30 Mart yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesinde yaşanan taşeron işçi kıyımı tepkilere rağmen sürüyor. Önce parkomat işçileri daha sonra ise çeşitli dairelerde çalışan yaklaşık 2 bin işçi işten çıkartılmış işten çıkartılamayanlar ise sürgüne gönderilmişti. Geçtiğimiz günlerde sürgüne gönderme uygulamasına bir yenisi daha eklendi. Tüm Bel-Sen üyesi 4 işçinin Büyükşehir belediyesi tarafından eylemlere katıldığı iddiası Tarsus, Erdemli ve Anamur’a sürgün edildiği belirtildi. Sürgünlere tepki vermek amacıyla Disk, Kamu-Sen ve Tüm Bel-Sen Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Tüm Bel-Sen önünde toplanarak belediye önüne yürümek isteyen eylemcilerin önü belediye binasına yakın bir yerde polis tarafından kesildi. Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu ve emniyet amirinin kısa süreli tartışmasının ardından eylemcilerin belediyeye yakın bir noktada açıklama yapmasına izin verildi. “Mersin Büyükşehir Belediyesinde işçi kıyımı durdurulsun atılan işçiler geri alınsın”, “Baskı ve sürgünler bizi yıldıramaz yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve “Baskı, sürgün ve cezalandırılmalar durdurulsun” pankartları açan eylemciler sık sık “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Kocamaz şaşırdı bizi yola taşırdı” sloganları attı.

 

“Kocamaz siyasi partizanlık yapıyor”

 

Son bir kaç ay içinde Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu uygulamaların Mersin gündeminden bir türlü düşmediğini söyleyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu “Haftalardır açıklamalar yapıyoruz. Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından bugüne kadar hiçbir hizmet yapmayanlar önce belediye tesislerinde Kürtçe şarkı çalınmasını yasakladı. Daha sonra toplamda iki bine yakın işçiyi işinden, aşından ekmeğinden etti. Bunlar yetmiyormuş gibi birde sanatçıların eserlerini yerlerinden kaldırdılar. Mersin halkı tepki göstermesin diye de yerine bayrak koydular. Ve son olarak da sendikal faaliyetlere katıldığı iddiasıyla 4 KESK üyesini sürgün ettiler. Büyükşehir belediye başkanı burayı bir parti organı olarak görüyor. Herkesin belediye başkanı olacağım diye buraya gelenler siyasal partizanlık yapmaktadırlar. Siyasi görüşünü beğenmedi işçileri işten çıkartıyor ya da sürgün ediyorlar. İki büyük sendika olan Kesk ve disk üyelerini hedef almaktadırlar. Silifke’de ki erdemlide ki Yörükler sen insanları işinden ekmeğinden edesin diye mi sana oy verdiler?” diye sordu.

 

“Kocamaz’a karşı güven kaybı var”

 

Seçimlerin üzerinden daha 6–7 ay geçmeden Kocamaz’ın Mersin halkının kendisine verdiği krediyi tükettiğini iddia eden Muşlu “Kamuoyunda Mersin Büyükşehir Başkanına karşı bir güven kaybı söz konusu olmuştur. Kesk işten atılan, sürgün edilen emekçinin yanında siyasi ayrım yapmadan duracak. Son olarak Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz, işinden aşından ettiğin işçileri geri işe almak zorundasın. Yoksa bunun hesabını sana oy veren Yörük Türkmen de soracak, belki sana hayatında ilk defa oy verende soracak, yerinden yurdundan etmek istediğin esnafta soracak. İşten çıkartmalara ve sürgünlere son verip kararlarını geri almalısın. Bunun takipçisi olacağız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” dedi.

 

“Emekçinin yanında olacağız”

 

Belediye Başkanları’nın her seçim dönemlerinde hiçbir ayrım yapmadan eşit bir yönetim sergileyeceklerini vaat ederek göreve geldiğini kaydeden Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol “Belediye Başkanları her kesimden oy alırlar. Ama göreve geldiklerin de bakıyoruz ki halkın ona verdiği yetki gitmiş, siyasi bir kararla insanların işiyle, ekmeğiyle oynaması başlamışlar. Bunlar düşündürücüdür. Biz her zaman emekten yana, kardeşlikten yana tavır aldık. Ama görüyoruz ki sadece Mersinde değil İstanbul’da da Ankara’da da aynı şeyi yapıyorlar. Kesk ve Keks’e bağlı sendikalara büyük baskılar var. Biz bugün burada isek yarında burada olacağız. Bizim mücadelemiz burada başlamadı burada da bitmeyecek. Emekçilerin yanında olduk olamaya da devam edeceğiz. Sizlerin mücadelesi bizimde mücadelemizdir.” İfadelerini kullandı. 

 

Özgen: Başkan suç işliyor

 

İşten atılan ve sürgün edilen işçilere destek amacıyla Mersin’e gelen Kesk Genel Başkanı Lami Özgen ise “Bizler 25 yıldır bütün baskılarla, gözaltlılarla, cinayetlerle mücadele ederek bu günlere geldik. Bugün burada Büyükşehir Belediye Başkanının yapmış olduğu antidemokratik, hukuk dışı, yasaları hiçe sayan keyfi uygulamalarına karşı tepkimizi dile getirmek için toplandık. Bu tutumu kınıyoruz. Buradan işten atılan ve sürgüne gönderilen işçilerin bir an önce eski işlerine alınması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Sürgüne gönderilen 4 Tüm-Belsen üyesi demokratik barışçıl haklarını kullanmışlardır. Bunun içinde arkadaşlarımız suç işlememiştir. Aksine bu antidemokratik uygulamaları hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı ve belediye yetkilileri suç işlemişlerdir. Tabi bu uygulamalar sadece MHP’li belediyelerde görülmüyor AKP’li belediyelerde de bu tür uygulamalar yaşanıyor. Farklı iki parti olsalar da alsında aynı otun kökleridirler” diye konuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.