AKKUYU NGS DEPREM RAPORU HAZIRLIYOR

Şirkete göre nükleer santral 9 şiddetinde depreme dayanıklı olacak

- Bu haber 1209 kez okundu.

AKKUYU NGS DEPREM RAPORU HAZIRLIYOR
 İmece Haber Merkezi- Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş, inşaat lisansı için gerekli olan ve bölgede yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu elde edilen parametreleri içeren deprem raporunda son aşamaya gelindiğini duyurdu. Akkuyu NGS A.Ş, söz konusu raporu daha sonra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) sunacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED raporunu geçtiğimiz haftalarda sunan Akkuyu NGS A.Ş, raporda deprem riskine ilişkin yeterli açıklama yapmadığı gerekçesiyle uzmanlarca eleştirilmişti. Medyada geniş yer bulan bu iddialar üzerine Akkuyu NGS’den deprem raporuyla ilgili bir açıklama geldi.

Şirket açıklamasında,  Akkuyu NGS sahasının, nükleer güç santralinin inşaatı için 1970’li yıllarda seçimi yapılan bir saha olduğu vurgulandı ve alanın ‘Türkiye’nin depremsellik anlamında en güvenli bölgesi’ olduğu iddia edildi.  

Açıklamada, “Diğer alternatifler de değerlendirildikten sonra bu saha, 1976 yılında nükleer santralin inşaatı için resmi olarak seçildi ve hazırlanması gereken tüm gerekçe raporları sunulduktan sonra Akkuyu sahası için lisans verildi. Geçen 40 yıl boyunca bu bölgede, seçilen sahanın her türlü çevresel özelliklerinin araştırılmasına devam edilmiştir ve günümüzde de benzer bilimsel- teknik inceleme ve araştırmalar sürdürülmektedir” denildi.  

 

‘Sahada aktif fay yok’

 

2011 ve 2012 yılları arasında bölgede daha önce yapılan araştırma çalışmalarının ve seçilen sahada VVER teknolojisine göre 4 adet enerji ünitesinin inşa edilmesinin uygunluğunun doğrulanması amacıyla, ilave zemin inceleme ve araştırma çalışmalarının yapıldığının kaydedildiği açıklamada,  “Bu çalışmalar kapsamında sahanın depremsellik özellikleri de incelendi. Yapılan araştırmalar sonucunda, sahada aktif fay hattının olmadığı teyit edildi.  En yakın mesafedeki Ecemiş fay hattı ise Akkuyu sahasına 100 kilometre uzaklıktadır. Nükleer santralin inşa edileceği sahanın seçilmesi esnasında 20’nin üzerinde farklı parametre göz önünde bulundurulmaktadır. Ve bu parametreler arasında öncelikli olarak değerlendirilen özelliklerden biri de nükleer santralin inşa edileceği sahanın sismotektonik durumudur. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) önerileri doğrultusunda, risk seviyelerinin karşılanması amacıyla Akkuyu NGS projesi kapsamında, doğa kaynaklı etkilere uygun olarak tüm gerekli teknik çözümler öngörülmüştür. Bu çerçevede maksimum deprem şiddeti MSK-64 şiddet cetveline göre 9’dur” denildi.  

 

‘Yüzde 40 fazlasına da dayanır’

 

Akkuyu NGS’nin inşaatı için yer seçiminin, uluslararası standart, norm ve öneriler doğrultusunda gerçekleştirildiğinin kaydedildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Nükleer santralin depreme dayanıklılığı, santralin inşaat yapıları ve ekipmanının depreme dayanıklılık düzeyi ile belirlenir. Yapılan tüm hesaplamalar, kullanılan verileri doğrulanmakta ve maksimum deprem şiddetinin yüzde 40 oranda aşılması durumunda bile radyoaktif maddelerin dışarı sızma olasılığı olmadığını göstermektedir.  Nükleer santralin işletilmesi sırasında güvenlik ve emniyetli çalışma, nükleer enerji sektöründeki güvenlik normları ve kuralları çerçevesinde işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi sayesinde sağlanacak. Söz konusu güvenlik ilkeleri, nükleer santralin inşaatı için yer seçiminden itibaren nükleer santralin işletmeden çıkarılmasına ilişkin tüm işlemler tamamlanıncaya kadar, her aşamada uygulanacak. Depremle ilgili üniversiteler ile ilgili diğer tüm bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen ana veriler ÇED Raporu’nda da yer aldı.

Santralin proje tasarımı kapsamında kullanılacak olan inceleme ve araştırma çalışmaları sonucunda elde edilen verilere ilişkin detaylı bilgiler ise inşaat lisansı için gerekli belgeler sunulmadan önce değerlendirilmek üzere ilgili düzenleyici kurumlara sunulacak. Söz konusu iznin alınması için hazırlanması gereken doküman, sahanın parametreleri hakkında düzenlenen rapor tamamlanmak üzeredir. Rapor, üzerindeki çalışmalar sonuçlandıktan sonra TAEK’e sunulacak.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.