Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması ile ilgili öğrenci ve velilere uyarılarda bulundu.

Gül, son yıllarda Milli Eğitim sisteminde yaşanan değişim ve gelişime paralel bir şekilde ortaöğretime geçiş uygulamasında da bir güncelleme yapma gerekliliğinin ortaya çıktığını kaydederek, bu kapsamda 2013-2014 Eğitim öğretim yılında ilk defa uygulamaya konulan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş uygulamasının başlatıldığını dile getirdi.

TEOG uygulaması sürecinde gerçekleştirilen sınavların ardından tercih ve yerleştirme sürecine girildiğini ifade eden Gül, “26 Haziran 2014 tarihinde TEOG uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlanarak süreç resmen başlatılmıştır. Süreç 7 Temmuz’da Yerleştirmeye Esas Puanlarının ilanı, 31 Temmuz- 8 Ağustos’ta yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınması, 22 Ağustos’ta yerleştirme sonuçlarının ilanı ve kesin kayıt, 25-28 Ağustos’ta okullar arası nakil başvuruları ile devam edecektir” dedi.

 

Taban puanı yok

 

Bütün öğrencilerin taban puan uygulaması olmadan tercih yapabileceklerini vurgulayan Gül, “Tercihler veli tarafından e-okul internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8. sınıfı tamamladığı ortaokuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. A grubu tercihler okul kodlarına göre 15 adet tercih yapılacaktır. B grubu tercihlerde ise okul türüne göre en az 4 adet tercih yapılacaktır. Elektronik ortamda tercih yapamayan velilerimiz tercih ön çalışma formlarını doldurup imzalayarak tercihlerini okul müdürlüklerinde yaptırabilecektir. Tercihler okul müdürlükleri tarafından onaylanacaktır. Tercih işlemlerinden veliler, onay işlemlerinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır. Tercih başvurusu bir kere yapılacak olup başvuru işleminden sonra değişiklik yapılmayacaktır. Tercihte bulunan bütün öğrencilerin yerleştirme işlemleri puan üstünlükleri ve tercih sıralamaları dikkate alınarak A grubu tercihlerine göre yapılacaktır. A grubu tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler ikamet adreslerine, puanlarına, okul kontenjanlarına, tercih sıralamalarına göre sistem tarafından B grubu tercihlerine otomatik olarak yerleştirilecektir. A ve B grubu tercihlerine yerleşemeyen ve hiçbir tercihte bulunmayan öğrencilerin okullara yerleştirilmesi ikamet adresleri, puanları ve okul kontenjanları dikkate alınarak sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır” dedi.

 

Nakiller ağustos sonunda

 

Öğrencilerin okullara kayıt işlemlerinin yerleştikleri okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacağını belirten Gül, “Velilerimizin okulla iletişim içinde olması yeterli olacaktır. Ayrıca velilerimiz ve öğrencilerimiz rahat olsun. Liselerimizde bütün 8. sınıf öğrencilerimizin yerleşebileceği kadar kontenjanımız vardır. Yerleştirme sonucu herhangi bir okula kaydı yapılmış olan öğrenciler açık kontenjanı olan başka bir okula nakil talebinde bulunabilirler. Nakil taleplerinde okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın başvuranlar arasından puan üstünlüğü esas alınarak sistem tarafından otomatik olarak nakil işlemleri gerçekleştirilecektir. 25-28 Ağustos tarihleri arasında nakil başvuruları alınacak olup 29 Ağustos 2014 tarihinde saat 19.00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır. Nakil işlemleri Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla benzer şekilde devam edecektir. Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır. Bu süreçte bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.