İmece Haber Merkezi- Antikapitalist Müslümanlar Oluşumu’nun lideri yazar İhsan Eliaçık, Gezi direnişinin bir ruh olduğunu belirterek, farklı inançların ve karşıt görüşlerin ilk defa bir arada mücadele ettiğini ve bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.

Sosyal Demokrasi Derneği tarafından ‘Kültürler Arası Diyalog ve Barış İçinde Yaşama- Farklı Ama Eşit’ konulu bir panel düzenlendi. Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleşen panele CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Burhan Şenatalar’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Yılmaz Şener,  Antikapitalist Müslümanlar Oluşumu’nun lideri yazar İhsan Eliaçık ile Özel Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Mersin Sosyal Derneği Başkanı Ahmet Yıldız, “Temel amacımız ülkemizin demokratikleşmesine, özgürleşmesine ve ilkesel düzeyde sosyal demokrat hareketinin gelişmesine katkıda bulunmaktır” dedi.

Yıldız’ın ardından konuşan Burhan Şenatalar ise, “Mersin bir kültürler mozaiği olan bir ildir. Ve Mersin Kültürler arası diyalogun zayıf olmadığı illerimizden biridir. Birçok ilimiz hoşgörü ve diyalog konusunda Mersin’in çok gerisinde. Umarım Mersin’de yapılan toplantı örnek olarak alınır. Bu toplantıyı yaptığımız gün 31 Mayıs yani Gezi Direnişinin yıl dönümüdür. Bugün Gezi direnişi anılacak ama nasıl anılacak? Şişli Beşiktaş ve Taksim, insanların toplanmasını engellemek üzere 25 bin polisle işgal edilecek. 25 bin polisle engellenmeye çalışılan nedir? Yurttaşların barışçıl toplanmaya özgürlüğünün ayaklar altına alındığıdır. Şu anda ben açık söylüyorum ben kaygılıyım. Aklımda şu soru oluşuyor, Acaba Türkiye’yi yönetenler bir şeyler olsun diye mi kasıtlı olarak bu kadar baskı yapıyorlar?  Türkiye’de de 5 yıl öncesine göre daha kutuplaşmış daha çatışmacı bir toplumla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Antikapitalist Müslümanlar Oluşumu’nun lideri İhsan Eliaçık da , “Gezi eylemleri 19 gün sürdü. 8 bin 500 kişi yaralandı. Gezi, kültürler arası diyalog ve bir arada yaşama farklı ve eşit nasıl olunur tüm Türkiye ve dünyaya bunu gösterdi. Gezi’nin benim zihnimdeki yankısı 5 kavramdan oluşuyor. Doğa sevgisi,  özgürlük tutkusu, zulme isyan, antikapitalist ruh ve dayanışmacılık ve renk cümbüşü halinde çoğulculuk. Ben Gezi’yi bu 5 kavramla ifade ediyorum. Gezi bize bunları öğretti. Özellikle bunlar içerisinde renk cümbüşü içerisinde çoğulculuk farklıların bir arada olması hayret bir şekilde Türkiye’de daha önce görülmemiş bir şekilde bir arada olmayı gördük.  Abdullah Öcalan posterleriyle Mustafa Kemal posterlerini bir yan yana gördük. Mescit vardı karşıda LGBT’li insanlar vardı. Mescitte ateistle dindar Allah var mı yok mu diye tartışıyorlardı. Orada Cuma namazı kılındı etrafında da ateistler ve din düşmanı olmakla suçlananlar Cuma namazını kılan insanları koruyorlardı. Bunlar Türkiye tarihinde görülmüş şeyler değil. Bunlar Türkiye’de bir ilktir. Gezi’de bir örgüt teşkilat çıkmamıştır ama bütün teşkilat ve örgütleri etkilemiştir. Etkilemeye de devam edecektir. Zaten bu nedenle Gezi bir ruhtur.  Geziyi birileri başka şekilde yansıtmaya çalıştılar. Gezide din düşmanları, dış mihraklar ve darbeciler var dediler.  Bunların hepsi de yalan.  Camide içki içtiler, başörtülülere saldırdı dediler ve bunlarda yalan çıktı. Çok profesyonel yalan söylediler” diye konuştu.

“İslamiyet bir arada yaşamayı hoşgörüyü savunuyor”  diyen Eliaçık,”Medine’de gayri Müslimler de vardı. Allah tektir ama çeşitliliği sever. Doğa rengârenk çiçekler rengârenk.  İnsan topluluğu da rengarenk olmalı. Bir sürü kültür olmalı. Bir sürü dil ve isim olmalı.  Egemenlik anlayışı değil ortaklık anlayışı esas alınmalı. Kimse kimseye egemen olmamalı. Kimse kimseyle hegomonlik ilişkisine girmemeli. Kimse kendi adının üst kimlik kültür olduğunu diğerlerinin de onun altına yerleşmesi gerektiğini söylememeli.  Herkes yan yana eşit durmalı. Herkes bir arada yaşamalı. Anadolu bir hoşgörü kültürüdür.  Ben bir Müslümanım ama Müslümanlarla gayri Müslimler bu memlekette eşit hale getirilinceye kadar siyasal ve sosyal bir duruş olarak gayri Müslimlerin tarafındayım. Bunu açıkça söylüyorum. Bu benim bir gayri Müslüm olduğum anlamına gelmiyor. Müslümanın da eşitlik sağlanıncaya kadar onlardayım. Aleviyle Sünni arasında eşitlik sağlanana kadar Alevinin tarafındayım. Kürt’le Türk eşit oluncaya kadar kürdün tarafındayım. Zenginle yoksul eşit olununcaya kadar yoksulun tarafındayım. Kadın erkek eşitliği sağlanıncaya kadar kadınların tarafındayım.  Bunlar Türkiye’nin temel eşitsizlik fay hatlarıdır. Buralarda eşitlik sağlandığı zaman Türkiye belini doğrultacaktır. Ve inanınki ayağa kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

Özel Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Özer de medeniyet çatışması üzerine bir konuşma yaptı. 
Anahtar Kelimeler:
Gezi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.