Avukatlardan Feyzioğlu'na tepki

Mersin'de düzenlenen meslek içi eğitim seminerine katılan TTB Başkanı Metin Feyzioğlu, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar tarafından protesto edildi. Grup ‘Tayyip seninle gurur duyuyor’ sloganlarının atması ile birlikte birkaç avukat ise ‘Kahrolsun PKK’ sloganı attı.

- Bu haber 807 kez okundu.

Avukatlardan Feyzioğlu'na tepki

FATİH KARAGÜLLE

Mersin Barosu Meslek İçi Eğitim Seminerleri kapsamında Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) seminer düzenledi. Seminerin açılış konuşmasını Mersin Barosu Başkanı Avukat Alpay Antmen, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Eğitim Merkezi Başkanı Avukat Berra Besler ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kürsüye geldiği sırada Mersin Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların “Tayyip seninle gurur duyuyor” sloganları attı. Bir başka avukat ise “Kahrolsun PKK” diyerek Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlarına tepkisini gösterdi.

Bu sırada Mersin Barosu Başkanı Antmen ve Feyzioğlu slogan atan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Mehmet Altuntaş’ı kürsüye davet etti. Önce kürsüye çıkmak istemediğini belirten Altuntaş daha sonra kürsüye gelerek, Feyzioğlu’nun Saray'la ortak tutum içerisine girdiği için eleştirilen akademisyenlerin barış bildirisine yönelik olarak yaptığı açıklamayı eleştirerek, “Bugün Tahir Elçi sağ olmuş olsaydı kesinlikle 1128 akademisyene avukatlık yapacak ilk kişi olurdu. Biz Türkiye Barolar Birliği’nin ifade özgürlüğünü savunarak böyle bir tutuma girmemesini isterdik. Türkiye’de hukuksuzluktan bahsedeceksek Türkiye’deki sokağa çıkma yasaklarından bahsedelim. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaymakamlara yönelik açıklamalarından bahsedelim” dedi.  Altuntaş’ın konuşması sırasında bir avuklat ise “Kahrolsun PKK” sloganı atarak Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerine tepkisini gösterdi. Kısa süreli gerginliğinin yaşandığı Mersin Barosu Konferans Salonu’nda Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların salonu terk etmesiyle gerginlik sona erdi.

Feyzioğlu bildiriye imza atan akademisyenler için 'Sözde aydınların kalıntıları olarak niteliyorum' ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra konuşmasını yapan Feyzioğlu, “Anayasa her vatandaşa yönetimde olan olmayan ama yönetimde olan kişileri daha fazla eleştirme hakkı veriyor. Eleştiremeyen eleştirileri serbestçe yapamayan bir toplumda neler olacağı hepimizce malum” dedi. “Eğer Türkiye’de ifade özgürlüğü gereği gibi kullanılıyor olsaydı. Türkiye’de bugün ortak aklı oluşturacak devlet gibi devlet olmamızı hakikaten sağlayacak unsurlara sahip olabilirdik” diyen Feyzioğlu, “Bugün iç ve dış politikada geldiğimiz nokta bahsettiğimiz ortak aklın dağılmış olmasıdır. Kuşkusuz ben eleştirilmeliyim. Çünkü ben yöneticiyim” şeklinde konuştu.

Tepki gösteren ÇHD’li avukata “Nitekim gel, oradan değil buradan konuş dedim” diyen Feyzioğlu, “Ben başka mecralarda da konuşurum. Sorun şu ki benim gösterdiğim bu düşünce özgürlüğünü ve bu önemi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak benim düşünceme de gösterilmesini aynı şekilde talep ediyorum” şeklinde tepkisini dile getirdi. Yaşanan eylemin Mersin Barosu yetkililerini üzmemesini söyleyen Feyzioğlu, “Üzülmeyin ben buradan Türkiye’ye örnek bir davranış çıkaracağımı düşünüyorum. Nezih bir protesto yapıldı. Kürsü verildi. Kürsüye gelen arkadaşlarımız güzel şeyler söyledi. Ben bu toplantıyı bölmek istemiyorum. Düşüncemi söylemek istiyorum dedi. Aynı pencerelerden bakmak zorunda olmadığımızı yapabilirsek penceleri yanyana getirirsek daha güzel bir bakış açısı yakalacağımızı gördük” ifadesine yer verdi.

Akademisyenlerin bildirisine verdiği tepkinin uluslar arası ceza hukuku üzerinden değerlendirdiğini anlatan Feyzioğlu, “Ben alanında sadece teorik değil pratik olarak da çalışmış bir kardeşinizim. Dolayısıla bir bildiriyi gördüğümde o bildirini arkasında hangi uluslarası hukuk taleplerinin olduğunu henüz isimlendirilmeyen ne olduğunu, heyetlerin uluslar arası Kızılhaç’ın ülkeye gelmesini, savaşan taraflar statüsü kabul edildikten sonra bölücü terör örgütü ile devletin uluslarası alanda eşit bir şekilde konumlandırılmaya çalışılacağını, bir sonraki adımda da BM genel sekteterliğine Türkiye’ye Uluslarası Barış Gücü gönderilmesini tavsiye edebileceğini bilecek kadar uluslar arası hukuk içierisinde yetişmiş meslektaşınızım” şeklinde kendini savundu. Miras hukuku ve İcra hukuku alanlarında tecrübesi olmadığını ancak uluslararsı ceza hukuku ve uluslar arası ceza mahkemesinin her ayrıntısını bildiğini” söyleyen  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, “Hem eğitimsizlikten hem sloganlardan söz ederek bir yandan da bir bilgiye dayanan çıkışı, düşünce özgürlüğünü yok sayarak sosyal lince tabii tutmayı doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini anlatan Feyzioğlu, Diyarbakır Sur’da basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında ise “Ben Tahir Elçi’yi aynı masanın etrafında çalıştığım bir arkadaşım olarak baştacı etmedim. Ben Tahir Elçi’yi tutarlığı sebebiyle baş tacı ettim. Tahir Elçi benim mensubu olmadığım bir düşünceye mensuptu. Ancak Tahir Elçi’yle silahların susması hususunda ortak noktaydık. Terör örgütüne çocuklarımız okuldan mahrum oluyor diyerek hendekleri kapatın diyecek kadar akıllı ve olgun bir insandı. Kanaslı ve keleşli teröristlerin önünde burada silah istemiyoruz diyecek kadar cesurdu” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Madem barış diyordun bunları neden yaptın diye sorgulamadan varsa yoksa devlet suçludur diyorsanız kusura bakmayın ben de şunu söylüyorum. Bu devlet yıkılırsa hepimiz altında kalırız. Bu devletin yıkılmaması için adaleti mülkün temeli haline getirmemiz lazım. Bugün bizi bu cümlelerim sayesinde iktidarcı ilan edenler 2010’da ‘Yetmez Ama Evet’çi değilmiydiniz? Yargı tamamen ele geçirilirken; çoğunluk, eski düzen önce sarsılsın ve yıkılsın sonra ‘Yeni Türkiye’de yenisini kurarız demedi mi? Yargıyı mutlak bir iktidarın fantezilerine teslim ediyorsunuz yapmayın dediğimizde her defasında karşımıza biz özgürlükçüyüz siz eski düzenin faşistlerisiniz denmedi mi?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.