BÜROKRATLAR PUANLADI, MÜDÜRLER BARAJA TAKILDI

Eğitim-Sen Şube Başkanı Muşlu, okul müdürleriyle ilgili puanlamada siyasi ve sendikal referansların kullanıldığını ileri sürdü.

- Bu haber 1150 kez okundu.

BÜROKRATLAR PUANLADI, MÜDÜRLER BARAJA TAKILDI
 İmece Haber Merkezi- Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, okul müdürleri seçimi için yapılan ve ağırlığın milli eğitim bürokratlarına verildiği puanlamada, 75 barajını aşanların 3’te ikisinin ‘yandaş sendikalara’ üye olduğunu ileri sürdü. Mersin’deki 397 müdürden 189’unun barajı aşabildiğini kaydeden Muşlu, kendi sendikalarından sadece 9 kişinin 75 barajını aşabildiğini belirterek, “Puanlamaların yeni görev alan ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri tarafından yapılması aslında tüm düzenlemelerin siyasal kadrolaşmaya göre yapıldığının da bir ispatıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yönetmelik gereğince okul müdürlerini puanlama esasına göre belirleyecek. Bu sisteme göre, milli eğitim bürokratlarına yüzde 60, okul bileşenlerine ise yüzde 40 puanlama hakkı veriliyor.

Yeni sisteme göre yapılan atamaları değerlendiren Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, ‘eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesi sürecinin tasfiye ve kadrolaşma hareketine dönüştüğünü’ ileri sürdü.

 

397 müdürden 189’u barajı aştı

 

Yönetmelikte belirtilen puanlama sisteminin, MEB’in eğitim yöneticilerini belirlerken işi şansa bırakmak istemediğini gösterdiğini kaydeden Muşlu, “Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde tamamı siyasal kadrolardan oluşan üst düzey yöneticilere yüzde 60, sınırlı sayıda okul bileşenlerine ise yüzde 40 puanlama imkanı verilerek, eğitim yöneticisi olarak görevlendirileceklerin 75 puan alması şartı getirilmiştir.  Daha önce girdikleri sınavlarla müdür olan çok sayıda okul müdürü, MEB’de görev alan ve tamamına yakını siyasal kadro olarak atanan üst düzey yöneticilerin verdiği puanlarla değerlendirilmiş, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde siyasi referans ve sendikal aidiyetler doğrudan belirleyici hale gelmiştir. İlimizde 397 müdür değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bunun sadece 189’u 75 ve üzeri puan almıştır. Bu sayı içinde Eğitim-Sen üyesi olan merkezde sadece 2, Tarsus’ta 5 ve diğer ilçelerin tamamında 2 olmak toplamda sadece 9 arkadaşımız bu barajı geçmişlerdir. Barajı geçenlerin 3’te ikisinin yandaş sendika üye ve yöneticilerinin olması, hukuksuzluğun geldiği düzeyi göstermektedir. Puanlamaların yeni görev alan ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri tarafından yapılması aslında tüm düzenlemelerin siyasal kadrolaşmaya göre yapıldığının da bir ispatıdır” dedi.

 

Siyasi referansla seçiliyor

 

Yöneticiler belirlenirken, hiç kimsenin siyasi görüş, kimlik, mezhep, inanç ya da sendika farklılığı nedeniyle fiilen cezalandırılmaması gerektiğini söyleyen Muşlu, “Değerlendirme ölçütleri tamamen objektif ve bilimsel kriterlere dayanarak belirlenmelidir. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesi sürecinde siyasi ya da sendikal referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Eğitim Sen’in eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde hiçbir baskı ve yönlendirmeye izin verilmemesi, her okulun kendi yöneticisini, o okuldaki eğitim bileşenlerinin katılacağı demokratik seçimlerle kendisinin seçmesi yönündeki önerisinin ne kadar haklı ve doğru olduğu bugün daha iyi görülmektedir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.