İmece Haber Merkezi- Mersin’deki ihracatçı firmaların da katılımıyla Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği sektörel değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Irak’ta son dönemde yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin ve özellikle bölgenin Irak’a ihracatına yönelik etkileri değerlendirildi.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz “Irak’ta yaşanan gelişmeleri yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Son yıllarda ihracatçılarımıza can simidi olan Irak’a son 4 yılda ihracatımız sürekli olarak arttı. Maalesef bu artış trendi Irak’ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle, son dönemde yerini düşüşe bıraktı. Son açıklanan Haziran ayı ihracat rakamları da bu düşüş trendini ortaya koyuyor. Türkiye Genelinde aylık bazda 300 milyon dolar düşüş yaşanırken Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimizin 2014 yılı ilk 6 aylık dönemdeki ihracat rakamlarını incelediğimizde; ihracatımızın, 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 14’lük düşüş gösterdiğini görebiliyoruz. Kamuoyunda da sıkça yer bulan gelişmelere bakıldığında düşüş eğiliminin Temmuz ayında da devam etmesinden endişe ediyoruz” dedi.

Irak’ta yaşanan bu olumsuz durumun, 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi sürecinde hızlarını keseceğinden endişe ettiklerini belirten Ali Can Yamanyılmaz, Irak’taki iç karışıklıkların bir an önce son bulmasını dilediklerini söyledi.

Yamanyılmaz, “Sektörün önemli ürünlerinden beyaz et üretiminin son 4 yılda 1 milyon 100 bin tondan, 2 milyon tona yumurta üretiminin ise 17 milyar adete çıktı. Bununla birlikte 2010 yılında 19 milyon dolar olan beyaz et ihracatı 2013 yılı sonunda 154 milyon dolara kadar ulaşmıştır” dedi. Bu yükselen ihracat rakamlarının, yüzlerini güldürdüğünü ve gurur duyduklarını ifade eden Ali Can Yamanyılmaz, “Ancak elde edilen bu başarıda büyük payı olan Irak’ın yaşadığı iç karışıklıklar bölgeye yapılan ihracatta gerileme sinyallerini arttırıyor” dedi.

Türkiye’nin en önemli pazarları arasında yer alan Irak’ ta ortaya çıkan bu olumsuz durumun ihracatçıların planlarını bozduğunu vurgulayan Yamanyılmaz, “Yaklaşık 6 yıl önce Irak pazarına kanatlı ihracatına başladık. O tarihten itibaren de artan talebi karşılayabilmek adına bölge ihracatçılarımız ciddi kapasite artışına gitti ve bu pazarda sorunlar yaşanması ihracatı sekteye uğrattı” şeklinde konuştu.

İhracatçıların Irak’ta yaşanan bu durumdan olumsuz etkilenmelerini önlemek maksadıyla çeşitli çözüm yolları ürettiklerini kaydeden Yamanyılmaz çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

 “Önce Suriye, ardından da Irak’ta başlayan iç karışıklıklar nedeniyle bu bölgelere ürün göndermekte zorlanıyoruz ve alternatif geçiş yolları arıyoruz. Suriye kapısı kapanmadan önce bu ülke üzerinden Arap Yarımadası’ndaki 11-12 ülkeye ürün gönderebilirken bu avantajımız da ortadan kalktı. Şimdilerde ise Irak’a gidiş yollarımız da tıkandı. Mersin’den Ürdün üzerinden Ro-Ro gemileriyle veya Suudi Arabistan üzerinden Güney Irak’a geçiş yapılabilir. Ya da İran üzerinden de Irak’a girilebilir.”

“Irak’a mal gönderebilmek için diğer bir alternatif olarak; en çok ihraç edilen ürünlerden olan yumurtanın Irak’a ulaşımı, Türk Hava Yolları’nın kargo uçakları ile sağlanabilir. Bu konuda THY ile anlaşma yapma talebinde bulunduk.”

“İhracatçılarımızın, bu sıkıntılı dönemde her zamankinden daha çok finansman kaynağına ihtiyaçları var. Bankalarımız, ihracatçılarımıza destek olmalı. Bunun için de bankalar, ihracatçılarımıza kredi vermeli, geçici fon sağlanmalı, kredi geri ödemlerinde erteleme yoluna gitmeli.”

“Irak’taki yaşanan bu sorunlar ihracatçılarımızı alternatif pazar arayışlarına yönlendirmiştir. Yeni hedef pazarlar olarak da Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerini belirledik. Bunun için de hükümetten destek bekliyoruz. İhracata teşvik amacıyla verilen yardımlar için yeni bir düzenleme yapılması gerekli. Bunun için de mevcut durumda ihraç edilen ürünün ton başına verilen Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarının, tekrardan düzenlenerek ihracat yapılan ülkenin uzaklığına göre verilmeli. Ayrıca ihracatçılarımız için alternatif pazar yaratabilmek adına K. Afrika ile olan Serbest Ticaret Anlaşmalarımızı kendi lehimize çevirmeliyiz.” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.