O öyle bir önder ki…

 

Bugün 10 Kasım 2014… Tarihe yön veren, Türk ulusunun küllerinden doğuşundaki büyük mücadelenin başkahramanı, yazdığı eşi benzeri olmayan kahramanlık destanını tüm dünyaya okutan, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar bırakacak önderliği ile ulusa yön veren, yüz yılın lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 76’ncı yıl dönümü.

Ulu Önder Atatürk, 76 yıl sonra bile tüm yurtta büyük bir hüzünle anılıyor. Güne anlam ve önemini katan en büyük ayrıntı ise bu gün; tüm yurtta bir matem değil, açtığı yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyeceklerin, onun eserine, fikirlerine ve devrimlerine her geçen yıl daha fazla sahip çıktığı bir gün olarak tarihteki yerini alıyor.

O öyle bir önder ki; dünya liderleri bakın onun hakkında ne söylüyor;

-John F.Kennedy (A.B.D.Başkanı, 10 Kasım 1963): Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha basarı ile gösteren bir örnek yoktur.

-Profesör Herbert Melzig (Tarihçi): Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

-Albert Lebrun (Fransız Cumhurbaşkanı): Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

-Winston Churchill (İngiltere Başbakanı): Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.

 

İmece Ailesi olarak söz veriyoruz!

 

Son yıllarda ülke gündeminde önemli yer tutan, alternatif kutlama ve anma günleri ışığında, -Atatürk’ün son nefesini verdiği yatağın başucunda nöbet tutan askerlerin yerine polis dikilmesine,

-1920 yılında Atatürk’ün emriyle kurulan TBMM Muhafız Taburu’nun lağvedilip, yerine polis getirilmesine,

-Atatürk’ün mareşal üniformalı fotoğrafının TBMM koridorlarından kaldırılmak istenmesine,

-Kara Kuvvetleri Komutanlığı brövesinde bulunan Atatürk kabartmasının silinmek istenmesine,

-Atatürk’ün kurduğu TBMM’nin camisindeki 30 Ağustos hutbesinde bile Atatürk’ten hiç bahsedilmemesine,

-Atatürk’ün kalpaklı fotoğrafının yer aldığı bayrak posterinin, bu günün başkomutanı tarafından yasadışı ilan edilerek suç delili yapılmasına,

-Atatürk’ün Ankara’ya gelişini sembolize eden, geleneksel garnizon koşusunun yasaklanmasına,

-Milli bayramlarımızın kısıtlanmasına,

-Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’ndaki Atatürk silüetinin çıkarılmasına,

-Çankaya Köşkü’nün yok sayılarak Atatürk’ün aziz hatıralarından olan Atatürk Orman Çiftliği’ne milyonlarca lira harcanarak tarihte eşi görülmemiş bir saray yaptırılmasına,

-Atatürk anıtlarına çiçek koymanın yasaklanmasına, çiçek bırakana para cezası kesilmesine,

-Ne Mutlu Türküm Diyene! ifadesinin kaldırılmak istenmesine,

-Devlet kurumları da dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresinin tabelalardan bile sökülmesine,

-Kısacası Atatürk ve Cumhuriyet’e yönelik her türlü yasak ve kısıtlamalara karşı çıkmanın suç sayılmasına itiraz ediyor ve söz veriyoruz; Suçsa suç Unutturmayacağız! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimize, Atamızın aziz hatıralarına, bizlere bıraktığı armağan ve eserlerine, son nefesimize kadar sahip çıkacağız.

“Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır” diyen bir neslin evlatları olarak;

“SÖZ VERİYORUZ; UNUTTURMAYACAĞIZ”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.