İmece Haber Merkezi- Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Dursun Göktaş, TÜİK’in bir araştırma kapsamında, zaten devletin veri tabanında olan bilgiler esnaf ve tüccarlardan talep ettiğini, talep edilen bilgilerin muhasebeciler tarafından formlara işlenmesini istediğini belirterek “TÜİK hem esnaf ve tüccarlara hem de mali müşavirlere angarya dayatıyor” dedi.

Göktaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), esnaf ve tüccarlara yazı göndererek, onlarca sayfayı bulan veri ve bilgi formlarının doldurulmasını istediğini bildirdi. Formların doldurulmaması halinde milyonlarca esnaf ve tüccara 2 bin 281 lirayı bulan idari para cezası verebileceğini ifade eden Göktaş, istenen verilerin çoğunluğunun halen kamuda mevcut bulunduğuna dikkat çekti. TÜİK’e tepki gösteren Göktaş, “TÜİK hem esnaf ve tüccarlara hem de mali müşavirlere angarya dayatıyor. TÜİK’in, esnaf ve tüccarlardan veri ve bilgi toplama talebinde bulunurken, milyonlarca esnafa ve tüccara para cezası tehdidinde bulunması ve mali müşavirlere yasa tanımında olmayan yeni külfetler getirme girişimi yanlıştır. TÜİK, uygulama çerçevesinde, mali müşavirlerin emeğini ve bilgi birikimini de değersiz sayan bir yaklaşımla mali müşavirleri angaryaya boğmak istemektedir” dedi.

Benzer bilgilerin gerek esnaf ve tüccarlarca gerekse mali müşavirlerce vergi idaresi başta olmak üzere kamu kurumlarına halen düzenli iletildiğine işaret eden Göktaş, bilgilerin tekrar istenmesinin bürokrasiyi getireceğini vurguladı. TÜİK tarafından, durum karşısında zorlanan esnaf ve tüccarlara, şifahen ‘bu bilgiler mali müşavirlerinizce dolduracak’ denildiğini aktaran Göktaş, “Önemli olduğu görülen ancak sözleşmelerimiz kapsamında bulunmayan bu işlerin TÜİK yetkilileri tarafından müşterilerimize önemsiz, değersiz ve kolaylıkla yapılabilir şeklinde lanse edilmesi ve sorumluluğun mali müşavirlere yüklenmek istenmesi kabul edilemez. Mali müşavirlik, her türlü kurumun mükelleflerden istedikleri işleri sorgulamadan yapan bir meslek camiası değildir. Mali müşavirler 3568 sayılı yasaya göre yetki almış, görev, sorumluluk ve ücretleri bu yasaya göre belirlenen meslek mensuplarıdır. TÜİK bildirimleri ancak ayrı bir sözleşme ve ücretlendirme yapılması halinde işimizin bir parçası olabilir” ifadelerini kullandı.

Mali müşavirlerin her zaman kamu yararını en önde tutan ve gerektiğinde fedakarlıktan kaçınmayan bir mesleğin mensupları olduklarının da altını çizen Göktaş, şöyle devam etti: “E-devlet uygulamalarına bu meslek mensupları destek vermiştir. Mesleğimizle ilgili kurumların daha çağdaş bir sisteme geçme doğrultusundaki yeniden yapılanma çabalarına hep katkı sağlamaktadırlar. Ancak hiçbir kurum, meslektaşımızı devletin bedava memuru gibi algılamamalıdır. TÜİK’in ilgili bilgileri tüccarlar ister kendileri hazırlayarak verir, ister bir başkasına yaptırır veya isterse sonuçlarına katlanarak hiç bilgi vermez. Bu tamamen TÜİK’in inisiyatifi dışındadır. TÜİK, en kısa zamanda bu anlayış ve uygulamasından vazgeçerek emeğe ve bilgiye saygı göstermelidir. TÜİK istatistiksel veri ihtiyacı duyulan alanlar ve veri derleme yöntemleri konusunda öncelikle ve her zaman ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olmalıdır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.