Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun halk desteği sürekli yükseliyor. Elbette işi kolay değil. Karşısında devlet var, hükümet var, havuz medyası var, en önemlisi çamur siyasetinin ustası (!) var. Bunun yanına bir de, CHP’li “istemezükçüleri” eklerseniz, zorluk derecesi daha da artıyor.
10 Ağustos seçimi, bir Cumhurbaşkanı seçiminden çok, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünüp bölünmeyeceği ile ilgili. Türkiye’nin bölünmesini isteyenler Başbakan Erdoğan’ın saflarında, bölünmesini istemeyenler ise Ekmel Bey’in yanında yer alacaklar. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu beğenmeyip sandığa gitmeyecek olanlar da, ileriki yıllarda, torunlarına, Türkiye’nin parçalanmasına nasıl seyirci kaldıklarını anlatacaklardır.   
Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri açık olarak yazılmış olmasına rağmen, Başbakan Erdoğan’ın, ben Cumhurbaşkanı seçilirsem Hükümet’in yetkilerini de üzerime alıp istediğim şekilde Cumhurbaşkanlığı yaparım demesi, kendisinin içinde bulunduğu ruh halini açıkça ortaya koyuyor. Keyfiliğe dayalı bir devlet anlayışıyla herkesi yönetme isteğinin daha da azgınlaşacağı anlaşılıyor. 
Başbakan Erdoğan hem devleti hem de halkı çok yordu. Sadece yormakla kalsa yine iyi. Aynı zamanda da böldü. Türk ve Alevi sevgisizliği zirve yaptı. Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı yabancı ülkelerde bile gündem oldu. Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi, yalan makinesine bağlansa sürekli öter. Tüm bunların yanında rüşvet ve yolsuzluğu da yasal hale getirmesi, işi rayından çıkardı.  Böyle bir fotoğrafı varken, Cumhurbaşkanı olmak istemesi “yetti gari”  dedirtiyor. Şarkı sözünde olduğu gibi, “Haydi sana yallah, yetti gari vallah.
Başbakan Erdoğan, hırsı mantığını aşmış bir şekilde son sürat gidiyor. Allah sonunu hayır etsin. Halbuki, şöyle bir dönüp etrafına baksa, mezarlıkların kendisini vazgeçilemez sanan insanlarla dolu olduğunu görecek. Bakışlarından ve mimiklerinden endişe içinde olduğu anlaşılıyor. Koruma ordusunun sayısı her geçen gün artıyor. Her seçimden önce olduğu gibi paralar dağıtılıyor, terör örgütüne gizli sözler veriliyor, örtülü ödenek sonuna kadar kullanılıyor, havuz medyasının bilinçaltı bombardımanı son hızıyla sürüyor, valiler ve kaymakamlar parti başkanı gibi çalışıyor, yıldırma ve korku politikası almış başını gidiyor ve en önemlisi yeni seçim hileleri hazır bekletiliyor. Haydi hayırlısı…
Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ise, sakin ve kararlı bir şekilde seçim çalışmalarını sürdürüyor. Katılımcı demokrasi ile ilgili olarak halka önemli mesajlar veriyor. Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile ilgili sözlerinin, daha Cumhurbaşkanı olmadan Anayasa’yı ihlal ettiğini ve böylesine militan bir partilinin Cumhurbaşkanı olmasının, güçler ayrılığı prensibini yok edeceğini ve bunun sonucunun kaos olacağını ifade ediyor. Başbakan Erdoğan’ın bölücü ve mezhepsel tavırlarının Türkiye’ye zarar verdiğini, karşısındakileri sürekli aşağılamasının kendi komplekslerini ortaya koyduğunu belirtiyor.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu çok şeylere gebe olacak. Rejim değişikliği bile getirebilir. Bir tarafta ilim irfan sahibi, açık sözlü ve görevinin bilincinde olacak bir aday, diğer tarafta ise, “işte bu benim üniversite diplomam” diyemeyecek kadar şüpheli ve sıfırlama uzmanı bir aday. 
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devlet yönetimi ile ilgili aşağıdaki sözleri herkesin kulağına küpe olmalıdır:
“Takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Geçmiş sistemlere bağlı kalanlar ve geleneklerden sıyrılamayanlar hiçbir zaman modern bir devlet meydana getiremezler.”
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.