cemaatlere milyonlar akıtıyor.

                Bu belediyeler öğrencilere destek veremezler mi?

                 Toplumların geleceği yeni nesillere verilen eğitimin kalitesine bağlıdır.

                Ekonomik durumları iyi olan belediyeler öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımında katkıda bulunamazlar mı?

                Ya da öğrenci yurtlarında ücretsiz yemek verilmesi için katkı sağlayamazlar mı?

                Devlet vatandaşlardan topladığı vergilerin önemli bir kısmını bazı iş çevrelerine destek amaçlı aktarıyor. Bu aktarılan paralardan bir kısmı da olsa öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımı için aktarılamaz mı?

                Bunun hepsi de olur, hem de bal gibi olur.

                Olurda olaya bakışın değişmesi, tarikat ve cemaatlere hizmet yerine öğrencilere destek düşüncesinin öne çıkarılması gerekir.

                Bu çocuklar bizim.

                İnsan yapılan yatırım en önemli yatırımdır.

                İnsan için yapılan yatırımlar asla boşa gitmez.

                Çünkü katma değeri yaratacak olan insandır.

                Üretimde kullanılan makinelerin ve araçların projelerini yetişmiş elemanlar çizer.

                Toprağın işlenmesinde çiftçilerin kullandığı tarım aletleri ve tarım makinelerinin üretilmesinde kalifiye elemanın yeri önemlidir.

                Çiftçisi bilinçli olan toplumlarda, eğer gereken destek de verilirse, gıda sıkıntısı görülmez.

                Kısaca ne ve nasıl yapılacaksa, devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımının çareleri aranmalıdır.

                Birçok ülkede eğitim ve öğretim süresince öğrenciye verilen maddi ve manevi destekler o kadar fazla ki, aile öğrenciye neredeyse hiç masraf etmeden öğrenci okulu bitiriyor, hayata atılıyor.

                Başka ülkelerde eğitime verilen desteklerden hiç mi ders almıyoruz?

                Mustafa Kemal Atatürk eğitim konusunda bakınız ne diyor?

                “Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır, ya da bir ulusu köleliğe ve yoksulluğa düşürür.”

                “Gerçek kurtuluşu istiyorsak, her şeyden önce bütün gücümüzle, bütün hızımızla cahilliği yok etmeye mecburuz.” Mustafa Kemal Atatürk böyle diyor.

                Bunları nasıl yerine getirebiliriz?

                Yeni nesilleri çağdaş, bilimsel metotlarla eğitip her alanda kalifiye eleman yetiştirerek.

                Öğrencilere eğitim öğretim süresince devlet okullarında bütün yemekler ücretsiz dağıtılmalıdır.

                Kanal İstanbul gibi bir projeyi en az yetmiş beş milyar liraya gerçekleştirmek isteyen, en modern elektrikli otomobil üretimi için faaliyete geçen bir ülkede, devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere ücretsiz yemek vermenin her hangi bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum.

Bunun için kaynak yaratmak zor değildir             

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.