ABİDİN YAĞMUR

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, AKP hükümetinin ‘eğitimde dincileşme ve imam hatipleşme’ hedefini geride bıraktığımız eğitim yılında da uyguladığını belirterek “Neredeyse her mahalleye bir imam hatip lisesi, bir imam hatip ortaokulu yapacaklar. Devlet okulları kendi kaderine terk edilirken imam hatiplerin fiziki ve teknik altyapısı güçlendirilerek bu okulların cazibesi artırılmak isteniyor” dedi.

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu,2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı’nın kapanması dolayısıyla bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

Öğretmenlerin, okulların, öğrencilerin ve velilerin sorunlarla dolu bir yılı daha geride bıraktığını belirten Muşlu, okullarda fiziki donanım ve altyapı eksikliği, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim, zorunlu ve zorunlu seçmeli din dersi dayatmaları ve dini içerikli söylem gibi birçok sorunun artarak devam ettiğine dikkat çekti.

Okul idarecilerin siyasal referanslar üzerinden, yandaş sendikalar işbirliğiyle ve ‘torpille’ belirlendiğini savunan Muşlu, yardımcı hizmetliler, 4-C çalışanlar, taşeron işçiler ve atanamayan öğretmenlerin sorunlarının ise hala çözülemediğini söyledi.

4+4+4 sistemine geçilmesinden sonra okulların yeniden yapılandırıldığını, bu süreçte çok sayıda imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokulu açıldığını söyleyen Muşlu, “Neredeyse her mahalleye bir imam hatip lisesi, bir imam hatip ortaokulu yapacaklar. İmam hatiplerin fiziki ve teknik altyapısı güçlendirilerek bu okulların cazibesi artırılmak isteniyor. Kamu okulları her açıdan kendi kaderleri ile baş başa bırakılırken özel okullar kamu kaynaklarıyla teşvik ediliyor. İmam hatiplere yönelik pozitif ayrımcı uygulamalar artıyor” dedi.

 

Bir öğrencinin masrafı 3 bin 602 lira

 

Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, geride bıraktığımız eğitim öğretim yılıyla ilgili bazı verileri de paylaştı. O verilerden bazı satırbaşları şöyle:

-Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG)  nedeniyle bu yıl ilk kez sınırlı sayıda öğrenci Anadolu liselerine gitme imkanı yakaladı. Geniş bir öğrenci kitlesi zorunlu olarak özel liselere, meslek liselerine ve imam hatiplere gönderildi.

-Eğitim harcamaları bakımından Türkiye’de en zengin yüzde 20 ile en yoksul yüzde 20 arasında 14 kart fark var.

-2003 yılında bir öğrenci için aileler 720 lira harcama yaparken 2014 yılında bu rakam 3 bin 602 liraya çıktı.

-2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yatırım bütçesinin oranı yüzde 17 iken, 2014 yılında bu oran yüzde 9’a düştü.

 

İmam hatip sayısında patlama yaşandı

 

-2013-2014 döneminde okula devam etmeyen öğrencisi sayısı yurt genelinde 174 bin 625 oldu.

-2012 yılında 45 olan özel meslek lisesi sayısı 2014 yılında 426’ya yükseldi. Aynı dönemde özel meslek lisesinde okuyan öğrenci sayısı 4 bin 300’den 54 bine çıktı. Bu artışta devletin özel meslek liselerine öğrenci başına 5 bin lira destek vermesi etkili oldu.

-Türkiye genelinde bin 361 imam hatip ortaokulunda 140 bin öğrenci eğitim görüyor.

2003 yılında imam hatip lisesi sayısı 450, imam hatip lisesi öğrencisi sayısı 71 bin 100 idi. 2014 yılında imam hatip lisesi sayısı 854’e, imam hatip lisesi öğrencisi sayısı 474 bine yükseldi.

-Taşımalı eğitim 1989 yılında başladığında, 2 ilde, 305 öğrenci taşınıyordu. 2014’te 23 bin 880 okulun öğrencileri 10 bin 551 merkezi okula taşınmaya başladı. Taşımalı eğitim alan öğrenci sayısı 825 bine ulaştı. Ortaöğretimdeki taşımalı öğrencilerle birlikte bu sayı 1 milyon 286 bine çıkıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.