ÇALIŞMALAR MASAYA YATIRILDI

TOROSLAR Belediyesi’nin, Mersin Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü 'Yumuktepe ve Çevresi Koruma, Sunum ve Turizm Altyapısını Geliştirme' projesinin ilk 6 ayı değerlendirildi.

- Bu haber 359 kez okundu.

ÇALIŞMALAR MASAYA YATIRILDI
 Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından, ‘2014 Yılı Üretim ve Çevre Alt Yapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında uygulanan proje ile ilgili paydaş gruplarının da hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Suphi Öner Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Cana Bilsel, Mersin Turizm İşletmeleri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili daire başkanları ve Toroslar Belediyesi Başkan yardımcıları, ilgili birim müdürleri ile Proje Koordinatörü Ahmet Ata katıldı.

Toroslar Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve kent için ulusal ve uluslararası öneme sahip bir kültür mirası olan Yumuktepe höyüğünün geleceğine ilişkin hedef ve vizyonunun belirlendiği bilgilendirme toplantısında, höyüğün ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması ve turizme kazandırılması ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda konuşan Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fatma Cana Bilsel, Toroslar Belediyesi’nin kurumlar arası diyaloga önem veren bir belediye olduğunu belirterek, çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Hamit Tuna ve ekibini tebrik etti. Bilsel, "Projenin kapsamı, kültür turizmine yönelik olarak, insanlığın önemli kültürel miras alanlarından biri olan Yumuktepe höyüğünün ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği tanınırlığa ulaşmasını sağlamak ve yakın çevresiyle birlikte sosyal, kültürel ve ekonomik alt yapısının bütüncül olarak geliştirilerek bölgenin sürdürülebilir turizm kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Bu projeden okullarımızda yararlanabileceklerdir” dedi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise, turizmi bacasız bir endüstri olarak nitelendirerek, Mersin Üniversitesi ile ortaklaşa hayata geçirdikleri projenin, Yumuktepe’nin turizme kazandırılması yönünde önemli bir adım olduğunu belirtti.

Mersin’in iklimi ve tarihi ile çok güzel bir kent olduğunu vurgulayan Tuna, “Bu şehirde birçok uygarlık hayat sürmüştür. Hayat sürülen bu yerlerdeki değerleri de öne çıkarmak bizlere düşmektedir” diye konuştu.

 

"Yumuktepe, içimizde uhde"

 

Yumuktepe höyüğü ile ilgili projeler ürettiklerini ancak yetki alanlarının dışında olmasından dolayı içlerinde bir uhde olarak kaldığını belirten Tuna, hayata geçirilen bu proje ile Yumutepe’yi ulusal ve uluslararası alanda tanıtabileceklerini vurgulayarak, "Yumuktepe projesi bizim, 2004 yılından beri uğraş verdiğimiz bir çalışmadır. Amacımız, şehirle Yumuktepe’yi buluşturmaktı. Burayı, Mersin Üniversitesi ile hazırladığımız bir proje ile açık hava müzesi olarak düzenlemek istiyorduk. Ama tapusu bizde olmadığı için bu projeden maalesef fayda alamadık. Bu attığımız adımın sonucunda Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan karşılık gördük. Yumuktepe ve Çevresi Koruma, Sunum ve Turizm Altyapısını Geliştirme Projesi, 12. AB projemiz ve Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız ikinci projedir. 9 bin yıllık tarihi bir geçmişi olan bu yer, ilk buğdayın yetiştiği, ilk ekmeğin yapıldığı, ilk mührün kullanıldığı, demir ve bakır dökümün yapıldığı, zeytinin yetiştirildiği önemli bir merkezdir. Toroslar Belediyesi olarak buradaki arkeologlarımıza da destek veriyoruz. İki yıl önce höyükte altı bin yıllık ekmek kalıntısı bulundu. Orada bir arkeoloji uzmanı şunu söyledi, 'dünya literatüründe böyle bir bulgu yok.' Maalesef biz orayı çok sağlıklı bir şekilde değerlendirip turizm anlamında katkı koyulmasına vesile olamadık, içine giremedik ama höyüğü çekim merkezi haline getirmek amacıyla höyük çevresinde yürüme yolları ve peyzaj çalışmaları yaptık. Mersin Üniversitesi ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz proje, Yumuktepe’nin turizme kazandırılması yönünde önemli bir çalışmadır. Turizmci arkadaşlarımızın da ifadesine göre özellikle kurvaziyer turizminin gelişmesi ile birlikte kent merkezine yakın olan Yumuktepe’nin doğru tanıtıldığında turizme katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Toroslar Belediyesi olarak, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına da büyük önem verdiklerini kaydeden Tuna, 6360 sayılı yasa ile genişleyen coğrafyalarında 5 tarihi kalenin Toroslar Belediyesi sınırları içerisine dahil edildiğinin de bilgisini vererek, şöyle konuştu; "Yeni genişleyen coğrafyamızda Çandır, Belenkeşlik, Gözne, Sunturas ve Sinap kaleleri belediyemize bağlandı. Bu kalelerimizden biri olan Soğucak Belenkeşlik kalesinin revize edilmesiyle ilgili bir çalışma yaptık. Taşınmaz kültür varlıkları bütçesinden aldığımız değerle devam ettirdiğimiz çalışma sonunda çok güzel bir eseri ortaya çıkardık. Diğer kalelerin de revizyon çalışmalarını devam ettiriyoruz. İleriki süreçte yapılacak olan turizm turlarıyla bu kültürel değerleri insanlarımızın tanımalarını ve görmelerini istiyoruz. Projenin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu projede emeği geçen çok değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum.”

Proje ile ilgili bir sunum yapan Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç.Dr. Nida Naycı, projenin 6. ayında olduklarını ve haziran ayında bu etabı tamamlayacaklarını söyledi. Naycı, Yumuktepe höyüğünün tarihi geçmişini, projenin amacını, hedef ve faaliyetlerini katılımcılara anlattı. (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.