“VERDİKLERİ PUANLARIN ALTINDA KALACAKLAR”

Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Tevabil Akıncı, eğitim camiasında bir süredir eylemlere ve protestolara sahne olan müdür atamalarını ve bu atamaları iptal eden mahkeme kararını değerlendirdi.

- Bu haber 915 kez okundu.

“VERDİKLERİ PUANLARIN ALTINDA KALACAKLAR”
 ALİ TOYDEMİR (ÖZEL HABER)

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece sözlü mülakatla atadığı bin 709 şube müdürü için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karara göre şube müdürleri atanabilmek için yeniden değerlendirilecek. Mersin’de de aynı şekilde yapılan atamaların haksız ve adam kayırmaya yönelik olduğunu “115 müdürümüze düşük puan verdiler” sözleriyle dile getiren ve “Verdikleri puanların altında kalacaklar” iddiasında bulunan Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Tevabil Akıncı, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali Toydemir’e yaşanan süreç ve gelişmeler hakkındaki görüşlerini anlattı. İşte o röportaj;

 

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Akıncı, gündemin sıcak gelişmelerinden olan ve eğitim camiasını ikiye bölen müdür atamalarının yandaş sendikayı kayırmaya yönelik olduğu iddialarınızı defalarca dile getirdiniz. Bu nasıl oluyor?

-TEVABİL AKINCI: İktidarın bir amacı var. 11 yıldır bu ülkeyi yönetirken ya taraf olacaksın, ya bertaraf olacaksın diyor. Kendinden tarafta olmayan tüm devlet memurlarını bertaraf etmek için elinden geleni yapıyor. Eğer kişinin kariyeri her şeye uyuyorsa da bu uygunluğu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Yönetmeliği değiştiriyordu, yönetmelik iptal edilebildiği için bu defa kanunu değiştirmeye başladı. MEB yasası denen yönetmeliği kanunlaştırdı ama iyi ki Anayasa Mahkememiz var. Anayasa Mahkemesi 4 maddenin yürürlüğünü durdurdu.

 

-ALİ TOYDEMİR: Peki sizin temsilcisi olduğunuz sendikaya üye eğitimcilerin bu konudaki görüşü nedir?

-TEVABİLAKINCI: Biz bu ülkede devlete memurluk yapmak istiyoruz. O büyük, o ulu, o herkesin gıpta ile baktığı Türkiye Cumhuriyeti’ne memurluk yapmak istiyoruz. Biz AKP’nin kölesi, bürokratlarının kapısında kapı kulu askeri, dediklerini yapan kişiler olmak istemiyoruz. Siyasete alet olmak istemiyoruz. Siyaset devlet memuru için son sıralarda gelir. Bizim için evvela ülkemiz, sonra ilkemiz gelir. İlkemiz; Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet müddet kılmak, ona hayırlı evlatlar, başarılı nesil yetiştirmek, bu ülkeyi çağ atlayacak hale getirmektir. Bu kadar güzel bir ülkede güzel bir milli eğitime hizmet etmek istiyoruz. Gayemiz bu.

 

-ALİ TOYDEMİR: İddianızda bahsettiğiniz gibi, atamalar yapılırken nasıl bir ayrımcılık ortaya seriliyor?

-TEVABİL AKINCI: Bizim amacımız ortadayken, birileri çıkıyor kendine yandaş kabul ettiği, kendisinin arka bahçesi kabul ettiği bir sendikada yetişen fidanları kendinden sayarak; bir takım dönek insanları, liyakatı, kariyeri, hak edişi olmadığı halde makamlara getiriyor. Halbuki bu insanlar kendi sendikasına sadece bir kağıtta üye. Kafalarındaki düşünce kesinlikle uymamasına rağmen siyaset ön plana çıkıyor ve benim-senin memurun oynuyorlar. Memurları da ikiye bölüyorlar.

 

-ALİ TOYDEMİR: Peki size yapıldığı öne sürülen ayrımla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu ayrımı başka konularla örneklendirebilir misiniz?

-TEVABİL AKINCI: Memleketin o kadar sorunu varken, etrafımız kan gölüne dönmüşken biz hala değirmenin şakırdağıyla uğraşıyoruz. Filan makama filan müdürü getirsek diye çabalıyoruz. Ne kadar AKP’lidir değildir diye kendi yandaşlarını kayırma çabasındalar. Bizim gayemiz yandaş kayırma değil, sadece liyakat. Bu liyakatta da adalet istiyoruz. Liyakatı olmayan insanın başarısı olmaz. Devletin başka kurumlarını korkutabilirsiniz ama en önemli olan eğitim kurumunu korkutamazsınız. Eğitim kurumunda insanlar korkusuzca yaşamak zorundadır. Sürgün, atama, yer değiştirme, görevden alma, soruşturma, kovuşturma, ceza verme gibi korkular olmamalı. Asılsız bir takım mektuplarla, dilekçelerle birçok arkadaşımız perişan oldu. Biraz düzeldi ama ufak bir soruşturmada eğer Türk Eğitim Sen’li ise, eğer KESK’li ise kesinlikle cezalandırılıyor. Ama Eğitim Bir Sen’li ise bizimkilere ithaf edilen suçun iki katını da işlese görevinde kalıyor ceza almıyor. Bu konuda da oldukça iddialıyım. Çok arkadaşımız suç bile olmayan konulardan sürgüne gitti.

 

-ALİ TOYDEMİR: Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin örnek teşkil edecek kararı ile atamalarla ilgili yürütme durduruldu. Bunun açıklaması size göre nedir? Bu iptal, ne anlama geliyor?

-TEVABİL AKINCI: Bir devlet kendi memuruyla 400 kere bir ilde mahkemelik olmaz dedik. Her gittiğimiz mahkemeyi kazanıyoruz. Bu; işte senin yaptığın yanlış demek. Bu yanlışı bunlara anlatamıyoruz. Hala benim yaptığım doğrudur anlayışıyla hareket ediyorlar. Şu anda Türkiye genelinde şube müdürlerini atadılar. Hem de yandaş kayırmacılığı yaparak. Ne oldu? Akıbet ne? Bin 709 şube müdürünün atamasına yürütmeyi durdurma kararı verildi. İyi ki hala tuzun kokmadığı yerler, iyi ki hala helal süt emmiş hakimlerimiz savcılarımız, iyi ki hala burası hukuk devleti diyebileceğimiz yerler var. Buna rağmen sürgünü göze alarak doğruların yanında olan hakimlerimiz var. Allah onlardan razı olsun. İşte hukuktan dönen bu konuları, yüzlerine şamar gibi vurmak lazım. Yalancısınız, müfterisiniz, siz ki doğru dediğiniz şeyler, bağımsız yargı tarafından yanlış bulunuyor. O yüzden kendini sorgulamalısın. Bunu da yapmıyorsan, birilerinin söylediği ağır cümlelere layık olacaksın, hak edeceksin ve hiç de gücenmeyeceksin. Kanun değiştirsek de doğru hükmü verecek hakimler, Anayasa Mahkemesi var diyerek kendilerini bir kez daha sorgulamalılar.

 

-ALİ TOYDEMİR: Karara oldukça sevindiğiniz ortada. Adaletin yerini bulduğunu beyan ediyorsunuz. Bu sizde nasıl bir his yaratıyor?

-TEVABİL AKINCI: Biz bu ülkede huzur içinde yaşamak, görevimizi yapmak istiyoruz. Biz sabah çantamızı elimize alıp, akşama kadar alın terimizi akıtarak helal ekmek kazanarak evimize dönmek istiyoruz. Makam mevki peşinde değiliz. Biz Türkiye’nin ilelebet ilerleyebilmesi için faydalı olacak nesillerin yetiştirilmesi için emek harcamak istiyoruz, birilerine bu ülkeyi peşkeş çekmek, birilerinin kulu kölesi olmak için değil, taraf, yandaş olmak için değil. Bizim tarafımız Türkiye Cumhuriyeti ve onun ay-yıldızlı bayrağının dalgalandığı topraklar.

 

-ALİTOYDEMİR: Peki size göre ataması yapılan ve yandaş oldukları için haksızlıklarla makamlara geldikleri iddia edilen idarecilere, bugün bir sınav yapılsa başarı oranı size göre ne çıkar?

-TEVABİL AKINCI: Yandaş sendikalardan atanan müdürlere bir sınav yapılsa başaran oranı anca yüzde 30 çıkar. Biz sınavla alınacak idarecilere değil, mülakata karşıyız. Mülakat kişilerle ilgili yanlışlara, adam kayırmaya sebep veren bir uygulamadır. İlla ki yapılacaksa, kamera kaydı olmalı diyoruz.

 

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Akıncı son olarak Mersin’de bu atamalarda kaç kişinin hakkının yendiğini düşünüyorsunuz? Bundan sonra ne olacak?

-TEVABİL AKINCI: 115 müdürümüze düşük puan verdiler. Okullarından geçer puan almalarına rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri çok düşük puanlar verilerek 75 puanın altında kalmaları sağlandı. Bu puanları verenler de 55 günlük müdürlerdi. Kanunen bir amir bir memuruna 6 aydan önce puan veremez. Burada bile kanunu çiğnediler. Verdikleri puanların altında kalacaklar. Mahkemeler tüm ülkede bu atamaları iptal edecek. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.