CEMRE YOKSULABAKAN

 

Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetici atama yönetmeliğini ‘siyasi iktidar açısından tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma girişimi’ sözleriyle eleştirdi. Muşlu, yeni yönetmelikle, okul müdürlerinin ‘siyasi düşünce ve torpile göre belirleneceğini’ ileri sürdü ve “Okul müdürleri öğretmenler ve diğer okul bileşenleri seçimle belirlemelidir” dedi. Eğitim-Sen üyeleri, sendika tarafından düzenlenen okul müdürlüğü seçimlerinin sonuçlarını da Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti.

Mersin İl Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, bakanlığın yeni yönetici atama yönetmeliğini protesto etti.

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Türkiye’de siyasi iktidarlar yıllardır, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik görüşleri doğrultusunda düzenlemek ve şekillendirmek istemiş, bu isteklerini gerçekleştirmek için başvurulan ilk ve en etkili yöntem ise siyasal kadrolaşma olmuştur. İş güvencemizin torba yasalar ile adım adım elimizden alınmak istendiği bir dönemde, eğitim yöneticileri de tamamen siyasi iktidara yakın kişilerden oluşturulmak istenmektedir” dedi.

Eğitim-Sen’in kurulduğu günden bugüne eğitim yöneticilerinin yukarıdan atama ile değil, bütün eğitim bileşenlerin katılımıyla seçilmesini savunduğunu kaydeden Muşlu, “Milli Eğitim Bakanlığı ise, eğitim yöneticilerinin, siyasi iradenin belirlediği idari makamlar tarafından belirlenerek atanması konusundaki ısrarını inatla sürdürmektedir” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan yeni yönetici atama yönetmeliğinin, siyasi iktidar açısından tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma girişimi olduğunu savunan Muşlu, “Yıllardır eğitim kurumlarının birer ticari işletme gibi yönetmeye çalışan MEB, eğitim yöneticilerini siyasi iktidar çizgisinde olan kişilerden oluşturarak, dayatmacı politikalarını yukarıdan aşağıya hayata geçirmeye çalışmaktadır. MEB’in eğitim yöneticilerini siyasi ve sendikal aidiyetlerine göre belirleme adımlarının ilk gündeme geldiği andan itibaren Eğitim-Sen olarak ülke çapında başlatmış olduğumuz ‘Kendi Yöneticimizi Kendimiz Seçiyoruz’ kampanyası ile çok sayıda okulda sandıklar kurulup seçimler yapılarak eğitim yöneticileri seçilmiştir. Okullarımızda yapılan seçimler sonucunda sandıktan çıkan eğitim yöneticilerini isimlerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vererek, gereğinin yapılmasını istiyoruz. Eğitim emekçileri olarak siyasi dayatmalarla değil, demokratik seçimlerle belirlenen eğitim yöneticileri ile çalışmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı geçmişte yapılan ve yüksek yargı duvarına çarpan bu tür dayatmacı uygulamalardan vazgeçmeli, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat gibi

doğrudan torpili çağrıştıran yöntemler asla kullanılmamalıdır. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır” dedi.  

Anahtar Kelimeler:
EĞİTİMSEN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.