BAŞKANIN ZORUNA GİDİYOR

Milletvekili Kürkçü, otogardaki belirsizliğin devam etmesi ile ilgili Başkan Kocamaz’ı eleştirdi;

- Bu haber 1560 kez okundu.

BAŞKANIN ZORUNA GİDİYOR
 MAHKEME kararı ile ihalesi iptal edilen ve bilinmezlik içine düşen yeni otogar hakkında meclise sunduğu önergeye cevap verilmeyen HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, yaşananların sorumlusu olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a işaret etti.

 

3 ay geçti cevap bile gelmedi!

 

Yeni Mersin Otogarı, işyerleri için belirlenen fiyatların yüksek tutulduğu gerekçesiyle tartışmaların adresi haline gelmişti. Otogar esnafı da fiyatların çok yüksek tutulduğunu defalarca dile getirmiş ve 3 gün boyunca mevcut otogardan otobüs kaldırmayarak durumu protesto etmişti. Konuyla ilgili Eylül ayının başında İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi veren ve önergesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı ırkçılık yapmakla suçlayan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali Toydemir ile yaptığı röportajda aradan 3 ay geçmesine rağmen halen cevap verilmediğini belirtirken çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Kürkçü, öncelikle önergenizden bahsederek söyleşimize başlayalım. Önergenizi ne zaman sundunuz? Bu süre içinde herhangi bir cevap alabildiniz mi?

-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: Meclise sunduğum önergede; yerel yönetimin fiyatlandırma politikalarında halkın yararı ilkesiyle hiçbir şekilde uyuşmadığı ortada olan, eninde sonunda bilet fiyatlarına da yansıması kaçınılmaz bu fahiş yazıhane kira bedellerinin otogar esnafına dayatılmasına ilişkin olarak Bakanlığın bir denetleme başlatmayı düşünüp düşünmediğini sordum. Ayrıca bu çerçevede ‘Yeni otogar kira ihalesi ile ilgili olarak halihazırda Mersin otogarında iş gören ilk alıcı konumundaki esnafla iletişim kurulmaması ve bilgilendirilmemesi konusunda Bakanlığın bir tasarrufu olacak mı?’ sorusunu da yönelttim. Önergemde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Kürt otogar esnafına yönelik olarak gerçekleştirdiği iddia ve yargı konusu edilen ayrımcılık ve nefret söylemini de anımsatarak bakanlık tarafından bu tavır ve söylemlerin idari incelemeye tabi tutulup tutulmadığını, tutulmuş ise incelemenin kapsamı ve sonuçlarını da sordum. Ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen herhangi bir cevap alamadım. Bakanlık henüz bir cevap vermedi. Zaten önergelere cevap süresi 3 ay olmasına rağmen ya süresi içinde cevap alamıyoruz, ya da hiç cevap alamıyoruz. Konuyu görüşmek için Sayın Bakandan randevu da talep ettim ancak bir türlü denk getiremedik.

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Kürkçü, soru önergenize cevap verilmediği gibi bilginiz üzere ihalenin mahkeme kararı ile iptal edilmesiyle birlikte yeni otogardaki belirsizlik de halen sürüyor. Size göre bu belirsizliğin nedeni fiyatların yüksek tutulması ise neden böyle bir yöntem izlendi?

-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: Bakınız biz ve esnaf gibi bazı siyasi parti temsilcileri ve otogar esnafının tamamı da bu konu hakkında defalarca uyarılarda bulunarak bunun doğru bir yaklaşım olmadığını savunduk. Defalarca Başkan Kocamaz’ı bu hatadan dönmesi konusunda uyardık. Ancak konu burada tıkanıyor. Çünkü Başkanın otogar esnafından kurtulma düşüncesi var. Bu ırkçı bir düşüncedir. Otogar esnafının çoğunun Kürt kökenli olması ve otogardan doğduğu düşünülen gelirin bu kesime dağılması başkanın zoruna gidiyor. Çünkü başkan ırkçıdır ve ırkçı bir düşünceyle olaya yaklaşıyor. E haliyle kimseye siz Kürtsünüz size yer vermem diyemeyeceği için de aklına fiyatı yüksek tutmak gibi bir düşünce geldi. Amacı Kürt esnafa yeni otogarda yer vermemekti ve fiyatları da bu yüzden çok yüksek tuttu.

-ALİ TOYDEMİR: Sayın vekilim peki Başkan Kocamaz böyle bir sonuçla karşılaşacağını bilmiyor muydu?

-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: Bakın kökene bakarak ırkçı bir anlayışla ticaret yapılmaz. Yaparsanız da ortaya böyle bir manzara çıkar. Çok garip bir manzarayla karşı karşıyayız. Böyle olacağı belliydi ve Başkan Kocamaz gibi herkes de bu konunun bu noktalara geleceğini biliyordu. Diğer illerde de benzer şekilde girişimler oldu ancak olmadı. Çünkü ortada adil olunması gereken bir konu var ve vicdan sahibi aklı başında herkes adaletten yanadır.

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Kürkçü sözlerinizde doğrudan sorumlu olarak Başkan Kocamaz’ı gösteriyorsunuz. Otogardaki belirsizliğin sürmesi, esnaf ve yolcunun mağdur edilmesinin sorumlusu Sayın Kocamaz mı demek istiyorsunuz?

-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: Evet aynen öyle. Koskoca otogar, bir sürü paralar harcanarak yapılmış bir tesis, başkan ve onun ırkçı politikasının kurbanı oldu. Bu belirsizlik yüzünden esnaf kadar yolcumuz da Mersin insanı da mağdur oldu. Turizm kenti diyoruz ama turizmin can damarı olan otogarı büyük bir belirsizlik içine itiyoruz. Neden yapıyorlar bunu? Çünkü olaya ırkçı şekilde yaklaşıyorlar.

-ALİ TOYDEMİR: Madem toplumun büyük bir kesimi bu olumsuzluktan etkileniyor, o zaman yapılması gereken ne?

-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: Sayın Başkan başta olmak üzere gerek atanacak bilirkişiler, gerekse bakanlık tarafından gönderilecek müfettişlerle gerçek piyasaya değeri belirlenmeli ve ihaleye de o piyasa fiyatlarıyla çıkılmalı. Bunun dışındaki tüm düşünceler, konuyu çıkmaza sokar ve öyle de oluyor. Halka hizmet için çıktığınız yola ırkçı bir düşünceyle çıkmışsanız, çıkmaz yola girmişsiniz demektir. Sayın Kocamaz da bu yola ırkçı bir düşünceyle çıktığı için çıkmaz yola girdi. Doğru belirleme ve fiyatlandırma ile başkanın da bu düşünce yapısından sıyrılarak yeni ihaleler açıldığı zaman çözülemeyecek sorun da kalmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.