AİLE HEKİMLERİ ALANA İNECEK

AİLE hekimleri, Sağlık Bakanlığının aile hekimlerine yönelik düzenlemelerini protesto etmek için 12 Aralık’ta iş bırakacak ve 13 Aralık’ta ise alana inecek.

- Bu haber 748 kez okundu.

AİLE HEKİMLERİ ALANA İNECEK

SONER AYDIN

Hastalıklar artış gösterir

 

Konuyla ilgili açıklama yapan ve Halk Sağlık Müdürlüğüne ile Sağlık Bakanlığına seslenen Mersin Tabip Odası Dönem Başkanı Ful Uğurhan “Aile Hekimliğine ve sağlık iş kolunun diğer birimlerine yaptığınız bu haksız uygulamalardan vazgeçiniz” dedi.

Türkiye’de koruyucu sağlık hizmetlerinin vardığı noktanın oldukça ürkütücü hale geldiğinin altını çizen Uğurhan, “Birincil koruma yöntemleriyle önlenebilen başta obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı, KOAH, depresyon, kanser gibi hastalıklar, koruma yöntemleri yeterince uygulanmadığında hızla artış gösterirler ve ölümcül olabilirler. Verilere göre Çocuk felci aşılaması, İstanbul’un 6 ilçesinde 0–59 aylık çocukların ancak bir kısmına yapılabilmiş, kökünü kazıdığımız kızamık vakaları tekrar görülmeye başlamıştır. Aile Sağlığı Merkezleri (ASM), halkın hastalıklardan korunmasında, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam değişikliklerinin davranış kalıbına dönüşmesinde görev alan en önemli birimlerdir” diye belirtt 


ASM’lerde büyük sıkıntılar yaşanıyor  

 

ASM’lerin bu kadar önemli görevler yerine, ağırlıklı olarak ilaç tekrarlarının yapıldığı, bina, elektrik, su, ısınma gibi mali işlerin giderilmesi için zaman harcandığını aktaran Uğurhan, “Performans kaygısı nedeniyle mesleki birikimin hastaya yeterince sunulamadığı, hekimin hastasından saygınlık yerine şiddet gördüğü birimlere dönüşmüştür. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, salgın haline gelen öldürücü kronik hastalıklarla mücadele etmek için, bir yandan 2014 yılını ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yılı’ olarak ilan ederken; bir yandan da bu hizmetleri yürütecek birinci basamak sağlık çalışanlarına acillerin yükünü devredeceğini bildirmişti. Öte yandan Sayın Bakan, basına verdiği demeçte şunları söylemişti: ‘Hastanelerin acil servislerine yapılan başvuruların toplam başvurular içindeki payı yüzde 27’ye ulaştı. Bu oran OECD ve Avrupa ülkelerinde yüzde 5-8 oranındadır. Bu nedenle acillerdeki başvuruların bir kısmı ASM’lere yönlendirilecek. Böylece hastanelerin acil servislerinde görev yapan aile hekimleri, ASM’lere geri çekilecek ve burada 20.00’ye kadar çalışacak. Merkezler cumartesi de açık olacak’ ifadelerini kullandı. 

 

Eylemlerimiz sürecek

 

Aile Hekimlerinin haftada 40 saati aşmayacak, hafta içi günlük 8 saatlik çalışma düzeni içinde çalışmaya devam edeceklerinin dile getiren Uğuran şunları söyeldi “Bunun dışında ek çalışma saatleri ya da hafta sonu çalışma dayatmalarına karşı mücadelelerini her türlü eylem biçimiyle sürdürme kararlılığı içerisindedirler. Aile hekimleri bu haksızlıkların kısa bir süreç içerisinde sonlanmayacağını çok iyi biliyor ve bu nedenle Türkiye'nin her yerinde 12 Aralık günü yapılacak İş Bırakma ve 13 Aralık günü Ankara'da yapılacak Mitinge buradan tüm gücümüzle katılacaklarını kamuoyuna ilan ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.