BAŞKANLAR ÇARK ETTİ!

Suriyeli mülteciler konusunda veryansın ediyorlardı. Şimdi ‘Her şey normal’ mesajı verdiler

- Bu haber 1027 kez okundu.

BAŞKANLAR ÇARK ETTİ!
 Oda başkanları, Suriyeli mültecilerin kuralsız, kayıtdışı şekilde işyeri açtığını, yerli esnafın bitme noktasına geldiğini söylemişti. Mersin’de son günlerde Suriyelilere karşı kampanya başlayınca başkanlar Vali ile birlikte basının karşısına geçtiler, bu kez bambaşka bir tablo çizdiler.

 

İmece Haber Merkezi- Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’de 41 bin 801 Suriye vatandaşının misafir edildiğini, bunların büyük kısmının orta ve üst düzey gelir grubuna sahip olduğunu belirterek Suriyelilerin Mersin ekonomisine zarar verdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. İzinsiz, ruhsatsız işyeri açılmasının önlendiğini belirten Güzeloğlu, Suriyelilere karşı başlatılan ayrımcı kampanyaları ise “Mersinliler sofrasını açmışken, kimsenin kendisini Mersin adına tanımlayarak vazife çıkarmaya hakkı yok” sözleriyle eleştirdi.

Mersin Valiliği, son günlerde Suriyeli mültecilere ve Mersin’de işyeri açan Suriyelilere karşı ayrımcı söylemlerin artması üzerine harekete geçti. Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, ve Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer’i de yanına alarak basının karşısına geçti ve Suriyelilerin Mersin ekonomisine zarar verdiği iddialarını yalanladı.

Mersin ile Suriye'nin geçmişten bu yana karşılıklı ilişkiler yaşadığını vurgulayan Güzeloğlu “Bugün itibariyle Suriyeli misafirlerimizin Mersin’deki toplam sayısı 41 bin 801 kişidir. Bu sayının içinde resmi ikametgah tezkeresi verilen ve ikamet belgesiyle olanlar olduğu kadar Türkiye'ye gelişinde resmi bir belge ve giriş gerçekleştirmeyip beyanları doğrultusunda tanıtım belgesi verilen Suriyeli misafirler de dahil. Hem bizdeki kayıtları hem de bilgileri doğrultusunda Mersin'deki adresleri Suriye'den bize gelen tüm misafirlerin diğer bilgileri elimizde bulunuyor. Son 3 yılda tüm Suriyeli misafirlerimizle ortaya konulan karşılıklı güzel ilişkimiz var. Bugün itibariyle Mersin'deki bu Suriyeli vatandaşlarımızın kentimizle uyumu, kentimizdeki yaşamlarıyla ilgili temel konuların ve beklentilerinin karşılanması adına sosyal ve toplumsal değerleri de içerir bir yoğun çalışma sürmekte” ifadelerini kullandı.

 

‘Ekonomiye zararı yok’

 

Son günlerde Suriyeli vatandaşlara dönük karşıt bazı eylemlerin olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, şöyle devam etti: “Gelen her Suriyeli misafir bizim misafirimiz olarak kendi ülkesindeki sorunlar çözülene kadar misafirimiz olarak hem maddi hem manevi ilgimizle bizimle birliktedir. Kendilerinin bizimle ilişkisinin sorunsuz ideal şekilde çözülmesi de bizim sorumluluğumuzdur. Kimse ülkesini, evini, ailesini isteyerek bırakıp göç edemez. Suriyelilerin Mersin'de bulunması kent ekonomisi adına hiçbir zaman bir olumsuzluğu, ekonomiye dönük bir sıkıntıyı oluşturması doğru değildir. Alınmış izinlerle, açılan işyerlerinin ilimiz ekonomisine koyduğu katkı açıktır. İlimizde bulunan Suriyeli kardeşlerimiz, Mersin’le geçmişten bu yana ticaret yapan, yüksek ve orta gelir grubuna mensup kişilerdir. Şüphesiz yoklukla mücadele eden vatandaşlar da ilimizde mevcut olmakla birlikte. Ayrıca Mersin'de Suriyeli misafirlerimizin açtığı işyerleri Türk mevzuatına uygun açılmaktadır. Yasal çerçevede açılan şirketlerdir. İzinsiz ve denetimsiz hiçbir işyerinin açılmasına asla izin verilmediği gibi açılmış olanlar da faaliyetinden men edilmektedir. Yasalar herkes için geçerlidir. Mersinliler sofrasını açmışken kimsenin kendisini Mersin adına tanımlayarak vazife çıkarmaya hakkı yok. Büyükşehiriyle, ilçe belediyeleriyle temelde insanının bu konudaki duyarlılığın kimse tarafından bozulmasına yanlış anlaşılmasına izin verme şansımız yok.”

 

 

Mersin’e gelen Suriyelilerin farklı bir profilde olduğunu sözlerine ekleyen Valimiz, “Tüm işyerleri yasal mevzuata uygundur. İzinsiz ve denetimsiz hiçbir işyerinin açılmasına müsaade edilmediği gibi açılanlar da en kısa sürede kapatılmaktadır. Adalet herkes için eşittir. Türk vatandaşlarımızla Suriyeli vatandaşlar arasında ayrım gözetmeksizin eşit şartlarda ticaret yapılabilmesi için gereken tedbirler alınmaktadır. Bir gönül seferberliğiyle ülkemize gelenlerin acısını paylaşan, sofrasında yer açan vatandaşlarımıza ve Mersinimize haksızlık yapmaya hiç kimsenin hakkı yok. Mersinliler sofrasını, gönlünü ve kapısını Suriyeli misafirlere açmışken kimsenin bu tür olumsuzlukları Suriyeli vatandaşlara hissettirmeye hakkı yoktur. Bu duyarlılığın hiç kimse tarafından bozulmasına izin vermemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

 

‘Yasal olarak iş yapıyorlar’

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da 2012-2013 yılları arasında ihracatta yüzde 331 civarında artışın olduğunu belirterek, “Mersin’den Suriye'ye ihracatta değirmencilik ürünleri, un, buğday glüteni, nişasta gibi ürünler önde. Toplam ihracatın yüzde 40’ını oluşturuyor. Sanayi ürünleri ihracatı da başladı. Bu da Mersin açısından önemli bir kazanım olarak görülüyor. Neden bu rakamlar yukarı tırmandı. Suriye'den gelen sermayedarlar, şirket kuran arkadaşlar Mersin'de 2013’te toplam dış ticaret sermaye şirketlerinin yüzde 16’sını oluştururken 109 firmaydı. Bu sayı ise şimdi ise 170'e çıktı. Suriye ile ticaretimizi artırma yönünde hareket başlattılar. Bizi ve karşı tarafı iyi tanıyorlar. Can güvenliği var. Ticareti buraya gelip burada yapıyorlar. Yasal olarak işin içine girdiler. Bu firmalar Türkiye ile entegre oldular. Suriyeli işçiler işletmelerde çalışıyor. Elinden iş gelen insanları bizim işverenimiz çalıştırıyor ve dönem içinde bu insanlar mutlaka çalışma izin belgelerini alarak kayıt içine gelecek. Bunların böyle durma şansı yok” diye konuştu.

 

‘İşyeri açmalarına karşı değiliz’

 

Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer de, Suriye'den gelen vatandaşlarla ilgili en büyük yardımı yapanların esnaflar olduğunu kaydederek, “Şu anda çalışanlar bile, kayıt dışı çalışanlar bile bizim esnafımızın yanında çalışır. Bizim serzenişimiz şu. Biz ticari hayatın düzenlenmesini istiyoruz, izinsiz işyeri açılmamasını istiyoruz, yanımızdaki çalışanların da çalışma izinleri olsun istiyoruz. Bizim esnafımız yardımlaşmayı, yardım etmeyi çok sever. Bu insanlar geçimlerini sağlasın diye Suriye'den gelen vatandaşları işyerimizde çalıştırıyoruz ama bir denetimde çalışan elemana 800 lira, çalıştıran işyerine 8 bin lira ceza yazılıyor. Bu olay düzenlensin diye yapılan sohbetlerde biz çalışma hayatının düzenlenmesini istedik. Biz Suriyelilerin çalışmasına ya da işyeri açmasına karşı değiliz. Türk esnaf sanatkarı zarar görmesin, Suriyeli vatandaşlar işsiz kalmasın. Böyle bir derdimiz yok. Yapılması gereken TC’nin çıkardığı kanun ve kuralları ortaya koyduk ve bunun da gereği yapıldı ve bugün itibariyle birçok yerde denetim başladı. Kurallar çerçevesinde yardımcı olabilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.