Özgecan’ın katillerine AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Geçtiğimiz Şubat ayında Tarsus’ta vahşice katledilen Özgecan Aslan davasında karar verildi. Mahkeme, Özgecan’nın katilleri için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Verilen kararın diğer kadın cinayeti davalarına emsal teşkil etmesi bekleniyor.

- Bu haber 524 kez okundu.

Özgecan’ın katillerine AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

11 Şubat tarihinde bindiği dolmuşun şoförü Suphi Altundöken tarafından saldırıya uğradıktan sonra öldürülen Özgecan Aslan’ın karar duruşması dün Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyetinin katil zanlıları Suphi Altundöken, Fatih Gökçe ve Necmettin Altundöken hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermesini davayı takip edenler yerinde bir karar olarak yorumladı.


ÖZGECAN’IN ANNE VE BABASI KATILMADI


Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak’ın yürüttüğü duruşmaya diğer duruşmalarda olduğu gibi Özgecan’ın anne babası katılmazken, Aslan ailesinden amca Yaşasın Aslan katıldı. Bir önceki duruşmada cezaevlerinden SEGBİS ile ifade veren her 3 sanık da mahkemeye getirildi. Savcı Mehmet Dilan mütalaayı okuduktan sonra Aslan ailesinin avukatı Sevim Küçük, mütalaayı büyük kısmına katıldıklarını ifade ederek, zanlıların kasten ve planlayarak Özgecan’ı katlettiklerini, cinsel saldırının sadece teşebbüste kaldığı yönünde görüşleri kabul etmediklerini söyledi. Ayrıca Küçük, “Her 3 sanıkta da hiçbir pişmanlık hali yok. Şuan serbest bırakılsalar da aynı suçu işleyecekleri kanaatindeyiz” diyerek herhangi bir indirimim uygulanmamasını istedi.

 

ANNE VE BABASININ EVLİLİK YILDÖNÜMÜNDE KARAR AÇIKLANDI


Aslan ailesi adına mahkemeye katılan amca Yaşasın Aslan da mahkemede söz alarak, “11 Şubat 2015 tarihi meleğimizin, canımızın ebediyete uğurlandığı gün. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde asıl sevgiliye kavuştu. Tam 295 gün geçmiş. Bugün 3 Aralık, anne ve babasının evlilik yıldönümü. Bugün adaletin tecelli edeceği gündür, bugün Özgecan’ın huzur bulacağı gündür. Bugün cezalardan öte bir ceza istiyorum” diye konuştu.

FATİH GÖKÇE: “YAŞADIĞINI BİLSEYDİM, ŞU AN ÖZGECAN ARAMIZDA OLURDU”

 

Sanıklara verilen ek savunmada sanıklarından Fatih Gökçe, “Benim sapık olduğum söyleniyor. Öyle olsam sabıkam olurdu. Ben kadın düşmanı da değilim. Bir kızım var, kız kardeşim var. Arabaya bindiğimde ben hiç ses duymadım. Suphi bana Özgecan’ın öldüğünü söyledi. Ben ona inandım.  İnanmasaydım ve yaşadığını bilseydim şuan Özgecan aramızda olurdu. Benim en büyük pişmanlığım daha önce aramın açık olduğu böyle biriyle arkadaşlık yapıyor olmam” ifadelerini kullandı.
Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen bir diğer sanık ise baba Necmittin Altundöken’di. Yanlarına gittiğinde Özgecan’ın ölmüş olduğunu ifade ederek, Özgecan’dan herhangi bir ses duymadığını söyledi. Baba Altundöken, “Duysam kesinlikle kurtarırdım, engel olurdum. Benim de aynı yaşlarda kızım var. Maktulü kesinlikle görmedim. Ölmemiş olduğunu bilsem öleceğimi bilsem engel olurdum. Bana verilecek en büyük ceza oğlumun bu olayla bura olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Özgecan’ın daha evin önündeyken öldüğünü iddia eden Altundöken, bunun otopsi raporundan da çıkabileceğini öne sürdü. Suphi, pişmanlığıyla ilgili ise “10 ay boyunca yaşadıklarımı bir ben bilirim. Pişmanlığımla ilgili daha fazla konuşmak ve mahkemeyi oyalamak istemiyorum. Savunmamı yaptım. Avukatım da yapacaktır. Vereceğiniz karara saygı duyuyorum” dedi.

 

KAKAR AÇIKLANDI


Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak’ın verdiği 10 dakikalık aradan sonra sanıklara son sözleri için söz verdi. Son sözlerin ardından Mahkeme Başkanı Humhak, açıkladığı kararında Suphi Altundöken için ‘fikir birliğinde canavarca hisle kasten adam öldürme suçu’nu işlediğinden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, hürriyeti engellemekten 6 yıl, bunun cinsel menfaat amaçlı işlenmiş olması nedeniyle suçun 1 /2 oranında artırılarak 9 yıl hapis cezasına, hak mahrumiyeti uygulanmasına ve cinsel saldırı suçunun işleniş biçimi ve yeri nedeniyle 18 yıl hapis cezasının 1 /2 oranında artırılarak 27 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Fatih Gökçe için de yine kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, nitelikli saldırı suçunu işlediğinden ek olarak 16 yıl, bunun da artırılarak 24 yıla çıkarılmasına karar veren mahkeme heyeti, baba Necmettin Altundöken için ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme başkanı Kumhak, sanıklar hakkında pişmanlık göstermedikleri için hafifletici bir neden görülmediğinden takdir indirimine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme salonunda bulunanlar kararı alkışladı.


Karar tatmin etti

 

11 Şubat 2015 tarihinde vahşice katledilen Özgecan Aslan davasının karar duruşmasını izlemek üzere Tarsus’a gelen çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi kadın, kararı alkışlarla karşılarken, kararı kadın cinayetlerine karşı verdikleri mücadelenin sonucu olarak gördüler.

 

Ahmet Yiğit - Kadınlar, adliye bahçesinde sloganlar atarak ve pankartlar açarak kadın cinayetlerine dikkat çekmeye çalıştı. İçeride dava devam ederken, dışarıda çeşitli kadın örgütlerinden yaklaşık 300 kişi taşıdıkları dövizler, attıkları sloganlarla kadına yönelik şiddete tepki gösterdiler. Davanın ilk duruşmasında 'iktidara yakın oldukları' iddiasıyla diğer kadın örgütleri tarafından tepki gören Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), bu duruşma kalabalık gruptan ayrı durdu.Mahkeme sonuçlanana kadar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Halkevci Kadınlar, Antakya Kadın Platformu üyeleri, Tarsus Kadın Platformu üyeleri ve çok sayıda STK, 'İyi hal, tahrik indirimlerine hayır pankartı' açarken, 'Kadınlara adalet, katillere ağırlaştırılmış müebbet', 'Erkeksen öfkeni yen' yazılı dövizler taşıdı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Paltformu Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, “Özgecan Aslan davasında verilen kararı bekliyorduk. Dünyanın ve Türkiye'nin ayağa kalktığı bir cinayet olduğu için aksi karar verilmesi çok zor olacaktı. Ancak bu emsal kararın tüm kadın cinayetlerinde uygulanması gerekiyor” dedi.

 

KAVAS: “MEYDANLARDA OLMANIN SONUCU”

 

Kavas, "Meydanlarda olmanın sonucunu ellerimizle aldık.  Aslan davasındaki kararın mutlaka emsal karar olacaktır. Çünkü kadınlar artık daha fazla ölmeye ne kadar tahammül edebilir, toplum buna daha ne kadar sessiz kalabilir? Biz her zaman sokaklardayız, içinde olmadığımız, takip etmediğimiz mahkeme kalmadı. Daha fazla kadın kardeşlerimizi kaybetmek istemiyoruz. Kadın cinayetleri var oldukça biz sokaklarda olup mücadele etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Bolaç: “İstediğimiz gibi bir karar çıktı”

 

Özgecan Aslan ailesinin avukatlarından Efkan Bolaç, kararın açıklanmasından sonra "Neredeyse 40 yılın üzerinde bir süre içeride kalacaklar gibi görünüyor. İstediğimiz gibi bir karar çıktı. Kamuoyunun baskısı, örnek olacak bir karar olması isteği bu sonucu getirdi. Dosyada son söz söylenirken amcası bir şey söylemişti "Bir ceza istiyorum" diye. Bu ceza bundan sonraki bütün kadın cinayetlerinde örnek olur diye düşünüyoruz. İndirimsiz, 'çok seviyordu ağır tahrik altındaydı' gibi örneklemelerin olmayacağı bir süreç olsun istiyoruz. Umarız bundan sonra bu karar bütün ülkede emsal teşkil eder. Ülke açısından hiç değilse son dönemlerde alınmış bir karar olarak görmek lazım. Mahkemelerin elinde bu tür kararları verme, indirim uygulamak mahkemelerin hakimlerin elinde. Şunu görmek lazım, kadın cinayetleri bakıldığında politik olmuş durumda. Neredeyse yüzde 1500 artmış cinayetler. Bunu aileden sorumlu bakanlık söylüyor. Bunların önüne geçmek için caydırıcı önlemler alınması gerekiyor” dedi.

 

Amca Aslan: “Vicdanım rahatlamadı”

 

Mahkemenin kararının olumlu olduğunu söyleyen Özgecan Aslan'ın amcası Yaşasın Aslan ise yine de acılarının dinmediğini dile getirdi. Amca Aslan, "Özgecan'ımızın aramızdan ayrılışının tam 295. günü. Bu tarihi günde adaletin tecelli etmesi ile umarım Özgecan'ımız biraz huzur bulur. Fakat 'Unutmayacağız, unutturmayacağız' diyenlerin Özgecan'ları unuttuğu görüldü. Dün için ah, vah edenlerin bu günü yaşamayı unutup, yarının peşinden koşanların ne kadar ucuz bir değere canları pazarladığı görüldü. Bu günden sonra eğer sevginin ve barışın tüm dünyada egemen olmasını istiyorsak bilgi ve sevgiye gereken önemi tüm millet olarak vermeliyiz. Kararlı bir şekilde kayıtsız, şartsız sevgiye inanmalıyız. Aksi durumda herkes için karar veren zaman hiç kimseyi es geçmeyecektir. Zaman kaybetmeden kayıtsız şartsız sevgiye ve bilgiye gereken önemi vermeliyiz."

Fazıl Türk: “Yerinde bir karar”

 

Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk, “Bu karar kadın cinayetleri için gösterilen mücadele ve duyarlılığın sonucudur. Kararı yerinde bir karar olarak görüyoruz. Bu kararın diğer cinayetlere emsal teşkil etmesi açısından bakıldığı zaman da son derece önemlidir” dedi.

 

Antmen: “Kadın cinayetlerine son vermesi halinde işe yarayacak”

 

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen de, kararın adalete uygun olduğunu dile getirerek, “Bu kararın Türkiye'de kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz" dedi.

Adliye önünde bekleyen kadınlar kararı alkış ve sloganlarla karşılarken, bu kararın diğer kadın davalarında da uygulanması için mücadele edeceklerini vurguladı.

 

HABER: NAFİYE KOÇ - AHMET YİĞİT


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.