İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sorunları ve bazı kentlerde neden oldukları gerginlikleri meclis gündemine taşıdı. Sığınmacıların yaşadığı zorlukların sorumlularının açıklanmasını isteyen Seçer, Başbakan’a “Sorunun temelinde Suriyelilerin değil, bu ülkeye TIR’larla silah gönderenlerin bulunduğu iddiası doğru mudur?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Başbakan Erdoğan’a verdiği soru önergesinde, ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçan Suriyelilerin büyük bölümünün dilenciliğe, evsizliğe, ağır ve kayıt dışı çalışma koşullarına, hırsızlık ve fuhşa sürüklendiğini belirtti.

Seçer, dünya genelinde sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların yaklaşık üçte birinin Türkiye’de bulunduğunu anımsattı. Son dönemde Türkiye’deki Suriyelilerin istenmeyen bazı olaylarla karşılaştığını belirten Seçer, “Kahramanmaraş’ta bir grubun ‘Suriyeli mülteci istemiyoruz’ sloganları eşliğinde Suriyelilerin kaldığı çadır kente saldırmasının ardından; Adana’da esnaf ile Suriyeli sığınmacılar arasında ‘işyeri açıp ticaret yapma’ konusundaki tartışma, şiddete dönüşmüş; elleri satırlı, yüzleri maskeli kimliği belirsiz kişiler, Suriyeli sığınmacıların işyerlerini basıp, camlarını kırmış, ürünlerini tahrip etmiştir. Son birkaç ayda İstanbul, Ankara, Gaziantep’te de benzer olaylar gerçekleşmiştir” dedi.

 

Hani 100 bin kişi alınacaktı?

 

Seçer, AKP’nin izlediği yanlış politikalar ve yaptığı hesap hataları nedeniyle Türkiye’nin başarısız bir ülke konumuna doğru sürüklendiğini belirtti. AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada ciddiye alınmayan, komşularınca tehdit olarak algılanan bir ülke haline geldiğini ve iktidarın maceracılığının faturasının da yurttaşlara kesildiğini anlatan Seçer, “Yanlış yaklaşım ve politikalarıyla bölgenin lideri hevesindeki AKP, artık değersiz ve tehlikeli bir yalnızlık içine sürüklenmiştir” diye konuştu. Komşularla sıfır sorun iddiasıyla yola çıkan hükümetin Türkiye’yi her an çıkabilecek bir savaşın eşiğine getirdiğine dikkat çeken Seçer, Suriye’den ilk sığınmacıların geldiği günlerde “100 bin mülteci kırmızı çizgimiz” açıklamasının yapıldığını hatırlattı ve bugün gelinen noktada gelenlerin sayısının 1 milyonu aştığını belirtti. Seçer, “Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin binlercesi sokakta, derme çatma naylon çadırlarda, parklarda ya da inşaatlarda kalmak zorunda kalıyor. Büyük bölümü çocuklar ve kadınlardan oluşan bu insanlar özellikle büyük kentlerde sokaklarda yaşıyor. Zor durumdaki bu kişilerin hırsızlık, dolandırıcılık ve yankesicilik gibi suçlara yöneldiği de artık bilinen bir gerçek. Sokaklarda yurttaşlarımızla bu insanlar artık karşı karşıya gelmeye başladı. Bu çok tehlikeli bir gelişme, ancak hükümet gelişmeleri sadece izlemekle yetiniyor. Hükümeti bu konuya daha fazla ilgi göstermeye ve yurttaşlarımızı sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Başbakan çıkıp, ‘Bu millet ensar olmayı kendisinin vazgeçilmez özelliği olarak benimsemiştir. Bunu yapanlar nasipsiz tiplerdir’ diyebiliyor. Elbette bu millet ‘ensar olmayı’ bilir, ancak Başbakan’ın çıkıp kendi yurttaşlarını da suçlaması asla kabul edilemez. Hesapsız hareket etmek iktidara yakışmaz. Bir an önce bu konu kanayan bir yara halini almadan çözüm için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

 

Kaç olaya karıştılar?

 

Seçer, son bir yıl içinde Türkiye’de Suriyeli sığınmacıların karıştığı kaç olay meydana geldiğinin açıklanmasını isteyerek, “Sorunun temelinde Suriyelilerin değil, bu ülkeye TIR’larla silah gönderenlerin bulunduğu iddiası doğru mudur” sorusunu gündeme getirdi. Seçer, önergesinde şu soruları yöneltti:

“İstihbarat raporlarında toplumu kışkırtacak eylemler yaparak insanları birbiri ile çatıştırmak isteyen kişi ya da kişiler olduğu bilgisi bulunmakta mıdır? İktidarınızın bu yöndeki girişimlere yönelik tutumu ne olmuştur? Son üç yıl içinde Türkiye’de kurulan kaç adet Suriye ortak sermayeli şirket bulunmaktadır? Suriyelilerin birçok sektörde kayıt dışı çalıştırıldıkları iddiası doğru mudur? Doğru ise kayıt dışı çalışan Suriye uyruklu kişilerin sayısı kaçtır? Son üç yılda Mersin’de dilencilik, hırsızlık ve fuhuş gibi suçlar ile yakalanan Suriye uyruklu kişi sayısı kaçtır? Aynı dönemde özelde Mersin, genelde Türkiye olmak üzere meydana gelen iş kazalarında Suriye uyruklu kaç işçi yaşamını yitirmiştir? Suriyelilerin neden olduğu sosyal ve ekonomik sorunların çözümü konusunda hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir?

Sosyal yardıma muhtaç, mağdur, yaşlı, engelli, çocuk ve kadınların ihtiyacı olan desteğe ulaşmaları için özellikle Suriyelilerin kaldığı illerde yapılan çalışmalar nelerdir? Her bir il ayrı ayrı gösterilmek üzere bunlar için ne kadar harcama yapılmıştır?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.