İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED raporu kapsamında İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’na görüş belirten kamu kurumlarının görüşlerinin, iktidar tarafından halktan gizlendiğini ileri sürdü. Atıcı, 54 kamu kurumuna ayrı ayrı yazı yazıp bilgi talep ettiğini ancak birçok kurumun bilgi vermekten kaçındığını belirterek “İktidar Akkuyu’da neyi gizliyor” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral ve radyoaktif atık depolama tesisi için ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyonu’na sunulan, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerinin tarafına verilmesi talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Ancak bakanlık, görüşlerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından istenebileceği bildirildi. Bunun üzerine atıcı, komisyona görüş belirten 54 kamu kurum ve kuruluşuna ayrı ayrı yazı yazarak bilgi istedi. Atıcı, bu girişiminde de net bir sonuç alamadı.

Yaşanan süreci TBMM’de düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Atıcı, kamu kurum ve kuruluşlarının söylem birliği etmişçesine, ‘4982 sayılı kanunun 26. maddesi gereğince görüşümüzün açıklanması uygun görülmemektedir’ şeklinde cevap verdiklerini aktardı.

Atıcı, ilgili kanuna göre ise, kurum ve kuruluşların faaliyetlerini yürütmek üzere elde ettikleri görüş, bilgi notu, teklif ve tavsiye niteliğindeki bilgi veya belgelerin, kurum ve kuruluş tarafından aksi kararlaştırılmadıkça bilgi edinme hakkı kapsamında olduğuna dikkat çekti.

Atıcı, “Özetle bilgi edinme hakkı kanununda herkes topu birbirine atarak bilgi vermekten kaçınmaktadır. TÜBİTAK yani bir bilim kurumu, ‘Biz görüşümüzü Bakanlığa ilettik görüşümüzü oradan alın’ diyebilmektedir. Gelen cevaplardan birinde, doğruyu yazan vicdan sahibi, onurlu insanlarımız olduğunu da gördük. Ve geleceğe dönük ümitlerimiz artmıştır” dedi.

 

‘Atık sorunu nasıl çözülecek’

 

Atıcı, “Buradan Enerji Bakanı’na soruyorum. TÜBİTAK, Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Enstitüsü, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bakanlıklar neleri, neden gizlemektedir? Türkiye’de nükleer yakıt zenginleştirme işi yapılacak mı? Dünyanın çözemediği nükleer atık sorununu nasıl çözeceksiniz? Bu bilgileri halktan neden gizliyorsunuz? Soma’da üstü örtülen, gizlenen gerçeklerin nelere mal olduğunu en acı şekilde yaşadık. Yenilerini yaşamak istemiyoruz.

Nükleer santral patlayınca öldürür. Patlamadığında atıkları da dâhil, karbonmonoksit gibi sessiz, kokusuz, renksiz, tatsızdır, sinsice öldürür. Enerji Bakanı Soma’da ‘çok acı bir tecrübe oldu’ dedi.  Halkımızın acı tecrübelere ihtiyacı yok. AKP’nin yaşattığı acı tecrübeleri istemiyoruz.  Akıl ve bilimin ışığında yönetilmek istiyoruz.  ‘Biz demiştik’ demek de istemiyoruz ancak iktidarın halkımıza çok acı tecrübeler yaşattığını biliyoruz. Soma’da gördük ki itaat edenler, kendileri ile beraber 301 ocağı söndürmüş, yüzlerce yetim ve dul bırakmıştır. Vicdanlara sesleniyorum.  Yol yakınken nükleere hayır diyelim. Türkiye AKP’yle nükleer enerji işine bodoslama girmek istemektedir. Amaç, enerji bahanesi ile havuz doldurmak gibi görülmektedir. Zararını Soma ve diğer yerlerde olduğu gibi fakir halkımız çekecektir” ifadelerini kullandı. 

 

Şüpheyle yaklaşan kurumlar da var

 

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bilgi talebine yanıt veren kurumlardan edindiği bilgiye göre,  İnceleme-Değerlendirme Komisyonu toplantısında  “NGS için kullanılacak yakıtın üretimi sürekli Rusya’da mı yapılacak yoksa Türkiye’de de zenginleştirme tesisi kurulacak mıdır? Raporun içeriğinde belirtilmesinde yarar görülmektedir. Kullanılmış radyoaktif yakıtın 10 yıl süre ile havuzda depolanacağı beyan edilmiştir Atıklar Rusya’ya iade edilmeyecek midir? Yoksa nihai bertaraf alanı da depolama olarak Akkuyu mevkiinde mi olması planlanmaktadır? Atıkların geri kazanılarak yeniden değerlendirilmesi için ilave tesis kurulması mı gündemdedir” şeklinde soruların gündeme getirildiğini, nükleer şirketin ÇED raporunda bu sorulara yanıt vermek zorunda olduğunu kaydetti.

 

Anahtar Kelimeler:
NÜKLEER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.