İmece Haber Merkezi- Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak,  “Narenciye Tanıtım Grubu’nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatımızda artış gerçekleşmiştir” dedi.

Narenciyede ihracat sezonunun başlaması dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak Ali Kavak,  yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon nüfusun geçimini sağlayan turunçgil sektöründe 2014- 2015 ihracat sezonunun açıldığını söyledi.

Kavak, “Gerçekleştirdiğimiz narenciye ihracatı, Narenciye Tanıtım Grubu’nun faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana gerek değer, gerek miktar bazında yüzde 16’lık bir artış göstermiştir. 2009 yılında 800 milyon ABD doları olarak gerçekleşen narenciye ihracatı, 2013 yılında 931 milyon ABD doları civarında seyretmiştir. Tarım ürünleri ihracatımız açısından önem arz eden narenciye ihracatımız, Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve Narenciye Tanıtım Grubu’nun özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak, tarımda modernizasyon için yaptığı inovatif çalışmalar, ar-ge çalışmalarına verdiği büyük önem ve dünyadaki rakiplerimizle rekabet edebilmek adına narenciyenin bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ciddi mesafeler kat etmiştir” dedi.

2013 yılının Ocak – Aralık döneminde Türkiye geneli narenciye ihracatının 1 milyar 371 milyon 699 bin 156 kg olarak gerçekleştiğini, bu miktara karşılık 931 milyon ABD doları tutarında döviz geliri elde edildiğini kaydeden Kavak, 2013 yılında Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yapıldığını vurguladı.

 

İlk sırada mandalina var

 

Kavak, “Narenciye Tanıtım Grubu’nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatımızda artış gerçekleşmiştir. Narenciyede 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında bir önceki yılın aynı aylarına göre miktarda yüzde 7, değerde ise yüzde 2’lik bir artış yaşanmıştır. Narenciye içerisinde mandalina miktarda yüzde 29, değerde ise yüzde 18’lik bir artış göstermiş ve 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihlerinde 353 milyon 914 bin 441 dolarlık değerle ilk sırada yer almıştır. Narenciye ihracatımız için belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG’nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır” ifadelerini kullandı.

 

Fuarlara katılım fayda sağladı

 

Narenciye Tanıtım Grubu’nun yurtiçinde Fresh Türkiye Fuarı, Mersin Gıda, Tarım Fuarı, Mersin Narenciye Festivali, Dörtyol Festivali gibi yerel etkinliklerin yanı sıra 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerde yer aldığını kaydeden Kavak, yurtdışında ise Berlin Fruit Logistica, Iran Agro Food, Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi prestijli fuarlara katıldığını söyledi.

Kavak, “Narenciye Tanıtım Grubu ayrıca Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi’nin narenciye ürünlerinin Uzakdoğu pazarlarına sunulması için yürüttükleri UDTİ Projesini de destekleyerek Türk narenciyesi için yepyeni pazarlar sağlamak hususunda gereken her şeyi büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedir” dedi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.