İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin’in 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak 2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu belirtti. Koca. Mersin’in eğitimde geçen yıl gerçekleştirdiği başarılar ve yeni döneme ilişkin hazırlıklarla ilgili İHA muhabirine bilgi verdi.

“2016-2017 eğitim-öğretim dönemi Mersin için başarılarla dolu bir yıl oldu”

Mersin’in geçen eğitim-öğretim döneminde birçok başarıya imza attığını vurgulayan Müdür Koca, yeni eğitim dönemi için hazırladıkları projelerle bu yıl da başarılara imza atacaklarına inandığını vurguladı. Türkiye İstatistik Kurumunun 2015 eğitim verilerine göre, iller sıralamasında 17’nci durumda bulunan Mersin’in, yürüttükleri “Mersin Eğitimin Niteliğinin Geliştirilmesi” projesi ile farklı alanlarda pek çok başarılı çalışmaya imza attığının altını çizen Koca, “Gerçekleştirdiğimiz projeler sonucunda 2016-2017 eğitim öğretim yılı Mersin için başarılarla dolu bir yıl olarak geçti. 2017 yılı Erasmus+ Ana Eylem 1 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Faaliyeti kapsamında sunulan projeler arasında Mersin ilimiz 22 asil ve 17 yedek proje ile Türkiye birincisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 5’incisini düzenlediği ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ kapsamında Mersin, 3 bin 357 proje arasında saha incelemesine kalan proje sayılarına göre Türkiye ikincisi, bölge illeri sıralamasında ise 17 proje ile bölge birincisi oldu” dedi.

1-3 Aralık 2016 tarihlerinde, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’da düzenlenen 7. eTwinning Ulusal Konferansında Mersin’den 23 öğretmenin, iyi örnekler proje stantları kurarak ve atölye çalışmalarına katılarak Mersin’i başarı ile temsil ettiğini anlatan Koca, “Böylelikle 2015 yılı içerisinde Avrupa Kalite Etiketi alan eTwinning projeleri ile Türkiye’de birinci olan Mersin, başarısını bu kez proje sayısını artırarak yineledi” diye konuştu.

“Hedefimiz, yeni eğitim döneminde başarımızı daha da artırmak”

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi öncesinde geliştirdikleri yeni projelerle Mersin’in başarısını daha da arttırmayı hedeflediklerini vurgulayan Koca, yeni döneme ilişkin bilgiler verdi. Koca, “İl genelinde bin 141 okul, 11 bin 307 derslik, 370 bin 446 öğrenci ve 21 bin 820 öğretmen kapasitemizle 2017-2018 eğitim-öğretim yılında da çeşitli alan ve projelerle yeniliklerin ve başarıların öncüsü olma iddiasıyla hazırlıklarımızı tamamladık” ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede yaptıkları çalışmaları anlatan Koca, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip liseleri düzeyinde 10 olmak üzere 51 ayrı; sınıflar esas alındığında ise 176 müfredatın yenilenmesi üzerine "Güncellenen Öğretim Programları Tanıtım Çalışmaları Uygulama Takvimi" hazırlayarak uygulamaya koyduklarını kaydetti. Koca, yayımlanan takvimde müfredatın neden yenilendiğinden müfredatta öne çıkan yeniliklere kadar her şeyin madde madde ve ayrıntılı bir şekilde anlatılacağını, temel eğitim ve ortaöğretimdeki tüm öğretmenlere tanıtım eğitimi verileceğini söyledi. 6 Eylül’de başlayan ve 12 Eylül’e kadar sürecek olan tanıtım eğitimleriyle öğretmenlerin müfredat hakkında bilgilendirileceklerini aktaran Koca, böylece öğretmenlere yönelik hazırlıkları tamamlayacaklarını dile getirdi.

“Türkiye’de ilk kez Öğretmen Akademisi uygulamasını başlatıyoruz”

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Mersin Öğretmen Akademisi uygulamasını başlatacakları bilgisini de veren Koca, “Mesleki Gelişim Çalışmaları dönemlerinde, ilimizde görev yapan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin, çağın eğitim gereksinimlerine uygun eğitim anlayışına yönelik konularda fikir alışverişinde bulunmak, eğitime yönelik güncel ulusal ve uluslararası gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek amacıyla Mersin Öğretmen Akademisi yapılanmasına gittik. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri için her türlü fırsatı hazırlamaya çalışıyoruz. Bu çerçevede, bu ay içerisinde Mersin Üniversitesi ve Toros Üniversitesi’nden 12 akademisyen ve branşında uzman 74 öğretmenin katılımıyla çalışmalar planlandı. 2017 Eylül döneminde yaklaşık 4 bin 500 öğretmen, 54 farklı oturumda gerçekleşecek atölye çalışmalarına, seminerlere, film ve kitap eleştirisi faaliyetlerine katılacaklar” şeklinde konuştu.

“Yeni dönemde 56 okul inşaatı devam edecek”

Yeni okul inşaatları ve mevcut okulların yenilenmesi konularını da değerlendiren Koca, şu bilgileri verdi: “2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde toplam 56 okul inşaatı devam ettirilecek. Bu yatırımların toplam maliyeti 381 milyon 567 bin 685 liradır. Devam eden okul inşaatları tamamlandığında okul ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmı giderilmiş olacak. Öte yandan, mevcut okullarımızın fiziki ortamlarının iyileştirilmesi kapsamında 7 milyon 100 bin lira harcayarak 77 okulumuzun bakım ve onarımlarını tamamladık ve yeni döneme hazır hale getirdik.”

Gerçekleştirecekleri projelerden birinin de Başarı Güçlü Zihinler İster Güdümlü Projesi olduğunu söyleyen Koca, Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve proje desteği toplam 1 milyon lira olan projenin, 7 ilçedeki 32 ilköğretim okulunda öğrenim gören 18 bin 590 öğrenciyi hedef aldığını bildirdi. Mersin Barosu ile imzaladıkları proje çerçevesinde ise çocukların istismardan korunma yönünde bilinçlenmelerini sağlayan, toplumda bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayan ‘Bilge Dedenin Öğütler Kutusu’ isimli tiyatro oyununun okullarda sahneleneceğini ifade eden Koca, ayrıca Mersin Çocuk Üniversitesi Projesi’nin bu yıl da devam edeceğini kaydetti. Koca, Akademik Başarının İzlenmesi ve Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde de son üç yıla ait branşlar bazında ilçe, il ve Türkiye ortalamaları dikkate alınarak, ilçe karneleri oluşturulduğunu, 2017-2018 öğretim yılı için tüm ortaokul ve ilçelerden TEOG hedefleri belirlemelerini istediklerini belirtti.

“Eğitimin niteliğini geliştirmeyi hedefliyoruz”

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, ‘yönetişim’ ilkesi ile ekip ruhunu birleştirerek çalışma prensipleri geliştirdiğine işaret eden Koca, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni alanlarda farklı bakış açılarıyla eğitimin niteliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ mantığıyla çalışan personele, öğretmenlere, eğitim yöneticilerine ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine başarılar diliyoruz. Mersin en iyiye layıktır, bunu biliyoruz. Mersin için en iyiyi hedefleyen herkese selam olsun.”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.