İSKEP PROJESİ 9. AYINDA

Türkiye'deki dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonunu sağlamak amacıyla, aralarından Toroslar Belediyesi'nin de bulunduğu 10 ilden 12 belediye tarafından yürütülen İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi (İSKEP) 9. ayına girerken, proje kapsamında yapılan analiz sonuçları da ortaya çıktı.

- Bu haber 299 kez okundu.

İSKEP PROJESİ 9. AYINDA
 Mersin'de Toroslar Belediyesi'nce yürütülen proje ile ilgili olarak yapılan çalışmaların anlatıldığı  toplantıda, elde edilen analiz sonuçları da kamuoyu ile paylaşıldı. Proje iştirakçileri ve uygulayıcılarının katıldığı iftar programı sonrası düzenlenen toplantıda, projenin amacı ve hedef gruplar üzerinde yapılan araştırma sonuçları değerlendirildi. Proje Koordinatörü Ahmet Ata, İSKEP'in, 2011 yılında Türkiye Belediyeler Birliği'nin, Türkiye'deki tüm belediyelere göndermiş olduğu 'sosyal içerme' başlığındaki bir anketle başladığını söyledi.  Dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonunu sağlamak ve istihdam edilmelerini arttırmak amacını  taşıyan projenin, AB'den alınan 6 milyon Euro ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin sağladığı 1 milyon  Euro'luk destekle, toplamda 7 milyon Euro bütçesi bulunduğunu aktaran Ata, Toroslar Belediyesi  olarak 3 ana konuda çalışma yol haritasını hazırladıklarını belirtti. Bu 3 konunun Romanlar, engelliler  ve sokakta çalışan çocuklar ile ailelerini kapsadığını ifade eden Ata, proje kapsamında bugüne kadar  sadece bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri yaptıklarını söyledi. Ata, bu süreç içerisinde dezavantajlı bireylerin istihdamı konusunda neler yapılabileceğinin araştırıldığını, bölgedeki iş çevreleri ile görüşüldüğünü, iş adamları ve iş arayanların eşleştirildiğini ve bu eşleşme sonrası ortaya çıkan sonucun rapor haline getirildiğini belirtti. 3 hedef grupla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler sunan Ata, devletin kurumlarının da projeye  sahip çıkarak destek vermeleri gerektiğini vurgularken, bu konuda işbirliği protokollerinin önemine  vurgu yaptı.

 

Üretime yönelik uygulamalar başladı

 

Toroslar Belediyesi Başkanvekili Ömer Bilgin'de belediye olarak 3 hedef grupla ilgili yaptıkları  çalışmaları anlattı. Bu çerçevede bölgede yaşayan Romanlar için Alsancak Mahallesi'nde kurdukları  hasır örme atölyesini faaliyete geçirdiklerini dile getiren Bilgin, "Burada 3'er aylık periyotlar halinde 30 kişi mesleki eğitimler almaktadır. Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü'de projemize destek vererek mesleki  eğitim alan vatandaşlarımıza günlük harcırah vermektedir. Çalışan çocuklar ve aileleri için  kuracağımız atölyenin hazırlık aşamaları tamamlanmaktadır. Makine İkmal Müdürlüğü'nde çivi üretme makinesi ve tel örme makinelerini bir iş adamımızın taahhüt etmesi ile birlikte atölye, 16-18 yaş aralığındaki sokakta çalışan çocuklar ile ailelerine verilecek mesleki eğitimler sayesinde hem meslek öğrenecekler hem de ürettikleri ürünleri pazarlayarak aile ekonomisine katkı sağlayacaklardır. Engelli bireyler için ise, 1 yıl önce yaptığımız ve adına 'engelliler akademisi' dediğimiz mesleki eğitim sınıfları hizmet vermeye hazır konumdadır. İlk etapta işitme engellilere yönelik takı tasarım ürünlerinin imalatını yapacakları bir atölye ekipmanlarının alınması ile muhtemelen 2015 yılı içinde faaliyetlerine başlayacaklardır" dedi. Türkiye'de dezavantajlı bireylerin özellikle engelliler, eski mahkumlar, Romanlar, şiddete maruz kalan kadınlar ve yoksul insanların ekonomik ve sosyal hayattan dışlandığına dikkat çeken Bilgin, "Bu  grupların her birinin sorunları farklılık göstermekle birlikte bütün gruplar için ortak sorun işgücü  piyasasına, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi kamusal hizmetlere sınırlı erişimdir. Söz konusu  sorunlarla karşı karşıya olan bireylere destek olunması için sosyal hizmetlerin geliştirilmesi büyük  öneme sahiptir. Türkiye'de bu tür hizmetlerin daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Zira bir yandan  mevcut hizmetlerde kurumsal koordinasyon eksikliği yaşanırken, öte yandan da toplumun, bu  bireylerin sorunlarına ilişkin farkındalığının düşük olması nedeniyle dezavantajlı bireylerin istihdam  olanakları kısıtlı kalmaktadır" diye konuştu.

 

"Önyargılar ortadan kaldırılmalı"

 

Toplantının son bölümünde ise proje uzmanlarından Cleofe Guardigli, 3 hedef grup üzerinde  yaptıkları analiz sonuçları ile ilgili bilgi verdi, bununla ilgili önerilerde bulundu. Toplumdaki dezavantajlı bireylere karşı önyargıların ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Guardigli, yapılması gereken çalışmalarla ilgili önerilerden bazılarını şöyle sıraladı; "Engellilerin çalışma hayatına dahil olmasına yönelik farkındalık çalışması yapılması gerekiyor. Engelliler daha uygun olan sektörler ve meslekler üzerinde yoğunlaşmalı. Bu sektörler ve meslekler için yaptırımlar geliştirilmeli. Engelli eğitimine özel önem verilmeli. Romanların istihdamı için öncelikle negatif algıların iyileştirilmesi gerekli. Ayrımcılık duygusunun giderilmesi için çalışmalar okul sıralarında başlamalı, Roman çocuklar diğer çocuklarla kaynaşmalı. Çocuk işçiliğinin önlenmesinde en önemli rol ailelere düşmektedir. Çocukların çalışmasının onların geleceğine nasıl olumsuz etki edeceği konusunda aileler eğitilmeli."(İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.