İhracatı Rusya sırtladı

ULUSAL Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, 2014 yılında Türkiye turunçgil ihracatının 942 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, turunçgil ihracatında ilk sırada yer alan Rusya’ya ihracatın ise 2013’e göre yüzde 21 arttığını söyledi.

- Bu haber 1019 kez okundu.

 İhracatı Rusya sırtladı

 

 

2013’e göre yüzde 16 arttı

 

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz, konsey üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2014 yılında gerçekleştirilen turunçgil ihracatı verilerini açıkladı. Turunçgilde 2015 yılı çalışma programının da aktarıldığı ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde yapılan toplantıya, Ege İhracatçı Birlikleri Yaş Meyve Sebze Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ateş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden Ercan Türktemel ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi yetkilileri katıldı.

Kaçmaz, toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2014 yılı turunçgil ihracatının 2013 yılına göre miktarda yüzde 16 artışla 1 milyar 585 milyon 469 bin kilogram olarak gerçekleştiğini bildirdi. Geçen yıl turunçgil ihracatının değer olarak da yüzde 1 arttığını ve Türkiye’ye 942 milyon 212 bin dolarlık net döviz girdisi sağladığını belirten Kaçmaz, “Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracı içinde turunçgil ihracatı miktar olarak yaş meyve sebze ürünleri içinde yüzde 45’lik bir payla en önemli alt grubu oluşturmakta, değer olarak da yüzde 39’luk bir pay almaktadır” dedi.

 

En fazla ihracat Rusya’ya

 

Geçen yıl Türkiye’nin turunçgil ihracatı yaptığı ülkeler arasında Rusya Federasyonu’nun ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Kaçmaz, “En çok turunçgil yüzde 33’lük bir pay ile Rusya Federasyonu’na ihraç edildi. Rusya Federasyonu’na bir önceki yıla göre miktarda yüzde 21’lik artışla 523 bin 906 ton turunçgil ihracatı gerçekleşti. Rusya Federasyonu’nu sırası ile Irak, Ukrayna, Suudi Arabistan, Romanya, Almanya, Polonya, Gürcistan, Sırbistan ve Bulgaristan takip etti” diye konuştu.

2014 yılında en çok ihraç edilen turunçgilin mandalina olduğunu da aktaran Kaçmaz, 646 bin 108 ton ile ilk sırada yer alan mandalinayı 414 bin 51 tonla limon, 344 bin 78 tonla portakal, 181 bin 230 tonla da greyfurtun izlediğini kaydetti. Kaçmaz, “Bu tablo ülkemize net döviz girdisi sağlayan turunçgil sektörünün, sosyal ekonomik açıdan stratejik bir sektör olduğunu ortaya koymaktadır” ifadesini kullandı.

Turunçgil sektörünün 2023 ihracat hedefinin 3,5 milyar dolar olduğunu anımsatan Kaçmaz, Ulusal Turunçgil Konseyi olarak bu hedefe ulaşmak için ülke genelinde ve yurt dışında çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Bu kapsamda, daha önce başlattıkları NAR-BİS (Narenciye Bilgi Sistemi) Projesi’nin Adana, Mersin ve Hatay bölgelerinde tamamlanma aşamasına geldiği bilgisini veren Kaçmaz, “Ayrıca Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir illerindeki çalışmalar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız koordinasyonunda bir an önce tamamlanarak, TAR-BİL’e (Tarım Bilgi Sistemi) entegrasyonu sağlanacak. Proje tamamlandığında turunçgil üretim ve ihracatının planlı bir şekilde yapılmasına büyük katkısı olacak” şeklinde konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile yürüttükleri “Turunçgillerde ihracat yapısının hedef ülkeler acısından incelenmesi ve ihracat desteklerinin uluslararası rekabet gücüne etkilerinin değerlendirilmesi” projesinin de 2015 yılının ilk yarısında tamamlanacağını dile getiren Kaçmaz, narenciyede ihracat sezonunun uzatılması ile ilgili paydaşlarıyla başlattıkları projelerin de başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Narenciye Tanıtım Grubu’nun, yeni çeşitlerin üretim bölgelerine adaptasyonu ile ilgili çalışmalarının da başarılı şekilde sürdüğünü belirten Kaçmaz, şöyle devam etti:

“Turunçgillerde soğuk zincir uygulamasının yaygınlaştırılması ana hedeflerimizin başında gelmektedir. Bu proje eksiksiz şekilde uygulandığında Türk turunçgilinin raf ömrü uzayacak, kaliteli ve taze ürünlerimiz piyasada daha çok yer edinmiş olacaktır.”

 

“Üretimde 9, ihracatta 3. sıradayız"

 

Türkiye’nin, dünya turunçgil üretiminde 3 milyon 600 bin ton üretimle 9. sırada, turunçgil ihracatı yapan ülkeler arasında ise İspanya ve Güney Afrika’dan sonra 3. sırada yer aldığına dikkat çeken Kaçmaz, “Böylesine önemli üretici ve ihracatçı konumunda olan ülkemizde 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin 2020 yılında Mersin’de gerçekleşecek olması, turunçgil sektöründe en önemli ülkeler arasında yer almamızın en somut ifadesidir. Ülkemizin ve sektörümüzün tanıtımına ve gelişimine büyük katkıları olacağına inandığımız bu kongre için de hazırlık çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

 

“2023 hedefimizde sapma yok”

 

Basın mensuplarının 2023 hedefine ilişkin sorusu üzerine de Kaçmaz, Türkiye’nin etrafındaki sıkıntılı ülkelere işaret ederek, bu sıkıntılı ve kaotik ortamın ihracat yapılan ülkelere ulaşma yollarında sorun oluşturduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Bu sıkıntılar kısa sürede açıldığında 2023 hedeflerine ulaşacağımıza inanıyorum. Daha önce bu hedeflerimizi revize edelim mi diye gündeme getirdik ama elimizdeki veriler şu andaki kaotik, sıkıntılı ortamda bu şekilde olduğuna göre, bu ortadan kalktığı zaman dev adımlarla sektörümüzün bu ihracatı gerçekleştireceğine inanıyorum. Hedefimizden herhangi bir sapma yok. Biz bu hedefi gerçekleştireceğiz. Çünkü alanlarımız, üretim çeşitliğimiz giderek artıyor, pazarların istediği doğrultuda ürün üretir hale geldik. Şu anda bizden analiz isteyen birçok ülke, turunçgillerden analizi kaldırdı. Bu da bizim için önemli bir gelişme ve üreticimizin artık bilinçli üretim yaptığını ortaya koyuyor.”

 

“Rusya, analizi yüzde 5’e düşürdü”

 

Rusya’ya ihracatta son durumun sorulması üzerine Rusya ile şu anda normal seyirde devam ettiğini ve herhangi sıkıntılı bir süreç olmadığını dile getiren Kaçmaz, “Hatta bürokratik konuda analizlerin düşürülmesi gibi bir takım iyi gelişmeler var. Rusya daha önce giden turunçgilin tamamında analiz istiyordu, şu anda bunu yüzde 5’e düşürdü. Artık dünyada önemli ihracatçı ülke konumundayız. Narenciye Tanıtım Grubu, Ulusal Turunçgil Konseyi ve yaş meyve sebze sektörü olarak yaptığımız çalışmalar meyvesini veriyor. Bu da bizi son derece mutlu ediyor. Tabi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın aldığı tedbirler de bunda çok önemli rol oynuyor. Bütün ülkelerdeki ihracatımızın artacağına inanıyorum. Ayrıca hedef ülkelerle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.