KIYI YAĞMASI YASALLAŞTI

Yasal karmaşa nedeniyle kıyı talanı da zamanaşımına girdi

- Bu haber 2484 kez okundu.

KIYI YAĞMASI YASALLAŞTI
MELTEM AHATOĞLU
 
Mersin senelerdir hakkında yıkım kararı verilen ama yıkılamayan yapılar nedeniyle kaçak yapılaşmanın ‘yasal’ boyut kazandığı illerin başında geliyor.  Mersin Milli Emlak Müdürlüğü Soli, Taşkıran ve Çaltana’da mendirekleri yıktı ama kaçak binalar ve oteller zamanaşımı kapsamına girdiği için yıkılamadı.

Mersin İmece Gazetesi, Milli Emlak Müdürlüğü’nün yıkımla ilgili yaptığı çalışmaları, bazı yapıların yıkılmamasıyla ilgili nedenleri ve konunun Sayıştay raporlarında nasıl yer aldığını araştırdı. Milli Emlak Müdürlüğü, mahkeme kararıyla kendilerine ulaşan bilgiler ışığında bazı yıkımları gerçekleştirdiklerini açıkladı. Buna göre Soli, Taşkıran ve Çaltana’da mendirekler yıkıldı. Bazı yapılar ile ilgili mahkeme süreci devam ettiği için yıkım bunlarla sınırlı kaldı.

Öte yandan Sayıştay’ın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı raporlarda ise söz konusu sorunun 8 yıldır devam ettiği ortaya kondu. Bundan 8 yıl önce Sayıştay’ın hazırladığı rapor doğrultusunda Mersin’de yıkılması gereken ve tamamen deniz üzerine yapılan kaçak yapılar yıllardır bir türlü yıkılamazken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen sene ‘2 ay içinde yıkım başlayacak’ açıklaması da havada kaldı. Sayıştay’ın hazırladığı yeni rapora göre de Mersin’de açılan 19 tapu iptal davası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı ama hala sonuç alınamadı.

Sayıştay raporuna göre, kıyı mevzuatına aykırı yapıların engellenmesi bazen yasal prosedürün tamamlanmasındaki zorluklardan da kaynaklanabiliyor.  Örneğin Mersin’de bir otelin tamamı kıyıda kalıyor.  Özel mülkiyet söz konusu olduğu için öncelikle tapu iptal davasının açılması gerekiyor.  Ancak 1996 yılında Maliye Bakanlığı tapu iptal davasının açılmasında kamu yararı olmadığı gerekçesi ile dava açılmasına izin vermeyince, 2002 yılında Milli Emlak denetmenleri yeniden dava açılması yönünde karar veriyor. Mersin Muhakemat Müdürlüğünce konu tekrar Maliye Bakanlığına soruluyor, yerinde denetim tarihine kadar Bakanlıktan olumlu veya olumsuz bir yanıt alınamadığı için dava açılamıyor ve yapı yıkılamıyor.

 

Maliyet yüksek diye yıkılamadı!

 

Sayıştay raporunda yat limanı ve dalgakıranın yıkımıyla ilgili karar da yer aldı. Raporda şöyle denildi: “Mersin’de izinsiz olarak yapımına başlanan ve mahkemece yıkımına ve eski haline getirilmesine karar verilen yat limanı ve dalgakıranın yıkım maliyeti bilirkişilerce tespit edilmiş, düzenlenen raporda yıkımın teknik olarak zor ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle kıyının bu haliyle kalmasının uygun olacağının belirtildiği görülmüştür”

 

Belediye binası bile kaçak!

 

Mersin’de özellikle Mezitli’de kaçak yapılar dikkat çekti ve raporda trajikomik bir şekilde yer aldı. Ayaş’ta İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu ile deniz içine 3 otel yapıldığı tespit edilirken, otel inşaatlarına yapım aşamasında hiçbir kurumun engel olamaması dikkat çekti. Otellerin ruhsatlarını veren Ayaş Belediyesi'nin binasının bile kıyı kenar çizgisinin içinde olması olayı daha da ilginç bir hale getirdi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak görüşü Hazine arazilerini işgal edenlerin bürokratik engeller yüzünden zamanaşımından faydalandığı yönünde.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.