banner136

"Sağlık Bakanlığı hukuksuz uygulamalardan vazgeçmelidir"

Mersin Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu açıklama yapan Gürbüz Şen ,"Anayasa Mahkemesi ve kararlarının tartışıldığı bugünlerde mahkeme kararlarına verilen tepkiler tartışılırken, bizim de kamuoyuna hatırlatmak istediğimiz Anayasa Mahkemesinin bir kararı vardır" dedi.

- Bu haber 21 kez okundu.

"Sağlık Bakanlığı hukuksuz uygulamalardan vazgeçmelidir"

 

İmece Haber Merkezi-

Şen, "Danıştay beşinci dairesinde sürmekte olan bir dava için, Aile Hekimleri olarak Anayasa Mahkemesine başvurduk  ve Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu değerlendirerek bir karar vermiştir. Söz konusu karar, aile hekimlerinin özlük haklarından biri olan; izinleriyle ilgili bir  karadır. Anayasa Mahkemesinin bu kararı 11 Eylül 2014 tarihinde 2014/143 karar sayılı ve 10.01.2015-29232 sayı ile resmi gazetede yayınlanmıştır" diyerek "Sonuç olarak bu kararda 24.11.2004 günlü, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun 8. Maddesinin İkinci fıkrasının "Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarıyla yapılacak sözleşmede yer alacak hususlar." ve ".Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak, Sağlık Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir." bölümlerinin "sözleşmeli aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin hakkı" yönünden Anayasa'ya aykırı olduklarına ve İPTALLERİNE, 11.9.2014 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verilmiştir" ifadesine yer verdi.

Şen şöyle konuştu:

"Mahkeme kararından bugüne 1,5 yıl geçmiştir. Sağlık Bakanlığının Anayasa Mahkemesinin kararına saygı gösterip yeni bir yasal düzenleme yapması gerekirken, Yüksek Mahkemeninin bu kararını görmezden gelerek, yeni bir yönetmelik değişikliğiyle Anayasal hak ihlaline devam etmiştir.

Sağlık Bakanlığı Anayasa Mahkemesi kararını tanımamakta, saygı duymamaktadır. Yerelde ise bizlerin özlük hakları yerel sağlık idarelerinin keyfiyetine bırakılmıştır. İllerdeki farklı uygulamalar, hukuksuz ceza puanlarıyla özlük haklarımız ihlal edilmektedir.

Sağlık Bakanlığı bu haksız, hukuksuz uygulamalardan biran önce vazgeçmelidir. Anayasa Mahkemesi kararınca kamu personeli statüsünde çalışan biz aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının tüm özlük hakları yasayla düzenlenmeli ve bu hukuksuz uygulamalara son verilmelidir"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner135