Öne Çıkanlar Vahap Seçer İLK FORUM MEÜDE YAPILDI türk halk müziği baro cemevi

Bu haber kez okundu.

Amaçları diyalog ve işbirliği oluşturmak

 Mejdel Aslan
 Avrupa Birliği, Kültür ve İnsan Hakları Çalışmaları Derneği Başkanı Emel Evin, en büyük amaçlarının sivil toplum ile özel kuruluşlar arasında diyalog ve işbirliğini oluşturmak ve geliştirmek olduğunu söyledi. 

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

 

Ben Emel Evin AB Eğitim, Kültür ve İnsan Hakları Çalışmaları Derneğinin Kurucu Başkanlığı görevini yürütüyorum. Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. Şuan Yönetim Bilimleri alanında Yüksek Lisans yapıyorum. Avrupa Birliği Projeleri yazdığım ‘Emel Evin Danışmanlık Hizmetleri’ diye bir şirketim var. Bu projelerde yer alıyorum.  Yazdığım Projelerin koordinatörlüğünü de üstleniyorum.

 

Bize derneğinizi yani AB Eğitim, Kültür ve İnsan Hakları Çalışmaları Derneğini tanıtır mısınız?

AB Eğitim, Kültür ve İnsan Hakları Çalışmaları Derneği; Mersin' de 31 Aralık 2014 'de bir grup AB Gönüllü Hizmeti Programına dahil olan 7 genç girişimci tarafından AB’nin dış politikası kapsamına giren insan hakları, eğitim, kültür, istihdam ve sosyal haklar alanlarında çalışmalar yürütmek, bu toplumsal sorunları gündemde tutmak ve gelişmeye katkı sağlayacak biçimde çağdaş boyutlarda çözüm önerileri geliştirmek ve bu önerileri hayata geçirmek amacıyla kurulan bir dernektir.

Derneği kurarken neyi amaçladınız?

Çalışmalarımızı kişisel gelişim, bölgesel kalkınma kadın hakları, gençlik hakları, çocuk hakları, azınlık hakları, engelli hakları, insan hakları, hayvan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği,  AB adaylık, tam üyelik müzakereleri, AB ülkeleriyle diyalog geliştirme, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim,  çevre, bilişim, sosyal güvenlik, beşeri bilimler, girişimcilik, , proje yöneticiliği, dış ticaret, medya, yeni medya, sosyal medya, vb. alanlarda gerçekleştirmektir. . Bu kapsamlarda çalışmalar yürütüyoruz. Kültürler arasında kaynaşmayı ve kültürleri tanıtmak ve tanıtmak yine en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Derneğiniz ne zaman kuruldu?

 

AB Eğitim, Kültür ve İnsan Hakları Çalışmaları Derneği henüz 2 yıllık bir dernektir. Dernek Yönetim Kurulu ve üyeleri AB ve İnsan Hakları çalışmaları konusunda aktif aktivistlerden oluşmaktadır. ve Mersin İli’nde bu çalışmaları yaygınlaştırmak üzere bir araya gelerek bu derneği kurma girişiminde bulunmuşlardır ve aktif bir şekilde çalışmalara başlamıştır. 

 

Kaç üyeniz var? 

 

Derneğimizin şu anda 40 üyesi bulunmaktadır. Derneğimiz önemli faaliyetleri öncelikle imkânı olmayan 18-30 yaş arası dezavantajlı gençleri Avrupa Gönüllü Hizmeti programıyla tanıştırmak ve bu kapsamda Avrupa fırsatlarından faydalanmalarını sağlayarak derneğimize bir gönüllü potansiyeli oluşturmak hedefindedir. Bu konuda duyurularımızı yapacağız, derneğimizi tanıtmaya çalışacağız. Çünkü gerçekten çok güzel projelerimiz var ve bu da kesinlikle toplumsal yaşama ve birlikteliğe katkı sağlayacaktır. Bu yüzden biz 40 kişi çok çalışacağız. Yeni üyeler kazanacağız büyüdükçe daha da güzel şeyler yapacağız. Üye sayımız şuan az ama artacağını biliyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Çok güzel fikirlerimiz var hepsini gerçekleştireceğiz. Zamana ihtiyacımız var elbette ama sonuç olarak planımızı oluşturduk.

Dernek olarak herhangi bir çalışma yaptınız mı? Herhangi bir projeniz var mı?

Henüz yeni kurulmasından dolayı dernek üyelerinin yardımlarıyla küçük etkinlikler olsa da bir şeyler düzenlemeye gayret gösteriyoruz. Bilinirliğini ve çalışmalarımızı aktif kılmak adına gerçekleştirmek istediğimiz ve ulaşmak istediklerimiz tabiî ki çok ve bunları da yapacağız bizim amacımız topluma ve çevreye yarar sağlayacak bir şeyler yapmaktır.

 

Hedefleriniz nelerdir?

Amaçlarımız kesinlikle Sivil Toplum ile Özel kuruluşlar arasında diyalog ve işbirliğini oluşturmak ve geliştirmek, derneğin faaliyetlerini tanıtmak ve yerel çevrede bilinirliğini arttırmaktır. Ayrıca Mersin Üniversitesi ile işbirliği halinde Gençlik Çalışmaları ve İnsan Hakları Çalışmaları konusunda bir gönüllü ağı ve platformu oluşturarak derneğin gönüllü ve aktivist çalışanı kitlesini arttırmak, yerel çevrede sivil toplum, mesleki kuruluş ve kamu kurumları ile birlikte İnsan Hakları ve AB çalışmaları üzerine araştırmalar yapmak olacaktır. Bu da çok önemli yine yerel düzeyde Gençlik Haklarına dikkat çekmek ve gençlerin Avrupa fırsatlarından yararlanmasını sağlamak ve gençlerin yerel düzeyde insan, çocuk, kadın, çevre, LGBT haklarına yönelik savunuculuklarını arttırmak ve aktif bir şekilde politikalar üretmesini sağlamak ve projeler geliştirmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu hedeflerimize yönelik proje girişimlerimiz başlamıştır. Önümüzdeki Eylül döneminde Mersin Üniversitesi ile işbirliğine giderek gençlik hakları ile ilgili yeni faaliyetler ve organizasyonlar düzenlemeyi planlıyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Şunu söylemek istiyorum. Bizim herkese kapımız açıktır. Her kesimden insanlara hitap eden bir derneğimiz var. Bu çatı altında bir araya gelmek ve bir şeyler yapmak istiyoruz. Derneğimizin üyesi sayısı arttıkça başarılı olma olasılığımızda artacaktır. Bu yüzden sayımızın artması gerekiyor. Herkesi davet ediyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.