Kayyum değil geçici kurul atanacak

 

Parti örgütünden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, geçtiğimiz hafta 25 kişilik CHP Mersin İl Yönetiminden 13 Yönetim Kurulu üyesinin istifa etmesiyle yönetimin düşmesinin ardından dün sabah saatlerinde apar topar Mersin'e geldi. Bingöl, CHP İl Başkanlığı binası önünde istifa eden yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, eski yöneticiler ve partililer tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

İl binasına çıkmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bingöl, aynı anda 13 il yöneticisinin noter aracılığıyla istifa ettiklerini hatırlatarak, “CHP tüzüğü gereği, aynı gün içinde yarıdan bir fazla istifa söz konusu olduğunda o kurulun il de olsa ilçe de olsa düştüğünü aktardı. Bu çerçevede Mersin'deki istifaların Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) geniş bir şekilde değerlendirdiklerini anlatan Bingöl, "Sonuçta Mersin İl Yönetimi'nin düştüğüne karar verildi. Bundan sonra yapacağımız bir geçici kurul atamak. Bildiğiniz gibi kayyum mahkeme tarafıyla atanan kurulların adıdır ama biz geçici kurul atayacağız. Geçici kurulumuzu atamadan önce Mersin'deki partili arkadaşlarımla bir değerlendirme yapmak istedim. Arkadaşlarımızın görüşlerini alıp, daha objektif, Mersin'i kucaklayacak, önümüzdeki süreçteki gelişmeleri daha nitelikli bir şekilde herkesi kucaklayan, toplayan, birleştiren bir anlayışla hareket edecek bir geçici kurul oluşturmanın gayreti içinde olacağız" dedi.

 

Bilgiler Merkez Yürütme Kurulu’na sunulacak

 

Mersin'e günübirlik gelen Bingöl, gün boyunca ilçe başkanları, daha önce yöneticilik yapmış partililer, belediye başkanları olmak üzere olabildiğince geniş sayıda partili ile görüşmeler yapacağını dile getirerek, "Çünkü onlar bizim için çok değerli. Onların yerelde görüşlerini almak bizim önümüzü açacaktır, objektif değerlendirme şansını verecektir. Ankara'da bu akşam milletvekili arkadaşlarımla da görüşmeler yapacağım, onların da düşüncelerini, önerilerini alacağım. Burada hepimizin tek bir gayreti olacak, Mersin'i birleştiren, bütünleştiren, toparlayan bir yapının oluşmasına gayret göstereceğiz" diye konuştu.

Mersin'de, 2015 yılında yapılacak genel seçimlere yönelik partililerin düşüncelerini ve Mersin özelinde yapmaları gereken özel çalışmalar varsa onları da alacağını ifade eden Bingöl, bunları yetkili kurullarında değerlendirerek sonuçlandıracaklarını kaydetti.

Tüzük gereği, ilçelerde 30 gün, ilde ise 45 gün içinde geçici kurulların kongre yapmaları gerektiğinin de altını çizen Bingöl, "Bütün bunları arkadaşlarla tek tek değerlendireceğiz ve bir sonuç alacağız. Buradan aldığım bilgileri ve değerlendirmeleri yarınki MYK'da konu edeceğim, MYK'nın görüşlerine sunacağım" şeklinde konuştu.

 

"Mersin'de sıkıntı yok, yenileme ihtiyacı var"

 

Bingöl, genel merkezin Mersin'deki sıkıntıyı net olarak çözüp çözmediği yönündeki bir soruya ise sıkıntı değil, sadece yorulma ve yenileme ihtiyacı olduğunu savundu. Bingöl, şunları söyledi:

"Buna sıkıntı demeyelim. Takdir edersiniz ki ikişer yıllık süreler halinde biz kongreler düzenliyoruz. Ama bazen o iki yıllık süre içerisinde birden fazla seçimle karşılaşma durumu söz konusu oluyor. Böyle de olunca ikişer yıllık periyotlarla yenilenen kurullarda haklı olarak bir yorulma, bir karşıtlıklar gelişebiliyor. Bir de takdir edersiniz ki, 30 Mart gibi bir yerel seçim yaşadık. Yerel seçimlerde binlerle ifade edilen aday adayı arkadaşımız çıkıyor, bu 10 bin, 15 bin, 20 bin olabiliyor Türkiye genelinde. Bu adaylıklar birtakım rekabeti beraberinde getiriyor. Yine bu adaylıklar nedeniyle kurullardan istifalar, boşalmalar oluyor. Yedeklerde de bir tükenmişlik söz konusuysa o zaman kurullar çalışamayabiliyor, işlemeyebiliyor ya da bazen arkadaşlarımız bu tür aksaklıkları gördüklerinde kendileri 'kurullarımızı, örgütlerimizi yenileyelim' diye bir arayış içerisine de girebiliyorlar. Bunların hepsi çok saygın davranışlar. Bunları değerlendiriyoruz."

30 Mart seçimlerinden sonra şu ana kadar geçici kurullar marifetiyle Türkiye genelinde 115'e yakın il ve ilçede olağanüstü kongreler yaptıkları bilgisini veren Bingöl, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sorunsuz kongrelerimiz oldu, çok başarılı sonuçlar alındı, örgütlerimiz yenileniyor. Hiç merak etmeyin, Mersin'de sıkıntı yok. Bu 2,5 yıllık süre içerisinde yaşanan seçimler, kurultay ve benzerleri nedeniyle bir takım yenileme ihtiyaçları söz konusu. Mersinli siyasetçi arkadaşlarım, benim yol arkadaşlarım kendi içinde bu sorunu çok kısa süre içerisinde çözecektir. Ona inancım tam. Hepsi gönüllülük esasıyla, müthiş özveriyle çalışan arkadaşlarım. Her birisi bizim için çok kıymetli, her birisini önemsiyoruz ve çok kısa süre içerisinde de Mersin'de derlenip, toparlanacağız”

Daha sonra parti binasında partililerle toplantı yapan Bingöl, Genel Merkez tarafından atanacak 'Geçici Kurul'u belirlemek üzere gün boyunca partililerin görüşlerini aldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.