Kuzey Mersin tamam, ya diğer bölgeler?

 

Her ne kadar Yenişehir sınırları içerisinde Kuzey Mersin olarak anılan bölge, çağdaş planlama ilkeleri doğrultusunda şekillense de başta yoğun dışgöçe dayalı 1970’li yıllardaki yapılaşmalar olmak üzere kentin geri kalan kesimleri ise adeta dökülüyor!

Bazı çevrelerin kurtarıcı olarak önerdiği Kentsel Dönüşüm Projesi ise gerek kaynak

sıkıntısı, gerekse belediyeler arasındaki eşgüdüm eksikliği nedeniyle bir tülü başlatılamıyor.

TOKİ’nin 2008 yılında araştırma yaptırıp gündemine aldığı, yer ve proje bağlamında karşı çıkılan Akdeniz Belediyesi ile adli sürecin de yaşandığı Kentsel Dönüşüm Projesi de aynı şekilde sıcak kent gündeminden düşürüldü. Teknik çevrelerin, kentte yaşanan mimari, ekonomik ve sosyal alanlardaki çarpık yapılanmanın yeni çöküntü bölgeleri oluşturduğuna her fırsatta dikkat çekmesi de görmezden gelindi.

Tüm engellemelere rağmen şehir plancıları Kentsel Dönüşüm Projesinde belediyelerin geç kaldığının altını çizerken, Mimarlar Odası, Merkezde Çamlıbel, Yenimahalle, Mahmudiye, Mesudiye, Camiişerif, Çankaya, Kiremithane, Turgut Reis, batıda Pirireis, Palmiye, İnönü, Gazi gibi mahalleler olmak üzere çoğunluğu üçüncü kuşak yapıların kullanım ömrünü tamamlama noktasına ulaştığını, deprem senaryolarını da anımsatarak elden geçirilmesinin gerekliliğini her fırsatta dile getirmeye devam ediyor.

 

İmar çalışması yılan hikayesi oldu

 

Plansızca konumlandırılan alışveriş merkezlerinin yol açtığı çöküntüyle ekonomik ve sosyal cazibesini tamamen yitiren Merkez Mersin’i canlandırmak amacıyla dönemin valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun girişimleriyle başlatılan gecikmiş bir imar çalışması da, yerleşik deyimle tam bir yılan hikâyesine dönüştü.

Kısa sürede tamamlanması öngörülen Tarihe Gülümseyen Mersin Projesi, kamu mülkiyetindeki birkaç tane sit binanın yenilenmesinden öte geçemedi.

İlgili yapıların ne şekilde kullanılacağı da özellikle sanat çevrelerince merakla bekleniyor!

 

Bedel ödenmedi, cadde açılamadı!

 

Diğer yandan Akdeniz Belediyesi’nde 1998 yılında plana işaretlenen Bahçeler Caddesi’ni İstiklal Caddesi’ne bağlayacak olan 20 metre genişliğindeki çift yönlü düzenlenen, bölge trafiğini rahatlatacak olan Sakarya Caddesi’nin devamı, 18. Madde uygulamasıyla kamuya geçen çevredeki taşınmazların bedelinin ödenememesi nedeniyle yıllardır açılamıyor!

Sadece birkaçını özetlediğimiz yaşamsal gecikmelere karşın, kente dönük kararların son noktasının konulduğu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, ilçe belediye başkanlarının kendi bölgelerinin önceliklerini dayatmaları sonucu zaman zaman yaşanan tıkanmalar kamuoyuna sıklıkla yansıyan haberler arasında yer alıyor.

 

Bu soruna kim el atacak?

 

Teknik çevrelerde konuşulsa da vatandaş tarafından tamamen unutulan Kentsel Dönüşümün yoğun tartışıldığı günlerde, kent planlamasının bir bütün olduğuna vurgulayan Mimarlar Odası önceki Başkanı Sabri Konak, “Öncelikli olarak, günümüz Mersin’inin üzerine yapılandığı başta Cami şerif, Mahmudiye, İhsaniye, Bahçe, Çankaya, Mesudiye, Turgut Reis ve Kiremithane mahalleleri olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile deniz arasında kalan bütün bölge toptan ele alınıp değerlendirilmelidir. Başlatılan çalışmanın yan etkileri de olacaktır. Bunlar hesaplanmış mıdır? İstiklal Caddesi çeperi küçük parsellerden oluşan çöküntü bölgesine dönüşmüştür. Buraların acilen rehabilitasyonu yoluna gidilmelidir. Belediyelerce gerekli çalışmalar yapılmadığı için girişimciler bu bölgelere girmemektedir.” yolunda saptamalarda bulunmuştu.

Ne var ki çarpık yapılaşma sonucu bölgeler arasında meydana gelen rant uçurumu, Yenişehir’in kuzeyinde 1 milyon liraya pazarlanan dairelerin rahatlıkla alıcı bulmasıyla örneklenirken, gözden düşen kent merkezindeki gayrimenkullerin, ederinin altındaki rakamlara bile satılamaması dikkat çekiyor. Yatırımlarını bu gerçek ekseninde yönlendiren inşaat sektörü, Akdeniz Belediyesi’nin gerekli planlamayı yaparak dönüşüme hazırladığı mahallelere dönüp bakmıyor!

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan seçilemedi, Vali Hasan Basri Güzeloğlu tayin oldu; ancak Mersin, katlanarak büyüyen sorunlarıyla birlikte köklü çözüm adına el atacak iradeyi bekliyor!

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.