İmece Haber Merkezi- Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Seyfettin Atar, nükleer santralin ÇED raporu tamamlanmadan başlatılan tüm anlaşmaların, lisans çalışmalarının, kamusal harcamaların, ve inşaat çalışmalarının hukuksuz olduğunu belirterek “Akkuyu’da hukuksuzluk sürüyor” dedi.

Haziran ayında yapılan genel kurul sonrası Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) Dönem sözcülüğüne seçilen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, Yürütme Kurulu üyelerini basına tanıttı. Mersin Barosu'nda düzenlenen basın toplantısına, Mersin NKP Yürütme Kurulu adına Dönem Sözcüsü ve EMO Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Zehra Korkmaz, TEMA Temsilcisi Perihan Saydam, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Demir, Mersin Barosu Başkanvekili Sami Dündar, Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, EMO Mersin Şubesi’nden Kamer Gülbeyaz ve KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya katıldı.

Dönem Sözcüsü Seyfettin Atar, Mersin NKP'nin bu dönem yapmayı planladığı çalışmaların daha aktif ve etkin olabilmesi için, özellikle aktivistlerin görev alabileceği 8 adet çalışma komisyonu oluşturduklarını ifade etti.

Atar, “Her şeye rağmen Akkuyu'da inşaat sürecinin başladığı böylesine hukuksuz bir dönemde geçmişe kıyasla sözden uygulamaya geçildiği gerçeği ile nükleer karşıtı mücadelenin emekle, inatla büyütülmesi gerekmektedir. Bu dönem yapacağımız çalışmalarla nükleer karşıtı mücadeleyi Mersin özelinde ve ulusal ölçekte yeniden örgütleyerek yükselteceğimize inanıyoruz. ÇED süreci ile ilgili oluşturduğumuz çalışma grubu bu ay içerisinde hazırlayacağımız raporu kamuoyu ile paylaşarak bu alanda hukuksal mücadelesini devam ettirecektir. ÇED sürecinde nükleer karşıtı mücadelemize katkı sunacağına inanan herkesi çalışma grubumuza emek vermeye davet ediyoruz. Bugün Akkuyu Nükleer Santralinin hukuksuz durumu hala sürdürmektedir. ÇED süreci başlatılmadan yapılan tüm anlaşmalar, lisans çalışmaları, kamusal harcamalar, inşaat sürecindeki çalışmalar devam etmektedir. Yürütme kurulu olarak görev aldığımız bu dönemde, halkımıza dayatılan bu hukuksuz sürece karşı, ülkemizde ve dünyada nükleer santrallerin yapılmasını engellemek için, hep birlikte üreterek mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Halk istemiyor

Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan ise yaptıkları anketlerle Mersin halkının yüzde 80'inin nükleer santral istemediğinin ortaya çıktığını iddia etti.

Mersin Barosu Başkanvekili Sami Dündar da, “Bölgede Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu’nun inceleme yapmasını sağladık ve tespitlerimizi belgeledik. Tespitlerimizi ev ev anlatmamız gerekirdi ki, nükleer lobiler bunu hissederek o bölgedeki yerel yöneticileri, yöneticileri Rusya’ya ikna turlarına götürüp, nükleerin tehlikeli olmadığını söyleyip, insanları yanlış yönlendirdiler” ifadelerini kullandı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilcisi Erkan Demir de, “Demokratik kitle örgütlerinin duyarlı olduğu bir şehirde olduğumuz için şanslıyız. Ancak bireylere inme noktasındaki mücadelemiz çok etkili olmadı bunun da bilincindeyiz. Bu amaçla ilkokuldan üniversiteye kadar nükleerin zararlarını anlatacak bir çalışma içerisine girmemiz yeni dönemi mücadele adına daha iyi bir yere taşıyacaktır. Sokaktaki insan sürekli olarak doğru olmayan kirli bilgi ile adeta bombalanıyor. Bizimde filmlerle, şarkılara insanlara ulaşmamız gerekiyor. Bu çalışmaları da kendi içimizde yeniden örgütlenerek yapacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.