ATICI YARGIYA TAŞIDI , İMECE “Delil” oldu!

Geçtiğimiz günlerde manşetimizden duyurduğumuz, amatör spor kulüplerinden bazılarına binlerce liralık usulsüz yardım yapıldığı haberimiz için teşekkür eden CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, İmece’yi de delil göstererek konuyu yargıya taşıdı. Atıcı dün İmece Gazetesi ile birlikte suç duyurusunda bulundu.

- Bu haber 884 kez okundu.

ATICI YARGIYA TAŞIDI , İMECE “Delil” oldu!

 

İmece Haber Merkezi

Usulsüzlük “İMECE” manşetinde

 

25 Kasım 2014 Salı günkü manşetimizde “Kod adı: Mavi Deniz” başlıklı haberimizde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün amatör spor kulüplerine 3’er bin lira yardım yaparken, Müdür Vekili Ahmet Tarakçı’nın kurduğu Mavi Deniz Gençlik ve Spor Kulübü’ne tam 800 bin TL yardım yapıldığını belgeleriyle birlikte kamuoyuna duyurmuştuk. Haberimize kayıtsız kalmayan CHP Mersin Milletvekilli Aytuğ Atıcı, Mersin İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün amatör spor kulüplerine yaptığı usulsüz yardıma ilişkin Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Atıcı, olayı açığa çıkarttıkları için de basına teşekkür ettiğini söyledi.

 

Savcılık harekete geçmeyince…

 

Konuyla ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmadan önce Mersin Adliyesi önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan vekil Atıcı, “Bugün çok önemli ve aylardır Mersin gündeminde olan bir konuyu cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunarak milletvekilliği görevini yerine getirmiş olacağım. Daha önce de konuyu TBBM gündemine taşımıştım. Mersin’de amatör spor kulüpleri üzerinde yapılan çeşitli usulsüzlükleri kamuoyu gündemine sunmuştum ve cumhuriyet savcısının harekete geçmesini beklemiştim ancak cumhuriyet savcısının harekete geçmediğini görünce, bu konuda bir suç duyurusu dilekçesi hazırladım ve birazdan Cumhuriyet Başsavcılığına vereceğiz” dedi.

 

Basın sayesinde belgelendi

 

Atıcı, “Hepinizin bildiği üzere dönem dönem amatör spor kulüplerine yapılan devlet yardımları İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından iletilir. Mersin’de buna layık görülen 27 spor kulübüne, ikisi dışında 3’er bin lira yardım yapılmış iken, diğer 2 spor kulübünün birine 100 bin lira, diğerine de 800 bin lira yardım yapıldığı anlaşıldı. Bu bilgiler söylenti değil açık ve net. Bilgi edinme yasası kapsamında elde edilen somut bilgilere dayanmaktadır. Çok ciddi bir ayrımcılık yapılmıştır. 2 spor kulübü diğer spor kulüplerinden ayrı tutulmuştur. İş bu kadarla kalsa iyidir ancak bu 2 amatör spor kulübüne yapılan yardımların amacı dışında yapıldığı da belgelenmiştir. Sizler (basın) tarafından, basın mensupları tarafından belgelenmiştir ve Mersin kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Bu paraların Mersin’de yapılan Akdeniz Oyunları çerçevesinde yapılan tesislerin borçlarına aktarıldığı veya diğer çeşitli şekillerde amacına uygun olarak kullanılmadığı dökümante edilmiştir ve basına yansımıştır” diye konuştu.

 

“Cebimizdeki paralar peşkeş çekildi”

 

Bunların çok ciddi iddialar olduğuna işaret eden Atıcı, “1 milyon civarındaki paranın amatör spor kulübü üzerinden peşkeş çekilmesi ve amacı dışında kullanılması halkın parasının bizim paramızın, birilerinin cebine gitmesi asla kabul edilemez. Hele hele bu yolsuzluklara usulsüzlüklere amatör spor kulüplerini de alet etmek hem sporun ruhuna aykırıdır, hem de o kulüplere emanet ettiğimiz yavrularımızın da ahlakının bozulmasına neden olacağı için son derece önemlidir” dedi.

 

“Bu iş gittiği yere kadar gidecek”

 

Atıcı,  “Her iki nedenden dolayı da ben konuyu öncelikle basın açıklamalarıyla duyurmuştum. Olmadı TBMM’ye soru önergesiyle taşımıştım. Soru önergeme cevap verilmedi. Bütün uyarılarımıza rağmen savcılık bu konuda bir soruşturma başlatmadı. Şimdi ben de millet adına çalışan milletin vekili olarak bir suç duyurusunda bulunarak bu konunun detayıyla araştırılması gerektiğini, konunun nereye kadar uzandığının tespit edilmesi gerektiğini söylüyorum” şeklinde konuştu.

Atıcı, “Gençlik Spor İl Müdürünün açıklamalarından anladığımız üzere buraya gönderilen paraların kullanımında dönemin valisinin, bakanının, genel müdürünün de bilgisi olduğu ifade edildi. Bütün bunların araştırılması gerekecek. Bu araştırmaların yapılması için de ben bu işin takipçisi olacağım. Bu iş gittiği yere kadar da gidecek. Hiç kimsenin bundan en ufak bir kuşkusu, endişesi olmasın. Burada milletin parası var, halkın parası var. Spor alet edilerek bu paranın usulsüzce kullanılmasını istemiyoruz. Bunu yapanların da cezalandırılmasını istiyoruz. Bu olayı açığa çıkartan basına da teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Atıcı, açıklamanın ardından gazetemizde çıkan haberleri de dosyaya koyarak Mersin Adliyesi’ne girip Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.