ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin 1. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı sonunda yaptığı yeni otogar ihalesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin kararı, nihai karar çıkana kadar yeni otogardaki işyerlerinin kiralanamayacağı anlamına geliyor. Mahkemenin kararında, Büyükşehir Belediyesi’nin ilk ihalede belirlediği fiyattan daha yüksek bir fiyatla ikinci ihaleye çıkması, fiyatların belirlenmesinde bilirkişi görüşünün alınmaması ve belediyenin fiyatların nasıl belirlendiğine dair kanıt sunamaması etkili oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni otogardaki yazıhane ve işyerleri için 1 yıl süreli kiralama ihalesine çıkmış, otogar işletmecilerinin açtığı dava sonunda 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Belediye, mahkeme kararı uyarınca ilk ihaleyi iptal etmiş ancak fiyatları biraz daha artırarak ikinci bir ihaleye çıkmıştı. 2-26 Ağustos günlerinde yapılan ihalede bazı işyerleri kiralanırken yıllık 90 bin lira muhammen bedel belirlenen yazıhane ihalelerine Mersinli otogar işletmecileri katılmamış, Belediye Encümeni yazıhaneler için pazarlık usulü ihaleye çıkarak süreci tamamlamıştı.

İhale sürecinin tamamlandığını kamuoyuna ilan eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni otogarı Ekim ayı başında faaliyete almayı planlarken Mersin 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi.

Davacılar Tol Turizm Ltd. Şti., Çelebiler Seyahat Ltd. Şti. ve Veli Tol’un açtığı dava dosyasını inceleyen mahkeme, 11 Eylül 2014 tarihinde, yeni otogar ihalesi hakkında, itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Davacı ve davalı taraflar ne dedi?

 

Davacı taraf dava dilekçesinde 25-26 Ağustos günlerinde yapılan ikinci ihalenin, ilk ihaledeki fiyatların 2 katıyla açıldığı, kira bedellerinin fahiş olarak belirlendiği, tahmini bedellerin hangi yöntemle belirlendiğinin belirsiz olduğu, otogardaki hiçbir işyerinin bedelinin Türkiye şartlarıyla bağdaşmadığı, ilgili kuruluşlardan görüş alınmadan fiyat belirlendiği iddiasında bulundu. Belediye ise mahkemeye sunduğu savunmada, her iki ihale için farklı üyelerle iki farklı bedel komisyonu belirlendiğini, her üyenin görüş, hesap ve değerlendirmelerinin farklı olabileceğini ileri sürdü. 

 

Mahkeme hangi delilleri istedi?

 

Davacı tarafın iddiaları ile davalı tarafın savunmalarını ve evrakı inceleyen Mersin 1. İdare Mahkemesi, ‘işin özelliğine göre tahmini bedelin belirlenmesi için fiyatlar ticaret odası, sanayi odası, borsa gibi kuruluşlardan veya bilirkişilerden soruşturulur. Tahmin edilen bedel, bunun dayanaklarının da eklendiği bir hesap tutanağında gösterilir ve asıl evrak arasında saklanır’ kuralının ihale kanunlarında yer aldığına dikkat çekti.

Bu kuralı dikkate alan mahkeme, belediyeye ‘tahmini kira bedellerinin nasıl belirlendiğini ve kira bedellerinin ikinci ihalede neden artırıldığını sordu. Mahkeme ayrıca belediyeden, ihale edilen işyerlerinin tahmini bedel tutanağını, tahmin edilen bedelin dayanağını gösteren delilleri de istedi.

 

Belediye deliller konusunda ne dedi?

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ise 1. İdare Mahkemesi’nin bu sorularına verdiği savunmada, tahmini bedel komisyonu üyelerinin değiştiğini, her üyenin hesap ve değerlendirmelerinin olabileceğini, bu nedenle ikinci ihaledeki fiyat artışının normal olduğunu ileri sürdü. Belediye, mahkemenin delil isteğine ise yeni otogarın fiziki yapısının izah edildiği bir raporu sunarak yanıt vermeye çalıştı.

 

Mahkeme kararında ne etkili oldu?

 

Belediyenin ek savunmasını inceleyen Mersin 1. İdare Mahkemesi, ilk ihaledeki bedellerin üzerinde bir bedelle ikinci ihaleye çıkılmasının, söz konusu bedeller belirlenirken ticaret ve sanayi odası, borsa, emlakçılar odası gibi kurumlardan görüş alınmamasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme ayrıca, belediye tarafından belirlenen yıllık kira bedellerinin ‘hukuken kabul edilebilir bir dayanağının gösterilemediğine’ de dikkat çekti.

Mahkeme, ‘dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olması ve yürütülmesi durumunda telafisi güç veya imkansız zararlar doğuracak olması’ hususlarını dikkate alarak yeni otogar ihalesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme, ihalenin iptali istemiyle ilgili nihai kararını verene kadar, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni otogar için yaptığı ihalenin hukuki geçerliliği olmayacak.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.