Emek Platformundan Barış Orucu'na destek

Mersin Din Âlimleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (MEDİADER) bağlı 25 din alimi ve imamın başlattığı “Barış Orucu”na destek amaçlı Emek ve Demokrasi Platformu tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında Eğitim-sen şube başkanı Sinan Muşlu ve barış orucuna yatan âlimlerden Melle Hacı ve Melle İbrahim basın mensuplarına açıklama yaptı.

- Bu haber 842 kez okundu.

Emek Platformundan Barış Orucu'na destek

AHMET ADIGÜZEL
Savaşa karşı barış orucunda olan din âlimlerini desteklediklerini belirten Sinan Muşlu “ Onların bu kutlu eylemlerini saygıyla selamlıyoruz. Mevcut AKP iktidarı bugüne kadar sürekli İslami değerleri kullanarak, kendisini muhafazakâr –demokrat göstererek yurttaşlarımızın dini değerlerini kullanarak iktidara geldi.  Ama bugün geldiğimiz noktada anlaşılıyor ki ne muhafazakâr nede demokrattır. Tamamen otoriter ve diktatöryal bir anlayışla hareket etmektedir. İsrail devletinin Filistin halkına yaşattığı zulüm bugün AKP tarafında Diyarbakır’da, Sur’da, Cizre’de, Silopi’de ve yurdun birçok yerinde Kürt halkına uygulanmaktadır.”dedi.
 “FAŞİZAN YÖNTEMLERLE BİR SAVAŞ SÜRECİ YÜRÜTÜLMEKTEDİR”
7 yaşından 70 yaşına kadar sivillerin hayatını kaybetmesi, evlerinin başlarına yıkılması gibi faşizan yöntemlerle bir savaş sürecinin yürütüldüğünü belirten Muşlu “ İşte Seydalarımız, din âlimlerimiz burada, İslami değerlere sahip çıktığını söyleyenler sevgili peygamber hazreti Muhammed’in Medine Sözleşmesine dönüp bakmalıdırlar. Medine Sözleşmesi Müslüman'ın da, Yahudi'nin de, Hıristiyan'ın da kendi kimlik ve hukuklarıyla yaşamanın sözleşmesidir. İslami değerleri temel alan yurttaşlarımıza sesleniyoruz. AKP’nin İslami değerleri taşımadığını biliyoruz.  AKP uyguladığı politikalarıyla İslam'ın özünü kirletmekte ve yozlaştırmaktadır. Çünkü İslam barış dinidir ve kimliklere eşit ve özgürce yaklaşmasını bilen bir dindir. Bizlerde 6 Şubat’tan itibaren Özgür Çocuk Parkında “Barış Nöbeti” eylemlerine başlayacağız, ta ki savaşlar ve bu zulüm son bulana kadar.” şeklinde ifade etti.
 “BU ZULMÜ KABUL ETMİYOR VE ARTI YETER DİYORUZ”
Bu anlamlı eyleme destek verdikleri için Emek ve Demokrasi Platformuna teşekkür eden Melle İbrahim  “ Biz MEDİADER derneği olarak İslamiyet değerlerine bağlı Müslümanlar olarak 3 gündür barış orucundayız. Eğer bir halk üzerinde zulüm varsa ve bu yolda oruç tutup mücadele ediyorsanız, Allahın izniyle dualarınız kabul olunur. Bizde bütün MEDİADER üyeleri olarak barış orucu tutmaya karar verdik. İnşallah yüce rabbim dualarımızı kabul eder ve milletimiz üzerindeki baskı ve zulüm politikaları sona erer. Bizim nazarımızda bir insanın dili, dini, rengi hiç önemli değildir.  Hıristiyan, Yahudi, Müslüman olsun, biz insanları insan olduğu için sever sayarız. Arap, acem, Kürt, Türk kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Bizler halkımıza karşı yürütülen bu hakareti ve zulmü kabul etmiyor ve artık yeter diyoruz. Buraya gelen veya gelmeyen bu zulme karşı mücadele eden herkesten Allah razı olsun, bize destek ziyaretiniz için teşekkür ediyorum” dedi.
“ YAPILAN ZULMÜN İSLAMİYET'TE YERİ YOKTUR”
Kuranı Kerimde Yüce Allahın insanlara adaletli diye emrettiğini ve bizim yol göstericimizin bu olması gerektiğini belirten Melle İbrahim “ Bir Müslüman'ın diğer insana zulüm etmesi, işkence yapması kabul edilemez. Bizim dinimiz İslamiyet'te buna yer yok. Ezidi, Alevi, Sünni, Şii olsun hiçbir mezhebin veya dinin diğerine üstünlüğü yoktur. Allah “eğer herhangi bir toprak veya mal üzerinde bir kavga varsa burada yol göstericiniz kuran olmalıdır” diye emretmektedir. Bize bu zulmü reva görenler buyurun madem Müzlümanız kuranı kerim burada. İslam dini hakaret zulüm dini değil aksine; kardeşlik, barış ve dostluk dinidir. Burada yol göstericimiz hazreti Muhammed’in hayatı ve hayattayken Mekkeli müşriklerle imzaladığı Medine Sözleşmesidir. Biz binyıllardır bu topraklardayız ve yüzyıllardır da iç içe yaşayan halklarız. Bizler de vergimizi ödeyen, askerliğimizi yapan vatandaşlarız. Bizim istediğimiz sadece eşitlik ve insanca yaşama isteğidir. Peygamberimiz savaşlarda kadın, çocuk, yaşlı, âlim, engellilere dokunulmamasını emretmiştir. Fakirlere dokunmayın, kimsenin evini yıkmayın savaşta dahi olsa doğaya zarar vermeyin. İslamiyet'te yaralıları öldürmek yoktur, kimsenin evini barkını yıkmak yoktur, yerde ceset sürüklemek ve ölüye zarar vermek yoktur. İslamiyet'i benimsediklerini ve bu zulmü yapanlara sesleniyoruz, yaptıklarınızın İslamiyet'te yeri yoktur. Tek isteğimiz Kürtlerin, Türklerin ve bütün Müslüman âlemine barışın bir an önce gelmesidir”dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.