İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş’nin ikinci ÇED raporunda da eksiklikler olduğu, raporun bu haliyle reddedilmesi yerine şirkete ek süre verildiğini ileri sürdü. Atıcı, “ÇED raporları kaç kez reddedilince şimdiki nükleer santral projesinden vazgeçilecektir? Eksikliklerin giderilmesi için ne kadar beklenecektir” sorularını gündeme getirdi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Mersin’de kurulacak nükleer santralle ilgili yeni iddialar ortaya attı.

Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Nükleer Güç Santralı, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi’ projesine ilişkin 1. ÇED Raporu’nun İnceleme Değerlendirme Kurulu tarafından Ekim 2013’te reddedildiğini hatırlatan Atıcı, “Anılan projenin 2. ÇED Raporunun Bakanlığa sunulduğu bilinmektedir.  Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin revize edilerek sunulan 2.ÇED raporunun da eksik olduğu, ancak bu eksik raporu reddetmek yerine, eksikliklerin şirkete bildirilerek tamamlanmasının istendiği bilgisi edinilmiştir” dedi.

Atıcı, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“Akkuyu nükleer santrali için sunulan 2. ÇED raporunda eksiklikler tespit edildiği, raporu reddetmek yerine raporun tamamlamasının istendiği ve süre verildiği doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? Verilen süre nedir? Raporu reddetmek yerine, eksikleri gidermek için süre vermek yasal mevzuat karşısında çalışmalara başlamış olan şirkete zaman kazandırılmakta mıdır? ÇED raporları kaç kez reddedilince şimdiki nükleer santral projesinden vazgeçilecektir? Eksikliklerin giderilmesi için ne kadar beklenecektir?  Nükleer Güç Santralı, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi projesine ilişkin, ilgili şirketin revize ederek sunduğu 2. ÇED Raporu hangi tarihte verilmiştir? Raporu kamuoyu ile paylaşacak mısınız? Paylaşmayacaksanız nedeni nedir? 2. ÇED Raporu inceleme değerlendirme kurulu toplantısının ne zaman, nerede yapılacağı neden halen açıklanmamıştır? Bu konuda tarih verecek misiniz? Revize edilmiş 2.ÇED raporunun Bakanlığa sunulmasından itibaren inceleme değerlendirme kurulunun toplanması neye göre belirlenmektedir?”

Anahtar Kelimeler:
Akkuyu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.