Limanda ihracat arttı

Mersin Limanı’ndan yapılan ihracat, yılın ilk 9 ayında yüzde 3 oranında arttı. Aynı dönemde limanda gerçekleştirilen ithalatta ise yüzde 5’lik azalma yaşandı. İthalattaki azalma Eylül ayında yüzde 53 olurken, bu daralmanın etkisiyle limanda elleçlenen yük miktarı da düştü.

- Bu haber 606 kez okundu.

 Limanda ihracat arttı

 

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Göstergeler Eylül Bülteni’nden, derlenen bilgilere göre, liman başkanlıkları bazındaki istatistikler incelendiğinde, Mersin Limanı’ndan yapılan ihracatta küçük miktarda artış gözlenirken, ithalatta azalma oldu. İthalatta özellikle Eylül ayındaki azalma yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti.

Mersin Limanı’nda 2014 Ocak-Eylül döneminde Mersin ili elleçlenen yük miktarı, ithalat yüklerindeki daralmanın etkisiyle önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 23 milyon 679 bin 916 tona geriledi. Yük trafiğinde geçen yılın Ocak-Eylül dönemine göre yükleme tonajı yüzde 3 artarak yaklaşık 9,4 milyon tona yükselirken, boşaltma tonajı ise yüzde 6 azalarak 14,3 milyon ton seviyesine geriledi. Bu verilerle Mersin Limanı, 2014 yılı Ocak-Eylül döneminde Liman Başkanlığı tarafından elleçlenen yük miktarı ile Türkiye genelindeki liman başkanlıkları içerisinde 5. sırada yer aldı. Yük trafiğindeki gelişmeler aylık bazda incelendiğinde ise elleçlenen yük miktarının Mart ve Mayıs ayları haricinde azalma eğiliminde olduğu gözlendi. 2014 yılı Eylül ayında yük trafiğinde yükleme tonajı geçen yıla göre aylık bazda yüzde 1 azalarak 995 bin 311 tona, boşaltma tonajı yüzde 53 azalarak 1 milyon 610 bin 53 tona, toplam yük trafiği ise yüzde 41’lik daralmayla 2 milyon 605 bin 364 ton seviyesine geriledi.

 

İhracattaki artış yüzde 3

 

Limandaki gelişmelere ihracat açısından bakıldığında dalgalı bir seyir izlediği gözlenirken, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre kaydedilen ihracat artışının, ikinci çeyrekte yerini azalmaya bıraktığı, üçüncü çeyrekte sınırlı da olsa önceki yılın aynı döneminin üzerinde gerçekleştiği, yılın ilk 9 ayında geçen yıla göre yüzde 3 oranında artış kaydettiği görüldü. 2014 yılı Eylül ayında ise ihraç yükleri geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 2’lik artış kaydetti. Hem yılın ilk 9 ayında hem de Eylül ayında ihracatta geçen yıla göre artışta makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları ile konteynerler etkili olurken, gıda maddeleri ve hayvan yemleri yılın 9 aylık döneminde, cevher ve metal atıkları ise aylık bazda ihracat artışında etkili diğer sektörler oldu.

 

İthalat Eylül’de yüzde 53

 

Öte yandan, Mersin Limanı’ndan özellikle Eylül ayında yapılan ithalatta çok belirgin bir düşüş gözlendi. 2014 yılı Ocak-Eylül dönemi için ithalattaki gelişmeler değerlendirildiğinde, ithal edilen yük miktarının yılın ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre artış eğiliminin görüldüğü, ikinci çeyrekte belirgin ölçüde yavaşladığı, üçüncü çeyrekte ise azaldığı, yılın 9 aylık döneminde önceki yıla göre yüzde 5 oranında azaldığı görüldü. Bu yılın Eylül ayı ithalatında ise geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 53 oranında düşüş yaşandı. İlk 9 aylık dönem ve Eylül ayı ithalatındaki düşüşte makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları ile konteynerler yük grubu belirleyici olurken, petrol ürünleri ise 2014 Eylül ayında geçen yıla göre ithalattaki azalmada payı olan bir diğer yük grubu oldu. (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.