TEMEL PROBLEM DEMOKRASİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin hem ekonomik hem de demokratik standartlara ulaştığını ifade ederek, "Bu ülkede Kürt sorunu varsa bunun temelinde demokrasinin yokluğu vardır. Eğer bu ülkede azınlıklar haklarını alamamaktan şikayet ediyorsa bunda da temel problem demokrasinin yetersizliği veya yokluğudur" dedi.

- Bu haber 203 kez okundu.

TEMEL PROBLEM DEMOKRASİ

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mersin'e gelen Bakan Işık, AK Parti İl Başkanlığı tarafından organize edilen AK Parti Toroslar İlçe Teşkilatı 3. Olağan Kongresi’ne katıldı. Bin kişilik spor salonunda yapılan kongrede Bakan Işık'a, Mersin milletvekilleri Nebi Bozkurt, Ahmet Tevfik Uzun ve Çiğdem Münevver Ökten eşlik etti. Ahmet Tevfik Uzun ve Çiğdem Münevver Ökten'in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Işık, kongrelerin partilerin hücre yenilenmesi olduğunu söyledi. Her kongrenin ardından partiye güç katıldığını belirten Işık, bugün de onlardan birini yaşadıklarını kaydetti.

 

"Kürt sorunu varsa demokrasi yokluğundandır"

 

Milletin refahını, devletin itibarını artırmak için iki noktaya odaklanmaları gerektiğinin altını çizen Işık, şöyle devam etti:

"Bir demokrasi, iki ekonomi. Eğer demokrasimiz yetersiz ise sizin milletin refahını da devletin itibarını artırma şansınız olmaz. Dedik ki bu ülkedeki bütün sorunların temelinde demokrasinin yetersizliği veya yokluğu geliyor. Eğer bu ülkede bir Kürt sorunu varsa bunun temelinde demokrasinin yokluğu vardı. Bu ülkede bir Alevi, Roman sorunu varsa yine bu da demokrasinin yetersizliğindendir. Eğer bu ülkede azınlıklar haklarını alamamaktan şikayet ediyorsa bunda da temel problem demokrasinin yetersizliği veya yokluğudur. Bütün bunları yaparken hiç aklımızdan çıkarmadığımız en temel gerçek milletimizin birlik ve beraberliğidir. Bu millet bütün etnik unsurlarıyla bin yıldır bir arada yaşamayı başarmış, birlikte can vermiş, birlikte kan akıtmış, birlikte İstiklal mücadelesi yapmış bir millettir. Bizler onların şanlı ecdadımızın torunlarıyız. Bize yakışan bu kardeşliği, bir birliği, bu beraberliği güçlendirerek sürdürmektedir. Artık bir tek askerimizin şehit olmaması, bir tek insanımızın hayatını kaybetmemesi için çözüm sürecini kararlılıkla yürütüyoruz. Burada da temel amacımız kardeşliğimizi güçlendirmek ve pekiştirmek. Bunu yaparken de asla ama asla vandallığa, barbarlığa, şiddete teslim olmak bir yana, en küçük bir muamma göstermiyoruz, göstermeyeceğiz. Her kim ki vandallığı bir yöntem olarak seçtiyse, bu mutlaka bedelini ödeyecektir. Çözüm süreci devam edecek ama kamu düzeninden de taviz verilmeyecek."

 

"Türk-Kürt ayrımı yetkimiz olamaz"

 

Dünyada en kolay siyasetin etnik köken siyaseti olduğunu vurgulayan Işık, "Bir taraf derki ben Kürdüm, bana oy verin. Öte tarafta derki ben Türküm bana oy verin. Halbuki AK Partili, ben bu ülkenin birlik ve beraberliğini savunan, Kürdü ile Türkü ile Laz'ıyla, Çerkez'iyle bir millet bilinci etrafında her birimizi kucaklayan bir siyasi hareketim bana oy verin. AK Parti dışındaki bütün partiler etnik siyaset yapıyor. HDP'nin derdi sadece Kürtlerden oy almak. Onların Türk diye bir derdi yok. Onların toplumun tamamından oy almak diye bir derdi yok. Aynı şekilde MHP'ye bakın. Bana Türk kökenliler oy versin yeter. Onlarında Kürt kardeşlerimizden oy alma diye bir derdi yok. Niye HDP ve MHP için iki karşıt kutup olmak, bal ve börek. O ona saldıracak o ona saldıracak. İyide birinin iktidara geldiğinde diğerinin ne olacağını tahmin ediyorum. CHP'yi derseniz o da evlere şenlik. O sahillerden Anadolu'nun içine gitmek istemeyen, ben askerliğimi sahilde yapacağım diyen, sadece denizci olarak askerlik yaparım diyen bir anlayışa sahip. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisindeki herkese ama herkese hitap eden tek parti AK Parti. Bizim medeniyetimizin sorumluluğun omuzlarımızda hissediyoruz. Bizim medeniyetimizde etnik köken milliyetçiliği yoktur. Bizim medeniyetimizde insanları asabiyete göre ayırmak diye bir anlayış olamaz. Çanakkale'de eğer Türk kardeşimizle, Kürt kardeşimiz kucak kucağa vatan için şehit olduysa bizim Türk-Kürt ayrımı yapmak diye bir hakkımız, yetkimiz olamaz" diye konuştu.

 

“Başıma icat çıkarma”yı unutun

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, küresel ekonomide ülke kalkınmasının büyüme ve gelişmesinin en büyük aktörlerinin girişimcilik olduğunu belirterek, "Başıma icat çıkarma cümlesinin yerini artık 'Bir buluş da sen yap' almalı. Bir girişimde de sen bulun. Belki başarısız olabilirsin ama bir defa başarısız olursun ancak ikinci, üçüncüde başarırsın. Girişimciyi desteklemeyen hiçbir ülkenin artık bu çağda rekabet şansı yok" dedi.

Bakan Fikri Işık, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Mersin Şubesi'nin açılışını yaptı. Açılışta Bakan Işık'a, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Mersin milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun, Çiğdem Münevver Ökten ve Nebi Bozkurt eşlik etti. Törende konuşan Vali Çakacak, Türkiye’nin özellikle son 12 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden bir olduğunu vurgulayarak, "Çok büyük ve güçlü dinamiklere sahip olan ülkemizde yapılan düzenlemelerle girişimci ruhlu sanayici ve işadamlarımızın önünü açılmış, dünyanın her yerinde büyük işler yapar hale gelmişlerdir. Artık dünyanın her yerinde Türk sanayicilerimiz var. Yakaladığımız ekonomik büyüklük sanayicilerimizin sayısını ve bir araya gelerek oluşturdukları sivil toplum kuruluşlarının sayısını arttırmaktadır. Bildiğiniz gibi 2023 yılı hedefimiz ülkemizin dünyanın ekonomisi en güçlü ilk on ülkesi arasında yer almasını sağlamak, Türkiye’yi dünyanın parlayan yıldızı haline getirmektir. Bu hedefe girişimci işadamlarımız ve sanayicilerimizle ulaşacağız. Bunun için tek ihtiyacımız birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek el birliği ve gönül birliği içerisinde çalışmaktır" şeklinde konuştu.

 

"Bir girişimde de sen bulun”

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise küresel ekonomide ülke kalkınmasının, büyüme ve gelişmesinin en büyük aktörlerinin girişimciler olduğunu ifade ederek, "Sanayicisi, işadamı, girişimcisi olmayan bir ülkenin bu çağda varlığını devam ettirme şansı yoktur ve saf dışı kalmaya mahkumdur. Başıma icat çıkarma' cümlesinin yerini artık 'Bir buluş da sen yap' almalı. Bir girişimde de sen bulun. Belki başarısız olabilirsin ama bir defa başarısız olursun ancak ikincide, üçüncüde başarırsın. Girişimcisini desteklemeyen hiçbir ülkenin artık bu çağda rekabet şansı yok. Elbette girişimci bir ruha sahibiz. Şu anda dünyada mal satmadığımız hiçbir ülke yok. Bu aslında Türk girişimcisinin ne kadar güçlü olduğunun ve ne kadar girişken olduğunun göstergesi ama bir elin nesi, iki elin sesi var. Eğer girişimcilerimiz sivil toplum örgütleri çatısı altında bir araya gelir, güçlerini birleştirirlerse işte o zaman büyümeleri aritmetik değil geometrik oluyor. Kurumsallaşma sorunu ancak ASKON gibi önemli görev üstlenen sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde bir araya gelmekle çözülür. Biz birlikte güç olmanın bereketine inanıyor, bu doğrultuda hareket ediyoruz" diye konuştu.

Güçlü girişimcilik ruhuna sahip Türk milletinin içinden çok daha fazla girişimci çıkmasının ve girişimcilerin ölçek büyütmesinin temel önceliklerden birisi olduğunu vurgulayan Işık, "Geçmiş dönemlerde yaşanan ülkelerin rekabeti artık şirketlerin rekabeti haline dönüştü. Artık pek çok ülke kendi şirketlerinin menfaatini savunmayı ülkesini ve devletinin menfaatini savunmak olarak görüyor. Böyle bir dünyada temel önceliğimiz çok güçlü bir girişimcilik ruhuna sahip ülkemizden çok daha fazla girişimcinin çıkması, ölçek büyütmeleri ve ulusal çaptaki girişimlerin uluslar arası boyuta taşınmasını sağlamaktır. Dünya üzerinde mal satmadığımız ülke yok; bu da Türk girişimcisinin ne kadar güçlü ve girişken olduğunun en büyük göstergesidir. Eğer girişimcilerimiz sivil toplum kuruluşları çatısı altında bir araya gelir ve güçlerini birleştirirse büyümeleri aritmetik değil geometrik olur. Bu açıdan sanayici ve işadamlarımızın bir araya geldikleri dernekleri çok önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve beraberindekiler açılış kurdelesini kesti.

 

Sanayi Bakanı'ndan Otoban isteği

 

Sanayi Bakanı Fikri Işık'ın MTOSB ziyareti sırasında 'otoban isteği'nin yinelendiği de bildirildi

Sanayi Bakanı Fikri Işık, Mersin - Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti.

Beraberinde Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun, Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Lütfi Parıltı ve AK Parti MKYK Üyesi Hediye Dalgıç ile birlikte Mersin - Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Sanayi Bakanı Fikri Işık burada MTOSB Müteşebbis Heyet üyeleri ve sanayiciler ile bir araya geldi.

Bakan Işık'a kısa bir brifing veren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, MTOSB olarak en büyük sorunlarının otoban bağlantısı olduğunu yineledi.

Mersin - Tarsus Organize Sanayi Bölgesi hakkında Sanayi Bakanı Fikri Işık'a bilgi veren ve MTOSB'yi tanıtan bir kısa film izleten Başkan Sabri Tekli, 'Bizim bölge olarak genel anlamda bir sıkıntımız yok. Sadece hem sanayicilerimiz, hem istihdam sağladığımız binlerce işçinin daha güvenli ve kolay ulaşım sağlayabilmeleri adına otoban bağlantısının bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz. Bölge olarak en büyük sorunumuz bu' dedi.

MTOSB'nin kuruluşu ve geldiği noktayla ilgili geniş bir bilgi veren Başkan Sabri Tekli, 'Sayın bakanımız ve heyetin bugün bizimle birlikte bölgemizde olması ve çalışmalarımızı yerinde denetlemesi bizleri gerçekten mutlu etti. MTOSB olarak Türkiye'de bir çok ilke imza atmış bir OSB'yiz. Çevreci, insan sağlığına önem veren, kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için özel okul kurmuş bir OSB'yiz. Mersin'de yaptığımız çalışmalar bir çok OSB'ye örnek oluyor' dedi. Başkan Tekli daha sonra kurulması planlanan 3. OSB ile ilgili Bakan Işık'ı bilgilendirdi.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler alan Sanayi Bakanı Fikri Işık ise, MTOSB'nin genel yapısını oldukça beğendiğini ifade etti. MTOSB yönetim kuruluna ve bölge çalışanlarına teşekkür eden Bakan Işık, 'Sizlerin yaptığı bu çalışmalar ülkemizin koyduğu hedeflerine ilerlemesi adına çok önemli' dedi.

Sanayi Bakanı Fikri Işık daha sonra bölgede faaliyet gösteren firmaları ziyaret etmek üzere Bölge Müdürlüğü'nden ayrıldı.(Haber Merkezi-İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.