‘EMEK ÖRGÜTLERİ YOK SAYILIYOR’

Emek-Der Başkanı Uslu, emek örgütlerinin AKİB ve işveren tarafından dikkate alınmadığını iddia etti

- Bu haber 642 kez okundu.

‘EMEK ÖRGÜTLERİ YOK SAYILIYOR’
 SONER AYDIN

 

Emek-Der Mersin Şubesi Başkanı Emin Uslu, AKİB’de geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda işçi ücretlerinin 44 lira olarak belirlenmesi ve Suriyelilerin çalıştırılmaması yönünde karar alındığını belirterek “Biz o toplantıya çağrılmadık. Toplantıda alınan her iki kararı da insani bulmuyoruz. İşçi ücretleri en az 50 lira olmalı, yerli yabancı ayrımı yapılmadan herkes sömürüsüz bir şekilde çalışabilmeli” dedi.

Tarım işçilerinin örgütlü olduğu Emek-Der Mersin Şubesi’nin başkanı Emin Uslu geçtiğimiz günlerde Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde işçi ücretleri ve çalışma şartları ile ilgili gerçekleşen toplantıyı ve toplantıda alınan kararları değerlendirdi.

Her sezon başında Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) öncülüğünde işveren ve işçi temsilcilerinin bir araya gelerek işçi ücretleri, işçilerin çalışma koşulları hakkında toplantı gerçekleştirildiğini belirten Uslu, “Fakat bu yıl Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde sadece işveren ve Adana’dan gelen işçi temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirdiğini öğrendik. Bu toplantılara Mersin, Tarsus ve Ceyhan Emek-Der katılmadı. Ama bizim de toplantıda yer aldığımız yönünde bir algı yaratılıyor. Her yıl toplantılara düzenli olarak katılmamıza rağmen bu yıl toplantıya çağrılmamız ve taleplerimizin dinlenmemesi tamamen emek sömürüsü adınadır” dedi.

 

‘Şartlar insanı değil’

 

Söz konusu toplantıda alınan kararlara itiraz ettiklerini dile getiren Uslu “Alınan kararlar neticesinde bu yılki tarım işçi ücretleri 44 lira olarak belirlenmiş. Bunun 4 lirası da aracılara verilecek. Yani işçinin eline 40 lira geçecek. Alınan bir diğer karar ise Suriyelilerin çalıştırılmaması yönünde. Biz her iki karara da itiraz ediyoruz. Hem belirlenen ücret hem de Suriyelilerin çalıştırılmaması kararı insani değildir. Bunun üzerine yetkililerle görüşme talebimiz oldu fakat herhangi bir muhatap bulamadık. İhracatçılar Birliği şuan emek örgütlerini dikkate almamakta. İşçiler çok zor koşullar altında çalıştırılıyor. İşçiler sabah 3’te yola çıkıyor ve akşam saat 8 gibi evine ancak dönebiliyor. Böylelikle hem işçiler hem de aileleri mağdur oluyor. Yine ücret noktasında da büyük sıkıntılar yaşanıyor. Zaten ücretleri düşük alan işçiler kimi zaman haftalarca, aylarca maaş alamıyor. Kullanılan tarım ilaçları da büyük sıkıntılara neden olmakta. Ne Tarım Bakanlığı ne de Sağlık Bakanlığı bu noktada bir çalışma yürütmemekte. İşçiler çoğu zaman bu ilaçlara birebir maruz kalmakta”  dedi.

 

‘Denetim mekanizması yok’

 

Emek-Der Şube Başkanı Uslu, “Yaşadığımız bir diğer sorun ise ‘elçiler’ diye tabir edilen işverenden işi alan ve işçi bulan aracılar. İş-Kur bu aracı denen şahıslara ‘Aracılık Belgesi’ verirken her hangi bir araştırma yapmıyor. Parayı verene bu belgeyi veriyor. Fakat İş-Kur aracılarla ilgili herhangi bir denetim ve kontrol mekanizmasına sahip değil. Biz İş-Kur’la temasa geçtik ve bu belgeye başvuranlarla ilgili bize bilgi geçilmesini istedik. Çünkü biz denetim mekanizmasına sahibiz ve bu noktada işçilerin mağdur olmaması noktasında denetimlerimizi yaparız” dedi.

Uslu, tarım işçilerinin taleplerini şöyle özetledi: “Bizim bu noktada talebimiz işçi yevmiyeleri en az 50 lira olmalıdır. Yabancı, yerli gözetmeksizin bütün herkesin eşit koşullarda emek sömürüsü olmadan çalışması gerektiğine inanıyoruz. İş-Kur’un ‘Aracılık Belgesi’ verirken bizimle iletişime geçmesini istiyoruz. Ve en kısa zamanda alınan kararların gözden geçirilmesi için işveren ve işçi temsilcileri bir araya gelmesini talep ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.