TEK SORUN BARINMA DEĞİL! / SONER AYDIN'ın Özel Haberi

Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan Suriyeli sığınmacıların barınma ve beslenme sorunlarının yanı sıra sağlık sorununun en önemli sorunlarından biri olduğunu işaret etti.

- Bu haber 335 kez okundu.

TEK SORUN BARINMA DEĞİL! / SONER AYDIN'ın Özel Haberi
 Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan ile Suriyeli göçmenlerin sağlık koşulları ve geçtiğimiz günlerde Tabip Odası tarafından gerçekleştirilen ‘Sağlık ve Hukuksal Boyutlarıyla Göç Olası Sonuçlar’ üzerine konuştuk. Panelle ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uğurhan, bebek ve çocukların yetersiz beslenme riski altında olduğunu aktardı.

 

“Amacımız göçmenlerin sağlık sorunlarını çözmek”

 

anelin amacının sınırlarda süre gelen savaş nedeniyle Türkiye ve Mersin’e olan zorunlu göçe, hem göç edenlerin hem de göç edilen yerdeki yerleşik insanların yaşadıkları sorunları sağlık ve hukuk penceresinden bakarak tartışmak ve çözüm önerilerini aramak olduğunun altını çizen Uğurhan, “Panelin konuşmacıları alanlarında çok değerli sunumlar yaptılar. Biz geniş bir kitleye, bu değerli bilgileri ulaştırmayı hedeflemişken, salonda sadece 30 kişi vardı. Ancak salondaki izleyiciler o kadar güzel katkılar sundular ki bir panelden çok çalıştay gibi oldu. Herkes birbiriyle bilgisini paylaştı. O nedenle gelmeyenler çok şeyler kaçırdı diyebiliriz” dedi.

 

“Sorunlarda artış oluyor”

 

Panelde öncelikle yaşanan sorunların tespitinin yapıldığını vurgulayan Uğurhan şunları aktardı: “Sığınmacılar ile ilgili yasal düzenlemelerin çok geç yapılarak Ekim 2014 de henüz yürürlüğe girdiği bu durumun pek çok soruna yol açtığı, gelen kişilerin, araçların, işyerlerinin, evliliklerinin, çalışma koşullarının yeterli ve düzenli bir kaydının olmamasına vurgu yapıldı. Göçle gelen insanlar başlıca barınma, beslenme, gelir, işsizlik, iletişim, güvenlik, örselenme, dışlanma, sağlık hizmetlerine ulaşamama, bulaşıcı hastalıklar, ana-çocuk sağlığı sorunları, ruhsal hastalıklar, bazı kronik hastalıklar gibi sorunlar yaşarken, yerleşik insanlar da düzenlerinin bozulması, huzursuzluk, güvenlik, iş gücünün ucuzlaması, sağlık hizmetlerine ulaşamama, bulaşıcı hastalıklar, ruhsal hastalıklar gibi sorunlarda artışlar olduğu söylendi”

 

“Kadın ve kız çocukları cinsel istismara açık”

 

Panelde ayrıca Suriye’ye sınırı olan illerde Suriyeli kadın ya da kız çocukları ile çok eşliliğin, Hatay ve Kilis’te ise boşanma ve kadın depresyon artışı testinin yapıldığını kaydeden Uğurhan “Resmi nikâhsız doğan bebekler nüfusa kayıt edilmiyor. Kamp dışında Suriyelilerin çocukları nüfusa kaydedilmiyor. Kadın ve kız çocukları cinsel istismara açık. Sokakta çalışan dilenen çocuklar, kadınlar artıyor.  Yerleşik halk içinde sığınmacılara yönelik rahatsızlık artıyor. Bazı yerlerde bu rahatsızlık çatışmaya dönüşüyor. Kayıtlı olmayanlar kamu yardım ve hizmeti alamıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Hijyensiz ortamda yaşıyorlar”

 

Sığınmacıların bulunduğu şehir ve mahallelerde kiraların arttığını ve kamp dışında çok düşük standartlı evlerde kalındığını dile getiren Uğurhan şunları söyledi: “İmkânı olmayanlar metruk binalarda ve derme-çatma çadırlarda kalıyor. Aynı evde birden çok aile kalıyor. Banyo, tuvalet hijyeni yetersiz. Isınma, giysi, ev eşyası vb yetersiz. Sığınmacıların bulunduğu şehir ve mahallelerde kiralar artıyor. Kamp dışında çok düşük standartlı evlerde kalıyor. İmkânı olmayanlar metruk binalarda ve derme-çatma çadırlarda kalıyor. Mutfak araç gereçleri sınırlı. Bebek ve çocuklar yetersiz beslenme riski altında. Gıda hijyeni yetersiz. Bu koşullar nedeniyle aşı ile önlenebilir hastalıklarda, hava yolu ile geçen hastalıklarda, su besin yoluyla geçen hastalıklar, vektörle bulaşan hastalıklarda artma riski yüksek Ana çocuk sağlığı sorunları var. Sınır illerinde çok eşlilik, nikâhsız evlilikler artıyor. Vatansız bebek, çocuklar oluyor. Çocuk evlilikleri artıyor. Cinsel istismar ve seks ticareti artıyor. 15–49 yaş kadın, gebe, bebek tespit izlemleri yetersiz. Aile planlama yöntemi kullanmada isteksizler, doğurgan bir nüfus ile karşı karşıyayız. İstenmeyen gebelik riski yüksek. Anne bebek ölüm riski yüksek. Çocuklarda kötü beslenme (malnutrisyon) riski yüksek.”

 

“İstihdam ayrı bir sorun”

 

Barınma ve beslenme sorununun yanı sıra Suriyeli sığınmacıların istihdam edilmesi konusunda sorunlar yaşandığını belirten Uğurhan, “Ülkemizde yabancıların yasal iş bulması çok zor. Öncelikle bir pasaportu olacak, oturma izni alacak. Sonra işveren o iş için bir Türk vatandaşı bulamadığını belgeleyecek.  Ancak burada yakını olanlar kendi işini yapabiliyor. Diğer yandan çalışan Suriyeli sığınmacılar kayıt dışı çalışıyor. Düzensiz ve niteliksiz işlerde çalışıyorlar. Yetişkin ve çocuk işçiler için inşaat, tekstil, tarım vb, kadınlar evde temizlik vb işler yapıyor. Daha düşük ücrete, daha uzun süre çalışıyor. İş kazası ve işe bağlı sağlık sorun riskleri yüksek. Sabit geliri olmayanlar, kadın ve çocukları dilencilik yapıyor” diye konuştu.

 

“Eğitim ve dil eğitimi yetersiz”

 

Suriyeli sığınmacıların yarısından fazlasının çocuk olduğunu söyleyen Uğurhan şöyle devam etti: “Eğitim başlı başına sorun. Acil okul ve dersliklere ihtiyaç var. Okula gidenlerin oranı kampta yüzde 60, kamp dışında ise yüzde 26. Tabi dil konusu ayrı bir sorunlu alan. Çarşı, pazar alışverişinde pek sorun yaşanmıyor ama yerleşik nüfusla iletişim sorunu var.

Uğurhan sığınmacıların yaşadıkları sağlık sorunlarını minimum düzeye indirebilmek için yapılması gerekilenleri şu şekilde sıraladı;

1- İlk olarak düzenli bir nüfus tespiti yapılmalı kayıt sistemi oluşturulmalıdır. Bunu yapmazsanız eğer nüfusun demografik özelliklerini, barınma, koşullarını, beslenme gereksinimlerini, sağlık hizmeti açısından riskli gruplarını bilemez, temel sağlık hizmeti ihtiyacını saptayamaz, sağlık hizmet ve izlem ihtiyacı, bulaşıcı hastalık vaka izlemi, sosyal yardım gereksinimini, eğitim, güvenlik gereksinimini belirleyemezsiniz.

2- Barınma, beslenme vb temel ihtiyaçları karşılanmalı.

3- Sığınmacılara yasal çalışma imkânları sağlanmalı

4- Arapça bilen sağlık personeli istihdam edilmeli.

5. Suriyeli sağlıkçılar yardımcı personel olarak çalıştırılabilir.

6. Yeni aile hekimliği pozisyonları açılmalı (Mersin için yaklaşık 40 tane).

7. Geçici kimlik verilenler Aile hekimliği bilgi sistemine kaydedilmeli.

8. Temel sağlık hizmetleri aktif olarak verilip, izlenmeli.

9. Aile Hekimliği performans kesintileri kaldırılabilir.

10. Sağlıkçılar sığınmacı sağlık hizmeti hakkında bilgilendirilmeli.

11. Sağlık hizmetlerini tanıtan Arapça Broşürler hazırlanabilir

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.