IŞİD’İN TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADAR?

Milletvekili Seçer, IŞİD nedeniyle Türk ihracatçısının zor günler yaşadığına dikkat çekti

- Bu haber 907 kez okundu.

IŞİD’İN TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADAR?
 İmece Haber Merkezi- Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda ikinci büyük ihracat pazarı olan, ancak IŞİD’in yarattığı kriz ortamı nedeniyle büyük bir kargaşanın yaşandığı Irak’ta ihracat yapmak isteyen Türk TIR’larından haraç toplandığına ilişkin iddialar Meclis gündemine taşındı.

Musul’da konsolosluğumuza yapılan baskının üzerinden iki aya yakın bir süre geçtiğini ve bu süreçte rehinelerin yakınlarının endişeli bekleyişlerinin sürdüğünü vurgulayan CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bölgedeki yurttaşların can ve mal güvenliğine dikkat çekti. Daha önce kaçırılan şoförlerin 23 gün boyunca örgütün elinde mahsur kaldıklarını hatırlatan Seçer, IŞİD öncesinde Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı olan Irak’la ticaretin neredeyse durma noktasına geldiğini vurguladı. Seçer, “Yaklaşık 2 bin Türk şirketini olumsuz etkileyen bu tür olayların başında bu ülkede faaliyet gösteren firmaların personelinin ve bu ülkeye yük taşıyan şoförlerimizin kaçırılması, araçlarının yakılması, alıkonulması gelmekle birlikte; ihracat yapmak isteyen Türk TIR’larından haraç toplaması gibi olayların da bölgede sık sık yaşandığı şikayetleri bize ulaşıyor” dedi.

 

‘Defalarca uyardık’

 

Seçer, “Başta Irak olmak üzere bölgede yaşanan olaylar ülkemizi olumsuz etkiliyor. İktidarın dış politikadaki akıl almaz tutumunun ülkemiz için artık bir risk haline geldiği açıktır. 11 Haziran’da Musul konsolosluğumuzun basılması ve 49 yurttaşımızın rehin alınması, aynı günlerde IŞİD tarafından 32 TIR şoförümüzün rehin alınması gibi olaylar, ülkemiz yurttaşlarının karşı karşıya bırakıldığı tehdidi ve hükümetin basiretsizliğini açık olarak göstermektedir” diye konuştu.  Hükümeti aylardır IŞİD ve diğer terör unsurlarına karşı uyarmalarına rağmen, iktidarın buna kulak tıkadığını ifade eden Seçer, “Hükümetin bu tutumu IŞİD’in bu noktaya kadar gelmesine sebep oldu. Bölge için bir tehdit olan IŞİD silahı, artık ülkemize yöneldi. Yaşananlar gösteriyor ki, güvenlikten ekonomiye kadar IŞİD, Türkiye için çok önemli bir tehdit halini almıştır” uyarısında bulundu.

 

Türk TIR’larından haraç alınıyor mu?

 

Önergesinde IŞİD’in yarattığı kriz ortamı nedeniyle Irak’ta kaç Türk vatandaşının mağdur olduğunu soran Seçer, yurttaşların mağduriyetinin giderilmesi için yapılan çalışmaların neler olduğunun açıklanmasını istedi. Seçer, yurttaşların Türkiye’ye güvenli bir biçimde dönüşüne yönelik olarak hangi girişimlerde bulunulduğunun açıklanmasını talep ederek, şu soruları yöneltti:

“-Türk girişimcilerin Irak’ta son bir yılda yaptığı yatırımların parasal tutarı ne kadardır? Ülkede kaç Türk şirketi faaliyet göstermektedir? Irak’ta yaşanan ortamdan etkilenen ihracatçı sektörler ile ulaştırma, müteahhitlik gibi hizmet sektörlerinin yaşadığı olumsuzluğun ülkemiz ekonomisine maliyeti ne olmuştur? Irak’a giden ya da bu ülkeyi kullanmak zorunda kalan Türk şoförlerinin can ve mal güvenlikleri için hükümetinizin aldığı önlem ya da önlemler nelerdir? Son bir yıl içinde aracı alıkonulan, yakılan kaç Türk TIR’ı bulunmaktadır? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde Irak’a giden TIR sayısı kaçtır? Bir önceki yıl ile karşılaştırması nasıldır? Körfez bölgesine ve Irak’ın güneyine erişim için alternatif güzergah oluşturulmuş mudur? Bu güzergah ya da güzergahların taşıma maliyetine etkisi ne olmuştur? Bölgedeki terör örgütlerinin yarattığı ortam nedeniyle zor günler yaşayan girişimcilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.