“BU SINAV SİSTEMİ KİME DERMAN”

Üniversitelere geçiş için milyonlarca öğrencinin girdiği YGS-LYS sınav sisteminin yerine, ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ (YKS) adıyla getirilen yeni sistemi değerlendiren Eğitim Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu ve Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, sürekli değişen eğitim sisteminin hobi haline getirildiğini, bu hobinin ise öğrenciler için fobiye dönüştüğünü aktararak, “Bu sistem kime derman” sorusunu sordu.

- Bu haber 956 kez okundu.

“BU SINAV SİSTEMİ KİME DERMAN”Turan DAL

Milyonlarca aday öğrenciyi ilgilendiren üniversitelere geçiş için uygulanan YGS-LYS sınav sisteminin yerine Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS) sistemi getirildi. Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan yeni sınav sistemi hakkında Mersin’deki Eğitim Sendikaları temsilcileri değerlendirmelerde bulundu. Eski sınav sistemini ‘geri’ bir sistem olarak nitelendiren sendika temsilcileri, yeni sistemi ise eskisinden daha ‘geri’ olarak yorumladı.

“SORUN SINAV ÇEŞİTLERİNDE DEĞİLDİR”

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca öğrenci adayını kapsayan ve 2018’de ilk deneyimi yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi’ni “kötünün de kötüsü” olarak yorumlayan Eğitim Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu, “TEOG sınavı Cumhurbaşkanının isteği üzerine hem değiştirilmişti. Üniversitelere geçiş sınavı da aynı kaderi paylaştı diyebiliriz. Yalnız yaşanılan değişimler niteliksel değil, isimler değişiyor sadece. Bu değişiklikler esas olarak sorun çözücü olmaktan ziyade, sorunu daha da derinleştiren sonuçlar doğuracak. Çünkü esas olarak biz Eğitimsen olarak söylüyoruz. Sorun sınav çeşitlerinde değildir. Aksine sorun, daha köklü biçimde sınavlara odaklanmış eğitim sistemindedir. Bu sorun ancak, bilimsel, demokratik, parasız eğitim hakkının sağlanmasıyla aşılır. Hiçbir hazırlık yapılmadan ve de öğrencilere sorulmadan yapılan bu tür değişiklikler eğitimde kaosu derinleştirmekten başka neye yarar” dedi.

“BU YENİ SİSTEM DAHA SORUNLU”

YKS’ye eleştirilerde bulunan Usluoğlu, “Geçen yıla kadar uygulanan YGS ve LYS sistemi getirilirken, sınav stresiyle artan intihar teşebbüsleri gibi kaygı verici olaylar nedeniyle, gençlerimizin hayatı bir günlük sınavdan daha kıymetli demiştik. Şimdi bu kaygının yeni sistemle kenara atıldığını ve daha da sert bir şekilde karşımıza çıktığını görüyoruz. Üstelik YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklaması üzerine yeni sınav sisteminin ilki önümüzdeki sene yapılacak. Dolayısıyla bu durum dahi öğrencilerin üzerindeki baskıyı arttıracak. Çünkü ilk sınav döneminde sınava girecek öğrencilerimizin önünde hiçbir örnek yok. Öğrenciler kendilerini yapacağı tercihe kadar önceki sisteme göre ayarlamış. Eski sistemde çok sorunluydu. Şimdi bu yeni sistem daha sorunlu… Merakımız şu, bu yeni sistem dedikleri YKS kime derman” diye konuştu.

“HERHANGİ BİR BİLİMSEL ARAŞTIRMAYA DAYANMAMAKTADIR”

YÖK’ün, Cumhurbaşkanı'nın talimatından 15 gün sonra üniversite giriş sistemini değiştirdiğini aktaran Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, “ YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yeni diye açıklanan üniversiteye giriş sınavı, diğer sınavlarda olduğu gibi milyonlarca öğrencinin geleceğini birkaç saate sığdıracak. Açık uçlu soruların yer alacağı yeni sistemde sınav tek günde bitirilecek ve toplamda üç oturumlu olacak. Ancak YÖK, sınavın tarihini ve oturumların süresini açıklamadı. Yapılan değişiklik herhangi bir bilimsel araştırmaya dayanmamaktadır. Yılda iki milyona yakın gencimizin hayatını, dolayısıyla ülkenin geleceğini yapılandırmada çok önemli bir role sahip olan üniversite seçme sınavları her uygulama sırasında ve sonrasında bilimsel yöntemle değerlendirilmelidir. Ortaöğretimde doğru dürüst ve yaygın olarak mesleki yönlendirme de verilmeden yapılan bu sınavların yordama gücü, ayırt ediciliği, öğrencilerin ve ailelerin yaşadığı sorunlar, bilimsel yöntemle araştırılmalıdır. Eğitim bilimleri alanıyla hiç ilgisi olmayan birinin, ‘kaldırın’ demesiyle onun göreve getirdiği profesörlerin, yıllar önce denenmiş, yine araştırma yapılmadan değiştirilmiş yolları yeni bir ‘sistem’ getiriliyormuş gibi sunması trajikomik bir hal almıştır” ifadelerini kullandı.

“STRESİ ZATEN BU ORTAMI OLUŞTURANLAR YARATMAKTADIR”

Boyar, “Öğrencilerin stresini azaltacakları iddiası da durumu daha vahimleştirmiştir. Sınav eskiden olduğu gibi tek hafta sonu yapılacağından ve öğrenci başarı puanını öğrenemeyeceğinden, genel olarak ilgisi olsun olmasın tüm sınavlara katılma zorunluluğu hissedeceğinden öğrencinin yükü daha da artacaktır. İsteği karşılayacak kontenjan sayısı az yerleşmek isteyen genç sayısı çok olduğunda öğrencilerin stres yaşamaması düşünülemez. Ülkeyi yönetenler gençlere nitelikli öğretim hizmeti, iş güvencesi, varlıklı olan ve olmayanların eşit muamele görmesi ve nitelikli bir yaşam garantisi veremiyor, aksine her gün ‘reform yapıyorum’ deyip eğitim sistemini alt üst ediyorsa ne gençlerin ne de anne-babanın stresi azaltılamaz. Siyasi iktidarın ‘öğrencilerin stresini azaltmak’ gibi bir derdi olmadığı ortadadır. Soruların çalındığı, sorulara şifre konduğu, yanlış sorular sorulduğu, her gelen Milli Eğitim Bakanının sistem değiştiriyorum diye programları altüst ettiği, ülkenin gereksinim duyduğu üst düzey insan gücünün eğitim planlamacıları tarafından planlanmadığı, mezunların işsiz ordusuna katıldığı ülkemizde stresi zaten bu ortamı oluşturanlar yaratmaktadır” diye kaydetti.

“KIRP, KES, YAPIŞTIR”

Yeni sistemi “kırp, kes, yapıştır” olarak adlandıran Boyar, “Sınav sistemi ve adını değiştirmeyi hobi haline getirmiş siyasi iktidar, her değişiklikte halkın güvenini yitirdiği gibi çocuklarımızda da sınav fobisi yaratmaktadır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.