İmece Haber Merkezi- Akdeniz Belediye Meclisi üyeleri, 2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen Sivas katliamında ölenlerinin anısının ilçedeki bir parkta yaşatılmasına oy birliğiyle karar vermişti. Akdeniz Belediyesi, ‘2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Parkı’ adı verilen parkın açılışını önceki gün gerçekleştirdi.

 Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki parkın açılışına, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları M. Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu, meclis üyeleri, BDP, HDP ve DBP temsilcileri, Alevi dernekleri, sivil toplum ve sendika temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Sivas’ta, Madımak Oteli’nde, 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan törende, Alevi deyişleri söylendi, türküler okundu ve semah dönüldü. Parka, katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin yer aldığı ve üzerinde “Unutmadık” yazılı dev bir pankart asılırken, “Madımak Oteli Utanç Müzesi Olsun”, “Roboski’den Sivas’a Adalet İstiyoruz”, “İnsanlık Suçunda Zamanaşımı Olmaz” ve “Savaşa Hayır” yazılı dövizler açıldı, ağaç ve fidanlara bu dövizler asıldı.

 

‘Madımak davası kapanmadı’

 

Törende konuşan Eş Başkan Yüksel Mutlu, “Bu ismin bir hafıza olarak kalması gerekiyordu. Bunun tüm ülkemize, Ortadoğu ve dünyaya bir örnek olmasını istiyoruz. Gelecek nesillere daha güzel bir gelecek bırakmak için Madımak, Roboski, Dersim, Çorum ve Maraş katliamlarının hesabının sorulması gerekiyor. 2 Temmuz’da Madımak’ta başlayan yangın, aradan geçen 21 yıla rağmen sürmekte, yüreklerimiz halen yanmaktadır. Çünkü acı en taze haliyle yüreklerde duruyorken, katliama yol açanlar ve vahşete seyirci kalanlar cezalandırılmamıştır. Tersine, zaman aşımı işletilerek dava düşürülmüş ve katiller ödüllendirilmiştir. 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Davası henüz kapanmamıştır” dedi.

 

‘Mazlumların yanında olalım’

 

Ortadoğu coğrafyasının kaynayan bir kazan olduğunun altını çizen Mutlu, IŞİD ve benzeri çetelerin, İslam adına vahşice cinayetler işlediğini, farklı inanç ve mezhepten mazlum halklara soykırım uyguladığını vurguladı. “Şengal’de, Ezidi halklara yönelik katliam, bunun en bariz örneğidir. Ezidi halkı, egemenler tarafından 73 kez soykırıma uğramış bir halktır” diyen Mutlu, “IŞİD çetelerinin, Şengal’de Ezidi halka yönelik katliamını buradan bir kez daha kınıyoruz.  Bu katliamlar artık son bulmalıdır. Savaşların en büyük mağdurları kadınlar ve çocuklardır. 2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Parkı, bu coğrafyada, Ortadoğu coğrafyasında barışın ve huzurun vesilesi olmasını diliyoruz. Aslında 2 Temmuz’da yanan şey, kaybettiğimiz şey insanlığımızdı. 2 Temmuzların bir daha yaşanmaması için, geçmişimizi unutmadan, geleceğe güvenle bakabilmek için, hepimizin bu katliamlara karşı duyarlı olmamız gerekmektedir. Şengal’de Ezidi halkların ve savaşta acı çeken tüm mazlumların yanında olmamız gerekiyor” diye konuştu. 

 

 ‘İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz’

 

Eş Başkan M. Fazıl Türk de konuşmasında, Ahmet Kaya, Hrant Dink, Yılmaz Güney ve Roman Kültürleri isimleri verilen parkların ardından, Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, “2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Parkı” ismini verilen parkın açılışından onur duyduğunu ifade etti. Türk, Sivas katliamını unutmamak ve unutturmamak için parka bu ismi verdiklerinin altını çizerek, “Çünkü Sivas katliamı, ülke tarihine bir utanç lekesi olarak yazılmıştır. Katliamın sorumluları ise cezalandırılmamış, o dönemin hiçbir yetkilisi adalet önünde hesap vermemiştir. Katliamdan 20 yıl sonra mahkeme davayı düşürmüştür. Oysa insanlığa karşı işlenen soykırım ve katliam suçlarında zaman aşımı kararı uygulanamaz. Madımak Davası üzerindeki zaman aşımı kaldırılmadığı ve tüm sorumlular hesap vermediği sürece bu utanç, Türkiye tarihi üzerinde kara bir leke olarak kalmaya devam edecektir” dedi.

 

‘İnsana ve doğaya saygılı belediyecilik’

 

Sözlerini, “Tekçi, inkârcı ve yasakçı anlayışlara karşı, halkların kardeşliğini, tüm farklılıkların barış içinde, eşit, özgür ve birlikte yaşamını savunmaya devam edeceğiz” diyerek sürdüren Eş Türk, şöyle konuştu: “Böyle bir dünyanın hayalini kurmaktan ve bunun için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Akdeniz ve Mersin’de, dil, din, etnik köken, mezhep ayırımı yapmadan, ötekileştirmeden, tüm farklılıkları zenginlik olarak görüp korumak; barışın, kardeşliğin, özgürlük, eşitlik ve adaletin hâkim olduğu bir geleceğe birlikte yürümek için çalışacağız. Özgür, demokratik, insana ve ekolojiye saygılı, herkese eşit ve kaliteli hizmet ilkesiyle, kentimizi ve kendimizi birlikte yönetmeye devam edeceğiz.”

 

‘Sivas ve Roboski günümüzün Kerbela’sı’

 

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz ise, duyarlılıktan ötürü Akdeniz Belediyesi’ne teşekkür etti. Kılavuz, “Bundan 21 yıl önce, en ağır bir mezalimle karşı karşıya kalan 33 can, aydın, sanatçı, öğrenci, yazar, semazenler diri diri yakıldılar. Ama 21 yıldan beri Mersin gibi, Akdeniz’de, bütün inançları, bütün kimlikleri kucaklayan bu ilde, bugün burada bu anıtın açılışını ve buna vesile olan belediye başkanlarımıza nasip oldu. Sizleri tekrar tekrar kutluyorum. Hizmet illaki insana döner ve bu bizim nezdimizde büyük bir ibadettir. Bizim tarihimizde Aleviler çok büyük zulümler gördü. Ama özellikle son yüzyılda 2 katliam vardır ki bizzat devlet eliyle olmuş, Alevi inanç ve ibadetinin yüce dervişleri, pirleri ve temsilcileri, bu inancın özünü yaşayanlar bu 2 katliamı unutmazlar. Ve biz, ‘geçmişin Kerbelaları yeniden yaşandı’ deriz. Bu katliamlardan biri 2 Temmuz Sivas’tır, bir diğeri de Roboski’de öldürülen canlardır. Bu katliamların hesabı sorulmadıkça Aleviler bunları asla unutmayacaktır” dedi.

 

‘Ateşte semaha duranları’ resmettiler

 

Konuşmaların ardından ses sanatçıları, Alevi deyişleri ve türkülerinden oluşan müzik dinletisi sunarken, Çamalan Cemevi Semah Grubu da semah döndü. Protokol, konuklar ve parkı dolduran yurttaşlar semahı büyük bir ilgiyle izledi.  Semah gösterisinden sonra ise parkın açılışı gerçekleştirildi. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Mutlu ve Türk, Eş Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve Alevi dernek temsilcileri, Madımak’ta yaşamını yitirenlerin isimleri ve resimleri ile ateşte semah dönen canları tasvir eden ve üzerinde “Unutmadık” yazılı anıtın kurdelesini hep birlikte çekerek parkın açılışını yaptılar. Tören, ‘2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Parkı’ anıtı önünde çekilen toplu fotoğrafların ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.