Mersinliler Muharrem Ayı münasebetiyle Cemevi’nde düzenlenen etkinlikte buluştu. Burada aşure çorbası dağıtılmadan önce Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz kısa bir konuşma yaptı. Yapılan etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür eden Kılavuz “Muharrem bir ayın adıdır ama bu ay Anadolu Alevileri için kadimden beri akıp gelen bir aydır. Anadolu Coğrafyası’nın kadim bir geleneğidir. Aşure kimi yerde son yemektir. Bazı bazı yerlerde kurtuluşun simgesidir. Bazen tatlıdır bazen de çorbadır aşure. Anadolu’nun değişmeyen bu geleneği ülkemizde yaşayan halkların tüm etnik kimliklerin geleneğinde aşure olduğu gibi aynı zamanda birleşmenin, yan yana gelmenin paylaşmanın simgesidir aşure. Anadolu’da yaşayan halkları 1300 yıldır bu geleneği yaşıyorlar yaşatıyorlar” dedi. Muharrem Orucunun Âdem Peygamberden bu yana sürdüğünü dile getiren Kılavuz, “Anadolu Alevileri Âdem Peygamberden Nuh peygambere, Nuh Peygamberde Muhammed Mustafa’ya gelinceye kadar tutulan bu 10 günlük şükür orucunu, bu şükür ayında ki bu icazet ve hakikatler, duymuşlar ve muharrem orucu tutmaya başlamışlar.  Kerbela büyük bir acıdır. Kerbela kapanmayan bir yaradır. Kerbela’dan sonra artık Yediz zulmün ve zalimliğin,  Hz Hüseyin ise hakkın ve masumiyetin simgesi olarak kabul edilmiştir.  Hz. Hüseyinin Kerbela’da şehit olması iki önemli mesaj içerir. Birincisi zulme ve zorbalığa boyun eğmeyip, nerede olursa olsun haksızlığa direnmek ve teslim olmamak mesajını vermiştir. İkincisi kendisini küfeye davet eden mektuplar yazan, elçiler gönderen küfe halkına ve eşrafınadır. İkrar verip ikrarından durmayanlaradır.  Söz verip sözünde durmayanlara inanç ve ibadette en büyük günah olduğu mesajını vermiştir.  Dünün kerbelası bugünde vardır. Aleviler bugün tüm dünyada adaletsizliğe ve zulme boyun eğmedikleri, zalimlere biat etmedikleri için yaşam hakları ellerinden alınmış tüm mazlum halkar için matem orucu tutarlar. Aleviler hayatın her alanında özellikle cem evlerinde dünyada yaşanan zulümlerin son bulmasını isterler. Matem ayında gözyaşı dökmek değil gözlerin hakikate açılmasının alevi pirleri söyler. Bizler bütün halkların inancını istediği gibi özgürce yaşasın istiyoruz” diye konuştu. Hasan Kılavuz Dede’nin konuşmasının ardından aşure dağıtıldı. Sanatçı Tuncay Balcı’nın konseri ile devam eden etkinlik sanatçı Gülcan Koç konseri ile sona erdi.

Öte yandan etkinliğe katılan Baro Başkanı Alpay Antmen, “Muharrem ayının önemini dedelerimiz burada anlattılar. Ben hukukça olarak şunu söylemek istiyorum. Muharrem ayı İslam’ın siyasallaşmaya başlaması ve İslam’ın din özellikleri yerine artık siyasi iktidarların çekişme alanı olmaya başladığı bir yerdeyiz. Herkesi din, dil ırk yarımı yapmadan eşit kabul etmeliyiz. Ve muharrem ayı buna vesile olmalı. Muharrem ayından ders çıkartılmalı yaşayışımızda herkese eşit ve dürüst davranmalıyız” dedi.

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ise, “Tabi Kerbela tarihi bir olay. Özellikle Anadolu Aleviliğinin de her yıl Muharrem Ayında 12 gün matem orucunu tuttuğu ve anmasını gerçekleştirdiği tarihi bir olay. Böylesi bir günde insanların bir araya gelmesi ve günümüz Kerbelalarını da gündemine alarak bu matemi tutması oldukça önemli. Günümüzde de dünyanın dört bir tarafında aslında zulüm ve zorbalık halen sürüyor. Mazlumlar günden güne çoğalıyor. Buna karşı olarak tüm Anadolu insanının barış, kardeşlik içerisinde yaşayabilme mücadelesini yükseltmek zannedersem Kerbela’ya en büyük cevap olacaktır” diye konuştu.

Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu da “Alevilerin demokratik talepleri özgür yurttaş olma noktasındadır. Bu taleplerin hayat bulması için hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Bu ülkede ki tüm farklılıkların inançların kendilerini ifade etmesinin, ibadethanelerinin yasallaştırmalarının önü açılmalı. Bir diğeri şudur. Tarihse olarak Kerbela’da ki direniş bugün günümüzde 21. Yüzyılın başında devam ediyor. Kebane’de sürüyor, bazen Kader oluyor bazen Mirkan oluyor bu direniş. Hüseyin’le başlayan direnişin sürmesidir. İnsanlık tarihi ezenle ezilenlerin tarihidir. Bunun en önemli köşe taşı ezilenlerin direnişinin tarihini Hüseyin yazmıştır bu tarih bugün devam ediyor, bu nedenle insanlık umudumuzda devam ediyor” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ise Muharrem Ayı ile ilgili kendisinden açıklama almak isteyen basın mensuplarına, “Burası Cemevi. Burada siyaset olmaz, görüş olmaz. Burada açıklama yapılmaz” diye tepki gösterdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.